litera g do druku nauka pisania
Adobe Stock
Gry i zabawy

Litera „G” do druku: nauka pisania liter po śladzie

Litera „G” do druku to jeden z naszych szablonów do nauki pisania po śladzie. Dzięki niemu dziecko nauczy się prawidłowego kierunku i sposobu pisania litery „G”. Możesz też wydrukować dla malucha pomocne szlaczki – naukę pisania połączcie z zabawą i kolorowaniem gruszek.

Nauka pisania liter nie musi być nudna. Najpierw zachęć dziecko do pisania litery „G” po śladzie. To dobra i sprawdzona metoda utrwalania umiejętności pisania. Skorzystaj w tym celu z naszych szablonów do druku. Taki wydrukowany szablon posłuży dziecku jako pomoc do nauki pisania litery „G”. Gdy maluchowi uda się połączyć wszystkie kropki, w nagrodę czeka na niego kolorowanka. 

Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]

Litera „G” do pisania

Kliknij w szablon do nauki pisania, aby wydrukować literę „G” do pisania po śladzie. Zanim dziecko zacznie pisać, wytłumacz mu, jak pisze się dużą literę „G”, małą literę „g” oraz „G” drukowane. To ważne, aby od samego początku nauki pisania maluch prawidłowo prowadził ołówek i nie utrwalał błędów. Pokaż mu właściwy kierunek pisania oraz sposób umieszczania litery „G” pomiędzy trzema liniami. Nie zrażaj się początkowymi pomyłkami malca – są naturalne.

Gdy dziecko skończy pisać literę „G” po śladzie, namów je do napisania literki z pamięci.
 

 

Prawidłowy chwyt i pisanie liter po śladzie

Pisanie po śladzie ułatwia zapamiętanie właściwego kształtu i sposobu pisania liter. Ważne jednak, by malec wyrabiał sobie przy tym dobre nawyki, czyli m.in. przyzwyczajał się do prawidłowego chwytu pisarskiego. Dziecko powinno trzymać ołówek między opuszką palca wskazującego i kciuka, a palec środkowy powinien znajdować się pod ołówkiem i podtrzymywać go.

Jeśli maluch ma z tym problem, koniecznie kup specjalne nakładki korygujące chwyt pisarski.


Wdrukuj szablon do nauki pisania litery „G” zgodnie z kierunkiem strzałek.

litera g po sladzie
Adobe Stock

Zobacz też:

litera f do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera „F” do druku – nauka pisania liter po śladzie
Oto kolejny z naszych szablonów do nauki pisania: litera „F” do druku oraz schemat pokazujący, jaka jest kolejność kreślenia liter w małej i dużej literze „F”. W nagrodę, po wykonaniu zadania, dziecko może pokolorować obrazek figi.

Nasza litera „F” do wydruku należy do całego zestawu owocowych szablonów z literkami do pisania po śladzie i kolorowankami. Dzięki nim dziecko z przyjemnością przystąpi do nauki pisania, pozna sposób kreślenia liter i utrwali sobie technikę ich pisania. Już nie musisz się zastanawiać, jak nauczyć dziecko pisać . Wystarczy wydrukować nasz szablon! Litera „f” do pisania Kliknij poniższy obrazek. Otworzy się w nowym oknie, z którego można wysłać go na drukarkę, dopasowując do rozmiaru kartki. Po wydrukowaniu litery ”f”, usiądź z dzieckiem i wytłumacz, jak prawidłowo pisze się dużą i małą literę. Towarzysz dziecku w jego pierwszych próbach pisania litery „f” i w razie potrzeby koryguj błędy. Dopiero gdy dziecko będzie kreślić linie w prawidłowy sposób, możesz zostawić je, by samodzielnie dokończyło pisanie. Po wykonaniu zadania możesz podsunąć dziecku zeszyt w trzy linie i poprosić, aby z pamięci spróbowało napisać małą i wielką literę „f”. Jeśli mu się to nie uda, możecie wrócić do pisania po śladzie – wystarczy wydrukować nasz szablon raz jeszcze.   Pisanie liter po śladzie Pokaż dziecku poniższy obrazek. Ułatwia on zrozumienie, w jakiej kolejności i w jakim kierunku rysuje się linie w literze „f”. Zrozumienie i zapamiętanie tej kolejności to pierwszy krok do pisania po śladzie i do tego, aby w przyszłości sprawnie pisać poszczególne litery i łączyć je ze sobą w piśmie odręcznym. Zwróć też uwagę, jak dziecko trzyma długopis czy ołówek. Pisak powinien być pewnie trzymany między kciukiem a palcem wskazującym i spoczywać oparty na palcu środkowym. Palec czwarty i piąty są naturalnie ugięte i ułożone pod palcem środkowym. Jeżeli dziecko zbyt mocno ściska pisak, pozwól mu dla rozluźnienia pokolorować kolorowankę z literą „f”....

Nauka pisania p po śladzie: szablon do wydruku
Gry i zabawy
Litera „P” do druku – nauka pisania po śladzie
W nauce pisania przyszedł czas na literkę „p”? Jeśli tobie i twojemu dziecku zależy na potrenowaniu starannego pisania litery „p”, świetnie się składa! Metoda pisania liter po śladzie jest pomocna zarówno w przypadku młodszych jak i nieco starszych uczniów.

Jak można zachęcić dziecko do nauki pisania litery „p”? Z pewnością nie zaszkodzi porozmawiać na temat wyrazów, które zaczynają się właśnie na tę literkę. Być może twoja pociecha uwielbia p sy? Albo lubi chodzić do p arku, zajadać się p iernikami lub słodkimi p iankami? Wyrazów, w których mieszka litera „p” nie brakuje.  Litera „P” jak przyjemna nauka pisania liter Warto zadbać, by pisanie liter po śladzie nie kojarzyło się ze żmudnym i nudnym zadaniem. Im większe zaangażowanie dziecka – tym lepiej. Na początku można rozejrzeć się i poszukać wspólnie słów, których nie można byłoby zapisać poprawnie gdyby nie litera „p”. Wyraz podłoga  zapisywalibyśmy: odłoga, parapet – araet, a płot – łot. Takie wprowadzenie może sprawić, że dziecko poczuje większą motywację do nauki pisania litery „p”. Litera „P” plus kolorowanka do wydruku Szablon do wydruku pozwoli zarówno na naukę pisania litery „p” w przypadku młodszego dziecka, jak i trening starannego pisma dla nieco starszego ucznia. Pisanie po śladzie nie bez powodu jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod nauki pisania. Ułatwia zadanie, a jednocześnie wymaga od dziecka koncentracji i doskonalenia koordynacji grafomotorycznej. Kiedy dziecko wypełni szablon, może pokolorować soczystą pomarańczę. Całość prezentować się będzie wówczas wyjątkowo efektownie! Zobacz także: Nauka literek – Kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu Nauka pisania – litera „B" do druku Szlaczki do druku – nauka pisania Zobacz także: Szlaczki do druku – ćwiczenia grafomotoryczne, wstęp do nauki pisania  Nauka literek – kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu Nauka czytania metodą ślizgania

nauka pisania litery j
Gry i zabawy
Litera „J” do druku – nauka pisania po śladzie plus kolorowanka dla Julii i Janka
Nauka pisania literek może być wspaniałą zabawą! Z myślą o dzieciach, które właśnie uczą się pisać, przygotowaliśmy kolejny szablon. Tym razem z literą „j”. W sam raz do wydrukowania, nauki pisania i kolorowania.

Jak nauczyć się pisać literę „j”? Według nauczycieli, jedną z najlepszych metod jest pisanie liter po śladzie. Przekonaj się, że pisanie małej oraz dużej litery „j” może przynieść moc satysfakcji.  Litera „j” do wydruku Wydrukuj szablon z literką „j” i zaproś dziecko do nauki pisania. Podczas nauki pisania liter zwróć uwagę na to, jak dziecko trzyma długopis (pióro lub ołówek). Jeśli masz zastrzeżenia – spraw maluchowi kolorową nakładkę na długopis, która wymusza prawidłowe ułożenie dłoni i palców podczas pisania. Z tego sprytnego rozwiązania korzysta podczas zajęć z dziećmi wielu nauczycieli wychowania przedszkolnego. Nakładkę, w cenie ok. 2 zł dostaniesz w każdym sklepie z artykułami papierniczymi. Litera „j” oraz wesoła kolorowanka Aby ułatwić dziecku pisanie literki „j” można użyć obrazowych porównań: wyjaśnij maluchowi, że pisanie dużej litery „J” zaczyna się od „falbanki”, a kończy „pętelką”. Nie zaszkodzi również zachęcić dziecka do bliższego poznania litery, dzięki której można zapisać takie słowa jak: ja, jajko, jabłko, jeż. Do nauki pisania „j” prawdopodobnie najchętniej podejdą dzieci, których imiona zaczynają się właśnie na tę literę. Jeśli dziecko nie ma na imię Janek, Julia czy Jakub – być może nosi je kolega lub koleżanka.  Po treningu pisania litery „j”, dziecko może pokolorować jabłka. Wydruk z pewnością będzie się prezentował kolorowo i ciekawie.   Zobacz także: Szlaczki do nauki pisania  Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci - szlaczki, labirynty Jak przygotować dziecko do nauki pisania

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak