Szlaczki dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy

Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW]

Szlaczki do druku – możesz je pobrać i wydrukować z naszej strony za darmo. Jest to najlepszy trening dla dziecka przed nauką pisania liter i cyferek. Znajdziesz tutaj szlaczki po śladzie odpowiednie dla przedszkolaka i pierwszoklasisty. Niektóre z obrazków będą także nadawały się dla młodszych dzieci. Na końcu znajduje się kilka rad, jak zachęcić dziecko do rysowania szlaczków.

Szlaczki po śladzie to wygodna pomoc naukowa dla młodszych dzieci. Można je wykorzystać w domu i w przedszkolu. Warto, aby dziecko rozpoczęło rysowanie szlaczków już od czwartego roku życia. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Usprawniają dłoń dziecka, poprawiają koordynację oko-ręka, uczą także prawidłowego posługiwania się pisakami i odpowiedniego nacisku ołówka czy długopisu na kartkę. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej.

Aby wydrukować wybrane szlaczki, kliknij w obrazek i puść go na drukarkę z nowego okna, które się otworzy. Do wyboru aż 26 wzorów szlaczków!

Spis treści:

 1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki
 2. Szlaczki do druku podobne do "U"
 3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki
 4. Szlaczki do druku: figury geometryczne
 5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochody
 6. Nauka liter do druku: "E"
 7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody
 8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki
 9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’
 10. Nauka liter do druku: lecący motylek
 11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce
 12. Szlaczki do druku – ukośne kreski
 13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki
 14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki
 15. Szlaczki do druku – laseczki
 16. Nauka liter do druku: litera "L"
 17. Szlaczki do druku - parasole
 18. Szlaczki do druku: słoneczka, chmurki
 19. Szlaczki do druku i misie
 20. Nauka liter do druku: "O" i "C"
 21. Szlaczki do druku: fale i spirale
 22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki
 23. Szlaczki do druku: pętelki
 24. Nauka pisania literek do druku: "O" i "G"
 25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot
 26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki

Najprostsze z możliwych, bo wymagają precyzyjnego prowadzenia pisaka na krótkich odcinkach. Mimo to, czterolatki  i młodsze dzieci z pewnością jeszcze nie zdołają precyzyjnie wykonać tego zadania. Nic nie szkodzi! Najważniejszy jest trening, bo on, jak wiadomo, czyni mistrza.
 

szlaczki figury

 

2. Szlaczki do druku podobne do literki "U"

Ten wzór uczy dziecko ciągłego prowadzenia pisaka po kartce i zmiany kierunku rysowania. Przygotowuje też do zakreślania kształtnych łuków, które są potrzebne do poprawnego pisania liter (U, O) i cyfr (0, 6, 8, 9).
 

 

3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki

Pisanie po śladzie, który ma ostre zwroty, przygotowuje rękę dziecka do kreślenia liter i cyfr o ostrych kątach. Są to np.: A, W, 1, 7. W kreśleniu tego typu liter ważna jest symetria, którą dziecko trenuje rysując proste gwiazdki. Sprawdź też: Nauka pisania – litera A do druku.
 

4. Szlaczki do druku: figury geometryczne

Oto wstęp do matematyki, a konkretnie do geometrii. Te szlaczki pomogą dziecku nauczyć się nazw najprostszych figur geometrycznych, ale też zaznajomią malucha z formami zamkniętymi: rysowanie zaczyna się i kończy w tym samym punkcie.
 

5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochodziki

Nieco trudniejszy zestaw szlaczków, bo zawiera połączone ze sobą kształty. Aby nauczyć się je rysować, najpierw dziecko nauczy się każdy kształt rysować osobno. Proste rysunki samochodu uświadomią maluchowi, że rysowanie najróżniejszych kształtów pomaga tworzyć rysunki prawdziwych przedmiotów.
 

szlaczki koła 57

 

6. Nauka liter do druku: "E"

W tym pisaniu po śladzie dziecko będzie uczyć się łączenia łuków różnych rozmiarów. To przygotowanie do pisania litery E oraz połączeń liter typu: lu, lw, tu, tw. Szlaczki idealne dla dzieci w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym.
 

 

 

7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody

Głównym celem tego zadania jest rysowanie szlaczków złożonych z kilku elementów. Są tu zarówno zaokrąglone kształty, jak i kanciaste. Dziecko nauczy się różnicy w prowadzeniu ręki podczas kreślenia łagodnych i ostrych kształtów.
 

szlaczki domki 49

 

8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki

Ten zestaw do rysowania po śladzie uczy rysowania prostych linii i kontynuowania ich na różne sposoby – otwarte łuki i zamknięte kształty o ostrych kątach. Ostatni szlaczek wymaga powtórzenia ruchu po własnym śladzie.
 

szlaczki chorągiewki 52

 

9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’

Dzięki temu ćwiczeniu dziecko przygotuje się do pisania litery C oraz małego A. Bedzie rysować po śladzie zamknięte i otwarte kształty. Nauczy się też dodawania drobnych elementów do linii głównej, co wymaga sporej precyzji. Zobacz też: Nauka pisania – literka C do druku.
 

 

10. Nauka liter do druku: lecący motylek

Rysunek motylka zachęci dziecko do prowadzenia pisaka po różnych kształtach śladów. Można wśród nich odnaleźć kształty przypominające litery: e, n, u oraz y.
 

szlaczki lecący motylek 44

 

11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce

Oto powtórka z kreślenia łączonych łuków, z tą różnicą, że tym razem dziecko będzie je rysować nie tylko od dołu, ale i od góry. Miedzy szlaczkami ukrył się kształt przygotowujący do pisania litery: j. Sprawdź też: Nauka pisania – litera J do druku.
 

szlaczki laseczki 48

 

12. Szlaczki do druku – ukośne kreski

Stawianie linii równoległych nie jest wcale prostą sprawą. To zadanie pomoże dziecku się tego nauczyć. Do narysowania są linie o takiej samej długości oraz długości różnej. Wbrew pozorom oba zadania nie są tak samo trudne.
 

 

13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki

W nauce pisania bardzo ważne jest sprawne rysowanie łuków, gdyż wiele liter w piśmie odręcznym się z nich składa. Tutaj do przećwiczenia jest rysowanie łuków o różnych rozmiarach, otwartych od dołu i od góry, oraz ich połączenie w postaci grzybków.

szlaczki łuki 47

 

14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki

I znowu: sprawne przechodzenie od rysowania gładkich łuków do ostrych zygzaków. Jest to doskonalenie sprawności rączki dziecka w szybkich zmianach pisanych kształtów.
 

szlaczki łuki i zygzaki 46

 

15. Szlaczki do druku – laseczki

Choć nie widać tu żadnych liter, ćwiczenie służy do przygotowania dziecka do pisania liter: n i m. Wymaga zakończenia kreślenia łuku w odpowiednim momencie, aby móc rozpocząć pisanie dalszej części tych liter.
 

 

16. Nauka liter do druku –  litera "L"

Jest to przygotowanie do pisana małej literki „L’’, ale też początek pisania literki „u’’. Odwzorowywanie mniejszych i większych kształtów stanowi dodatkową trudność dla dziecka.
 

17. Szlaczki do druku: parasole

W tym ćwiczeniu główną trudnością jest łączenie kształtów i dodawanie do nich drobnych elementów. Między tego typu zadania wpleciono kształt podobny do literki „j’’, a ostatnie zadanie nieco przypomina literkę „p’’. Zobacz też: Nauka pisania – litera P do druku.
 

 

18. Szlaczki do druku: słoneczka i chmurki

Typowe szlaczki jakie pierwszaki rysują w zeszytach. Dzięki nim uczą się precyzji, rysując znane im kształty prawdziwych obiektów. Zadanie pomaga ćwiczyć rozmieszczanie elementów oraz ich łączenie.
 

 

19. Szlaczki do druku i misie

W tym zadaniu dziecko nauczy się rysować podstawowe kształty geometryczne oraz wypełniać je kolorami. Druga część zadania to dorysowanie brakujących elementów misiom i pokolorowanie ich. Kolorowanki dla dzieci także przygotowują je do nauki pisania.
 

20. Nauka liter do druku: kształty "O" i "C"

Połówka litery „O’’ wygląda prawie jak litera „C’’, prawda? Dlatego ten zestaw szlaczków przygotowuje do pisania obu liter. Napisanie pełnego „O’’ wymaga precyzji ruchu w rysowaniu łuku w dół i do góry. Te zadania pomogą dziecku opanować tę umiejętność. Zobacz także: nauka pisania – litera C do druku.
 

21. Szlaczki do druku: fale i spirale

Fale się składają z takich samych łuków, ale pisanych w innym kierunku. Z kolei spirale to kontynuowanie łuku, ale o coraz mniejszej średnicy. To dość trudne zadania, ale doskonale trenują precyzję ruchu ręki dziecka.
 

 

22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki

W zadaniu chodzi o rysowanie przecinających się prostych, które tworzą symetryczne kształty: krzyżyki i iksy. W ostatnim zadaniu łączy się je z okręgiem, który powinien mieć środek w punkcie krzyżowania się linii prostych.
 

23. Szlaczki do druku: pętelki

To zadanie służy doskonaleniu płynności ruchu ręki w kreśleniu różnych łuków oraz połączeń łuków z ostrymi zmianami kierunku pisania. W ten sposób dziecko przygotowuje się do płynnego pisania wielu różnych liter.
 

24. Nauka pisania literek do druku: kształty „O" i „G"

Przygotowanie do pisania dwóch wielkich liter: G i O, a także doskonalenie pisania obłych i kanciastych kształtów oraz łączenie elementów, których narysowanie wymaga oderwania pisaka od papieru. Sprawdź: Nauka pisania – litera G do druku.
 

 

25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot

Pokazane tu szlaczki trenują płynne kontynuowanie linii z gwałtownymi i łagodnymi zmianami kierunku rysowania linii. Kolorowanka ze zwierzętami, np. z kotem, ćwiczy spostrzegawczość i odwzorowywanie kształtów z pamięci, a także poprawia precyzję ruchu ręki podczas wypełniania kształtów kolorami.
 

26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka 

Pierwszy szlaczek ćwiczy gwałtowne zmiany kierunku kreślonej linii, drugi – płynne zmiany kierunku pisania i łagodne łuki. Na koniec kolorowanka, której obszary trzeba wypełnić wskazanymi kolorami.
 

 

Jak nauczyć dziecko rysowania szlaczków?

Nie jest to trudne i każdy rodzic poradzi sobie z tym śpiewająco. Wystarczy przestrzegać kolejności następujących etapów:

 • Prawidłowy chwyt. Pokaż dziecku, jak należy trzymać pisak/kredkę w dłoni. Pomóż mu prawidłowo ułożyć palce i całą dłoń. Jak wygląda prawidłowy chwyt? Przybór do pisania należy trzymać trzema palcami: kciukiem, placem wskazującym i środkowym. palce te nie mogą dotykać kartki papieru.
 • Siła chwytu. Zwróć uwagę, aby malec nie ściskał zbyt mocno kredki. Palce powinny trzymać ją pewnie, ale bez większego wysiłku.
 • Docisk podczas pisania. Podobnie jak w przypadku chwytu, dziecko nie powinno używać zbyt dużej siły. Pokaż mu, że wystarczy niewielki docisk, aby pisak pozostawiał wyraźny ślad. Używanie zbyt dużej siły będzie męczyć rączkę malca i zniechęcać go do kontynuowania ćwiczeń.
 • Jasne instrukcje. Najpierw pokaż dziecku na czym polega zadanie. Upewnij się, że maluch zrozumiał, o co chodzi. Potowarzysz mu przez pierwszych kilka chwil i sprawdzaj, czy dobrze mu idzie. W razie potrzeby sugeruj poprawienie chwytu pisaka, przypominaj o tym, by nie dociskać go zbyt mocno do kartki.
Bardzo ważne: Nie zapomnij chwalić każdego rysunku i szlaczka, który twoja pociecha zrobi. To będzie dla niego największa nagroda i najsilniejsza motywacja do dalszej pracy!

 


Zobacz także: 

litera h do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera „H" do druku – nauka pisania liter po śladzie
Dzięki naszemu szablonowi z literą „H” nauka pisania będzie o wiele łatwiejsza! Dziecko nauczy się pisać wielką i małą literę „H”, a w nagrodę będzie mogło pokolorować obrazek.

Nauka pisania liter to dla dziecka nie lada wyzwanie – wymaga dużo wytrwałości, ale może być także dobrą zabawą. Skorzystaj z naszego owocnego szablonu do druku – dzięki niemu dziecko nauczy się pisać wielką i małą literę „H” po śladzie. Pisanie liter po śladzie: litera „H” Nauka pisania liter to długi proces. Na początku dziecko ćwiczy rączkę, trenując szlaczki , by potem było mu łatwiej zacząć ćwiczenie liter pisanych. Tak np. wszelkie pętelki i zawijasy ułatwią dziecku naukę pisania wielkiej litery „H”. Zanim jednak podejmie ono samodzielną próbę pisania, zachęć dziecko do rysowania po śladzie. Gdy uda mu się połączyć wszystkie kropki, w nagrodę czeka na niego kolorowanka z owocem na literkę „H”.  Może to również być okazja do zapoznania dziecka z nowym owocem. Owoc na rysunku to hurma, inaczej zwana kaki lub persymona. Szablon do nauki pisania „H” do druku Kliknij w szablon do nauki pisania i wydrukuj go.   Nauka pisania liter: „H” Zwróć uwagę, jak dziecko trzyma ołówek, gdyż prawidłowy chwyt ułatwia precyzyjne pisanie liter po śladzie. Aby ułatwić dziecku zadanie, warto kupić gruby trójkątny ołówek do nauki pisania lub specjalną nakładkę, która pomoże dziecku prawidłowo trzymać przybory do pisania. Poniżej obrazek, na którym pokazano kolejność kreślenia linii w literze „H”. Zobacz także:  Jak nauczyć dziecko pisać – co trzeba wiedzieć o nauce pisania? Jak przygotować dziecko do nauki pisania? Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę

litera f do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera „F” do druku – nauka pisania liter po śladzie
Oto kolejny z naszych szablonów do nauki pisania: litera „F” do druku oraz schemat pokazujący, jaka jest kolejność kreślenia liter w małej i dużej literze „F”. W nagrodę, po wykonaniu zadania, dziecko może pokolorować obrazek figi.

Nasza litera „F” do wydruku należy do całego zestawu owocowych szablonów z literkami do pisania po śladzie i kolorowankami. Dzięki nim dziecko z przyjemnością przystąpi do nauki pisania, pozna sposób kreślenia liter i utrwali sobie technikę ich pisania. Już nie musisz się zastanawiać, jak nauczyć dziecko pisać . Wystarczy wydrukować nasz szablon! Litera „f” do pisania Kliknij poniższy obrazek. Otworzy się w nowym oknie, z którego można wysłać go na drukarkę, dopasowując do rozmiaru kartki. Po wydrukowaniu litery ”f”, usiądź z dzieckiem i wytłumacz, jak prawidłowo pisze się dużą i małą literę. Towarzysz dziecku w jego pierwszych próbach pisania litery „f” i w razie potrzeby koryguj błędy. Dopiero gdy dziecko będzie kreślić linie w prawidłowy sposób, możesz zostawić je, by samodzielnie dokończyło pisanie. Po wykonaniu zadania możesz podsunąć dziecku zeszyt w trzy linie i poprosić, aby z pamięci spróbowało napisać małą i wielką literę „f”. Jeśli mu się to nie uda, możecie wrócić do pisania po śladzie – wystarczy wydrukować nasz szablon raz jeszcze.   Pisanie liter po śladzie Pokaż dziecku poniższy obrazek. Ułatwia on zrozumienie, w jakiej kolejności i w jakim kierunku rysuje się linie w literze „f”. Zrozumienie i zapamiętanie tej kolejności to pierwszy krok do pisania po śladzie i do tego, aby w przyszłości sprawnie pisać poszczególne litery i łączyć je ze sobą w piśmie odręcznym. Zwróć też uwagę, jak dziecko trzyma długopis czy ołówek. Pisak powinien być pewnie trzymany między kciukiem a palcem wskazującym i spoczywać oparty na palcu środkowym. Palec czwarty i piąty są naturalnie ugięte i ułożone pod palcem środkowym. Jeżeli dziecko zbyt mocno ściska pisak, pozwól mu dla rozluźnienia pokolorować kolorowankę z literą „f”....

Litera D do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera D do druku – nauka pisania liter po śladzie
Litera „D” do druku pomoże dziecku opanować umiejętność pisania, również po śladzie. Owocowa kolorowanka oraz szlaczki będą dla niego także wspaniałą zabawą. Wystarczy wydrukować obrazek z literką i gotowe!

Nauka pisania liter nie musi być nudna!  Skorzystaj z naszego „owocowego” szablonu do druku. Zachęć dziecko do rysowania po śladzie. Gdy uda mu się połączyć wszystkie kropki, w nagrodę czeka na nie kolorowanka z owocem na literkę „D”. Drukujcie, bawcie się i uczcie! Nauka pisania liter: litera „D” Zanim dziecko nauczy się pisać, musi posiąść wiele umiejętności, takich jak precyzja ruchów czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Pomagają w tym odpowiednie ćwiczenia, między innymi kolorowanie oraz rysowanie linii i szlaczków. Etapem poprzedzającym samodzielne pisanie u dziecka jest pisanie po śladzie – liter, cyfr, wyrazów. Usprawnia ono także koncentrację uwagi u dziecka. Doskonale sprawdzi się do tego nasz obrazek z literką „D”.  Litera „D” do pisania po śladzie Nasza litera „D” do pisania po śladzie będzie dla dziecka świetną pomocą podczas nauki pisania literek. Kliknij w szablon do nauki pisania i wydrukuj go. A może twoje dziecko potrafi już napisać cały wyraz „dynia”? Jeśli nie, to koniecznie pobierz pozostałe litery do nauki pisania do druku z naszego owocowego alfabetu.  Litera  „D” do druku: ściągawka Możecie także skorzystać z naszej ściągawki, która pomoże dziecku w nauce pisania litery D po śladzie. Strzałki dokładnie wskazują etapy pisania tej literki, określając ruchy długopisu lub ołówka.  Zobacz także:  Jak przygotować dziecko do nauki pisania? Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW] ​ Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak