Szlaczki dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy

Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW]

Szlaczki do druku – możesz je pobrać i wydrukować z naszej strony za darmo. Jest to najlepszy trening dla dziecka przed nauką pisania liter i cyferek. Znajdziesz tutaj szlaczki po śladzie odpowiednie dla przedszkolaka i pierwszoklasisty. Niektóre z obrazków będą także nadawały się dla młodszych dzieci. Na końcu znajduje się kilka rad, jak zachęcić dziecko do rysowania szlaczków.

Szlaczki po śladzie to wygodna pomoc naukowa dla młodszych dzieci. Można je wykorzystać w domu i w przedszkolu. Warto, aby dziecko rozpoczęło rysowanie szlaczków już od czwartego roku życia. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Usprawniają dłoń dziecka, poprawiają koordynację oko-ręka, uczą także prawidłowego posługiwania się pisakami i odpowiedniego nacisku ołówka czy długopisu na kartkę. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej.

Aby wydrukować wybrane szlaczki, kliknij w obrazek i puść go na drukarkę z nowego okna, które się otworzy. Do wyboru aż 26 wzorów szlaczków!

Spis treści:

 1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki
 2. Szlaczki do druku podobne do "U"
 3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki
 4. Szlaczki do druku: figury geometryczne
 5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochody
 6. Nauka liter do druku: "E"
 7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody
 8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki
 9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’
 10. Nauka liter do druku: lecący motylek
 11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce
 12. Szlaczki do druku – ukośne kreski
 13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki
 14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki
 15. Szlaczki do druku – laseczki
 16. Nauka liter do druku: litera "L"
 17. Szlaczki do druku - parasole
 18. Szlaczki do druku: słoneczka, chmurki
 19. Szlaczki do druku i misie
 20. Nauka liter do druku: "O" i "C"
 21. Szlaczki do druku: fale i spirale
 22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki
 23. Szlaczki do druku: pętelki
 24. Nauka pisania literek do druku: "O" i "G"
 25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot
 26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka

1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki

Najprostsze z możliwych, bo wymagają precyzyjnego prowadzenia pisaka na krótkich odcinkach. Mimo to, czterolatki  i młodsze dzieci z pewnością jeszcze nie zdołają precyzyjnie wykonać tego zadania. Nic nie szkodzi! Najważniejszy jest trening, bo on, jak wiadomo, czyni mistrza.
 

szlaczki figury

 

2. Szlaczki do druku podobne do literki "U"

Ten wzór uczy dziecko ciągłego prowadzenia pisaka po kartce i zmiany kierunku rysowania. Przygotowuje też do zakreślania kształtnych łuków, które są potrzebne do poprawnego pisania liter (U, O) i cyfr (0, 6, 8, 9).
 

 

3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki

Pisanie po śladzie, który ma ostre zwroty, przygotowuje rękę dziecka do kreślenia liter i cyfr o ostrych kątach. Są to np.: A, W, 1, 7. W kreśleniu tego typu liter ważna jest symetria, którą dziecko trenuje rysując proste gwiazdki. Sprawdź też: Nauka pisania – litera A do druku.
 

4. Szlaczki do druku: figury geometryczne

Oto wstęp do matematyki, a konkretnie do geometrii. Te szlaczki pomogą dziecku nauczyć się nazw najprostszych figur geometrycznych, ale też zaznajomią malucha z formami zamkniętymi: rysowanie zaczyna się i kończy w tym samym punkcie.
 

5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochodziki

Nieco trudniejszy zestaw szlaczków, bo zawiera połączone ze sobą kształty. Aby nauczyć się je rysować, najpierw dziecko nauczy się każdy kształt rysować osobno. Proste rysunki samochodu uświadomią maluchowi, że rysowanie najróżniejszych kształtów pomaga tworzyć rysunki prawdziwych przedmiotów.
 

szlaczki koła 57

 

6. Nauka liter do druku: "E"

W tym pisaniu po śladzie dziecko będzie uczyć się łączenia łuków różnych rozmiarów. To przygotowanie do pisania litery E oraz połączeń liter typu: lu, lw, tu, tw. Szlaczki idealne dla dzieci w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym.
 

 

 

7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody

Głównym celem tego zadania jest rysowanie szlaczków złożonych z kilku elementów. Są tu zarówno zaokrąglone kształty, jak i kanciaste. Dziecko nauczy się różnicy w prowadzeniu ręki podczas kreślenia łagodnych i ostrych kształtów.
 

szlaczki domki 49

 

8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki

Ten zestaw do rysowania po śladzie uczy rysowania prostych linii i kontynuowania ich na różne sposoby – otwarte łuki i zamknięte kształty o ostrych kątach. Ostatni szlaczek wymaga powtórzenia ruchu po własnym śladzie.
 

szlaczki chorągiewki 52

 

9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’

Dzięki temu ćwiczeniu dziecko przygotuje się do pisania litery C oraz małego A. Bedzie rysować po śladzie zamknięte i otwarte kształty. Nauczy się też dodawania drobnych elementów do linii głównej, co wymaga sporej precyzji. Zobacz też: Nauka pisania – literka C do druku.
 

 

10. Nauka liter do druku: lecący motylek

Rysunek motylka zachęci dziecko do prowadzenia pisaka po różnych kształtach śladów. Można wśród nich odnaleźć kształty przypominające litery: e, n, u oraz y.
 

szlaczki lecący motylek 44

 

11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce

Oto powtórka z kreślenia łączonych łuków, z tą różnicą, że tym razem dziecko będzie je rysować nie tylko od dołu, ale i od góry. Miedzy szlaczkami ukrył się kształt przygotowujący do pisania litery: j. Sprawdź też: Nauka pisania – litera J do druku.
 

szlaczki laseczki 48

 

12. Szlaczki do druku – ukośne kreski

Stawianie linii równoległych nie jest wcale prostą sprawą. To zadanie pomoże dziecku się tego nauczyć. Do narysowania są linie o takiej samej długości oraz długości różnej. Wbrew pozorom oba zadania nie są tak samo trudne.
 

 

13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki

W nauce pisania bardzo ważne jest sprawne rysowanie łuków, gdyż wiele liter w piśmie odręcznym się z nich składa. Tutaj do przećwiczenia jest rysowanie łuków o różnych rozmiarach, otwartych od dołu i od góry, oraz ich połączenie w postaci grzybków.

szlaczki łuki 47

 

14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki

I znowu: sprawne przechodzenie od rysowania gładkich łuków do ostrych zygzaków. Jest to doskonalenie sprawności rączki dziecka w szybkich zmianach pisanych kształtów.
 

szlaczki łuki i zygzaki 46

 

15. Szlaczki do druku – laseczki

Choć nie widać tu żadnych liter, ćwiczenie służy do przygotowania dziecka do pisania liter: n i m. Wymaga zakończenia kreślenia łuku w odpowiednim momencie, aby móc rozpocząć pisanie dalszej części tych liter.
 

 

16. Nauka liter do druku –  litera "L"

Jest to przygotowanie do pisana małej literki „L’’, ale też początek pisania literki „u’’. Odwzorowywanie mniejszych i większych kształtów stanowi dodatkową trudność dla dziecka.
 

17. Szlaczki do druku: parasole

W tym ćwiczeniu główną trudnością jest łączenie kształtów i dodawanie do nich drobnych elementów. Między tego typu zadania wpleciono kształt podobny do literki „j’’, a ostatnie zadanie nieco przypomina literkę „p’’. Zobacz też: Nauka pisania – litera P do druku.
 

 

18. Szlaczki do druku: słoneczka i chmurki

Typowe szlaczki jakie pierwszaki rysują w zeszytach. Dzięki nim uczą się precyzji, rysując znane im kształty prawdziwych obiektów. Zadanie pomaga ćwiczyć rozmieszczanie elementów oraz ich łączenie.
 

 

19. Szlaczki do druku i misie

W tym zadaniu dziecko nauczy się rysować podstawowe kształty geometryczne oraz wypełniać je kolorami. Druga część zadania to dorysowanie brakujących elementów misiom i pokolorowanie ich. Kolorowanki dla dzieci także przygotowują je do nauki pisania.
 

20. Nauka liter do druku: kształty "O" i "C"

Połówka litery „O’’ wygląda prawie jak litera „C’’, prawda? Dlatego ten zestaw szlaczków przygotowuje do pisania obu liter. Napisanie pełnego „O’’ wymaga precyzji ruchu w rysowaniu łuku w dół i do góry. Te zadania pomogą dziecku opanować tę umiejętność. Zobacz także: nauka pisania – litera C do druku.
 

21. Szlaczki do druku: fale i spirale

Fale się składają z takich samych łuków, ale pisanych w innym kierunku. Z kolei spirale to kontynuowanie łuku, ale o coraz mniejszej średnicy. To dość trudne zadania, ale doskonale trenują precyzję ruchu ręki dziecka.
 

 

22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki

W zadaniu chodzi o rysowanie przecinających się prostych, które tworzą symetryczne kształty: krzyżyki i iksy. W ostatnim zadaniu łączy się je z okręgiem, który powinien mieć środek w punkcie krzyżowania się linii prostych.
 

23. Szlaczki do druku: pętelki

To zadanie służy doskonaleniu płynności ruchu ręki w kreśleniu różnych łuków oraz połączeń łuków z ostrymi zmianami kierunku pisania. W ten sposób dziecko przygotowuje się do płynnego pisania wielu różnych liter.
 

24. Nauka pisania literek do druku: kształty „O" i „G"

Przygotowanie do pisania dwóch wielkich liter: G i O, a także doskonalenie pisania obłych i kanciastych kształtów oraz łączenie elementów, których narysowanie wymaga oderwania pisaka od papieru. Sprawdź: Nauka pisania – litera G do druku.
 

 

25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot

Pokazane tu szlaczki trenują płynne kontynuowanie linii z gwałtownymi i łagodnymi zmianami kierunku rysowania linii. Kolorowanka ze zwierzętami, np. z kotem, ćwiczy spostrzegawczość i odwzorowywanie kształtów z pamięci, a także poprawia precyzję ruchu ręki podczas wypełniania kształtów kolorami.
 

26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka 

Pierwszy szlaczek ćwiczy gwałtowne zmiany kierunku kreślonej linii, drugi – płynne zmiany kierunku pisania i łagodne łuki. Na koniec kolorowanka, której obszary trzeba wypełnić wskazanymi kolorami.
 

 

Jak nauczyć dziecko rysowania szlaczków?

Nie jest to trudne i każdy rodzic poradzi sobie z tym śpiewająco. Wystarczy przestrzegać kolejności następujących etapów:

 • Prawidłowy chwyt. Pokaż dziecku, jak należy trzymać pisak/kredkę w dłoni. Pomóż mu prawidłowo ułożyć palce i całą dłoń. Jak wygląda prawidłowy chwyt? Przybór do pisania należy trzymać trzema palcami: kciukiem, placem wskazującym i środkowym. palce te nie mogą dotykać kartki papieru.
 • Siła chwytu. Zwróć uwagę, aby malec nie ściskał zbyt mocno kredki. Palce powinny trzymać ją pewnie, ale bez większego wysiłku.
 • Docisk podczas pisania. Podobnie jak w przypadku chwytu, dziecko nie powinno używać zbyt dużej siły. Pokaż mu, że wystarczy niewielki docisk, aby pisak pozostawiał wyraźny ślad. Używanie zbyt dużej siły będzie męczyć rączkę malca i zniechęcać go do kontynuowania ćwiczeń.
 • Jasne instrukcje. Najpierw pokaż dziecku na czym polega zadanie. Upewnij się, że maluch zrozumiał, o co chodzi. Potowarzysz mu przez pierwszych kilka chwil i sprawdzaj, czy dobrze mu idzie. W razie potrzeby sugeruj poprawienie chwytu pisaka, przypominaj o tym, by nie dociskać go zbyt mocno do kartki.
Bardzo ważne: Nie zapomnij chwalić każdego rysunku i szlaczka, który twoja pociecha zrobi. To będzie dla niego największa nagroda i najsilniejsza motywacja do dalszej pracy!

 


Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA