książki dla superdziewczynek
Gry i zabawy

Nasze dziewczynki będą kiedyś kobietami – sprawmy, by były silne i potrafiły się cenić!

Małe buntowniczki, dorosłe heroiny, naukowczynie, zdobywczynie świata – to silne kobiety, o których napisano wspaniałe książki dla dzieci. Jeśli masz córkę – te książki to obowiązkowa pozycja na jej półce!

Dziewczynki mają moc! - pod takim hasłem działa Fundacja Kosmos, wydawca dwumiesięcznika dla dziewczyn, zatytułowanego "Kosmos". I właśnie o tym, o mocy (sprawczej) są książki, które proponuję Waszym córkom w tym zestawieniu. Pokażcie swoim dziewczynkom, że kobiety mogą osiągać wielkie rzeczy, mogą być, kim tylko chcą, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Zaszczepcie w ich sercach miłość i poważanie własnej płci, dzięki temu będą szczęśli(wsz)ymi dorosłymi kobietami.

Książki dla mądrych dziewczynek: zbuduj wiarę w siebie w swojej córce

Obudź w swojej córce małą feministkę, która nie będzie bała się świata. To uda się dzięki tym książkom:

"Różowa czapeczka" - Andrew Joyner, wyd. Prószyński i S-ka

Polska pod czarnymi parasolami, a świat w różowych czapeczkach. Dla wszystkich dziewczyn, które idą do przodu i dla małych buntowniczek. Ta urocza i inspirująca książka upamiętnia Marsze Kobiet z 2017 roku. Ich symbolem były różowe czapki. Kilka miesięcy wcześniej ubrane na czarno kobiety w Polsce szły w deszczu pod czarnymi parasolkami. I tu, i tam chodziło o prawa kobiet. Przeczytaj: Dziewczynka może być strażaczką!

"Pułapka czasu. Powieść graficzna" - Madeleine L’Engle, wyd. Mamania

Jak znaleźć siłę i wiarę w to, że mając kilkanaście lat, można tego dokonać? Jak opanować obezwładniający strach? Baśniowy klimat, wartka akcja i tajemnica do rozwikłania to gwarancja, że tak łatwo nie zostawi się tej historii. „Pułapka czasu” to amerykańska powieść dla niedorosłych, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 roku medal Johna Newbery’ego, jedną z ważniejszych i najstarszych nagród literackich przyznawanych amerykańskim twórcom dla dzieci. Zainspirowana wielotygodniową podróżą po USA oraz fizyką kwantową stworzyła fascynującą opowieść o Meg Murry, która z bratem i przyjacielem wyrusza uratować swojego ojca, zaginionego bez wieści podczas tajnej misji rządowej.  Przeczytaj też wywiad z psycholożką o płci i gender.
 

Ada Bambini naukowczyni
materiały prasowe
"Ada Bambini, naukowczyni" - wyd. Kinderkulka

To historia ciekawej wszystkiego dziewczynki, która ma głowę pełną pytań i nieograniczoną wyobraźnię, której używa do przeprowadzania naukowych eksperymentów. Pewnego dnia posuwa się jednak za daleko i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń? Książka niesie ze sobą przesłanie, że dziewczynki mogą spełniać się w naukach ścisłych, tylko muszą wierzyć w siebie i mieć wsparcie dorosłych. Znajdziemy w niej odniesienia do kobiet zajmujących się nauką, inspiracją do powstania postaci Ady była Maria Skłodowska-Curie. Inne książki w tej serii to "Rózia Rewelka, inżynierka" i "Ignaś Kitek, architekt".

Czy bajki Disneya to samo zło? Czy nasze córki powinny je oglądać?

 

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie
"Mania - dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie" - Julita Grodek, wyd. Zuzu Toys

Mania – dziewczyna inna niż wszystkie to fascynująca opowieść o polskiej Noblistce, która musiała pokonać w życiu wiele przeciwności by osiągnąć swoje cele. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Są to kolejno: ojciec, siostra Bronka, mąż Piotr Curie, przyjaciel Albert Einstein oraz córki Irena i Ewa. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej i uporządkować je w głowie. W przystępny sposób dzieci poznają znaczenie takich pojęć jak atom, radioaktywność czy uran i Nagroda Nobla.
Sprawdź też książkę o Marie Curie z serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" - Kate Pankhurst, wyd. K.E. Liber

To trzynaście pasjonujących życiorysów niezwykłych i utalentowanych kobiet. To opowieść o marzeniach, odwadze i determinacji. To przekaz o wolności, walce z ograniczeniami i sile kobiet. Inspiruj się wybitnymi kobietami i przygotuj się na własne wyzwania. Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską-Curie! Zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach, ilustrowany niepowtarzalną grafiką, stanowi pasjonującą lekturę o wysokich walorach intelektualnych, edukacyjnych i artystycznych. Niezbędna pozycja na półce każdej nadzwyczajnie wspaniałej kobiety – niezależnie od wieku!

Zobacz 12 najpiękniejszych książek 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników!

Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
"Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia" - Małgorzata Frąckiewicz, wyd. Agencja Edytorska EZOP

Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki. W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Poznasz też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. A na deser czekają na Ciebie zadania i doświadczenia do wykonania. Eksperymentuj odważnie i odkrywaj świat na własną rękę. Bądź jak Superbohaterki! Te książki będziecie czytać z wypiekami na twarzy!

 

Idol Frida Kahlo
"IDOL. Frida Kahlo" - Marta Kowerko-Urbańczyk i Justyna Styszyńska, wyd.

„Idol” to seria książek interaktywnych dla dziewczynek i chłopców. Frida Kahlo to druga – po Marii Skłodowskiej-Curie – publikacja z tej serii. Tym razem zagłębisz się w życie i twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych malarek świata. Dowiesz się, jak wyglądają kulisy pracy malarza i co jest mu potrzebne, by tworzyć obrazy. Przed Tobą kilka wyzwań malarskich, znajdziesz tu podpowiedzi, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę. Dzięki specjalnie przygotowanym nalepkom możesz nawet stworzyć własną kolekcję sztuki meksykańskiej czy przygotować wystawę w galerii sztuki! Odkryjesz też sekrety stylu Fridy i dowiesz się, jak nazywały się tradycyjne meksykańskie suknie.
Dowiedz się, jak rozwijać kreatywność u dziecka.

Kosmos dla dziewczynek
"Kosmos dla dziewczynek", dwumiesięcznik

"Kosmos" to drukowany dwumiesięcznik, pokazujący dziewczynkom świat możliwości, wydawany przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek. Na taki magazyn czekałyśmy (za) długo! Ale nareszcie jest i pokazuje świat, w którym dziewczynki mogą być sobą i nie muszą za wszelką cenę walczyć o pierwsze miejsce. Zupełnie w porządku jest bycie zwyczajną dziewczyną!


Manifest fundacji Kosmos:

  • Tworzymy środowisko, w którym dziewczynki mogą dorastać w poczuciu pewności siebie i siły sprawczej, aby miały odwagę rozwijać swoje zainteresowania i podejmować wyzwania.
  • Przeciwstawiamy się szkodliwym stereotypom dotyczącym wyglądu. Koniec z jedynym słusznym wzorcem! Liczy się zdrowie, sprawność, ochota do działania i świadomość ciała.
  • Definiujemy dziewczyńskość tak, aby mogła pomieścić wiele różnorodnych modeli.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek
"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet - Elena Favilli, Francesca Cavallo, wyd. Debit

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. "Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat" – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.
Zobacz też najlepsze bajki na dobranoc: propozycje książek, audiobooków i animacji.

Damy, dziewuchy, dziewczyny
"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - Anna Dziewit-Meller. wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

O tej książce Sylwia Chutnik pisze tak: "Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty".

A czy znasz wszystkie CZARNE charaktery z bajek? Sprawdź!

 Dziewczyny mają moc - Kate T. Parker, wyd. Wielka Litera
Dziewczyny mają moc - Kate T. Parker, wyd. Wielka Litera

"Dziewczyny mają moc" to historie wspaniałych, silnych, dumnych i nieustraszonych młodych dziewczyn, które są dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, a bycie dziewczyną nie ma granic. Biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. Córki i siostry. To im dedykowana jest książka Kate T. Parker. To dla nich i dzięki nim powstała książka-album, której zawartość zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.

"Coco i mała czarna sukienka" - Annemarie Van Haeringen, wyd. Muchomor

Obrazkowa książka dla dzieci przedstawiająca ikonę historii mody, Coco Chanel, od czasów jej dzieciństwa do wielkiej kariery. Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, ubrała je w spodnie i oczywiście w "małą czarną", najsłynniejszą sukienkę świata. Stworzyła także nieśmiertelne perfumy Chanel nr 5, które do dzisiaj są najbardziej popularnym zapachem na świecie. Książka dla wszystkich małych i dużych wielbicieli mody!

Zobacz też:

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

książki dla dzieci, książka od 5. roku życia
Gry i zabawy
Dziwne zwierzęta
To książka dla dzieci o tolerancji i akceptacji i o tym, jak pięknie można się różnić.iwne jest piękne, ale co jest dziwne? Kwestia umowna. I o tym jest ta książka – jak pięknie można się różnić. Plus garść informacji z życia zwierząt.

Dziwne zwierzęta Lotta Olsson Ilustracje: Maria Nilsson Thore Zakamarki Od 5. roku życia Cena: 34,90 zł "Dziwne zwierzęta" to opowieść o samoakceptacji i akceptacji innych. W ogóle cała ta książka jest treningiem tolerancji: wynosi pod niebiosa wartość różnicy. A to za sprawą dialogów mrówkojada z orzesznicą, którzy organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Przed naszymi oczyma ukazuje się galeria oryginałów i tzw. normalnych, z ogonami stojącymi i skręconymi, uszami szpiczastymi i okrągłymi. Wszyscy jedyni w swoim rodzaju – bo tak naprawdę to, co egzotyczne, i to, co zwyczajne, jest sprawą umowności. Mimochodem przemyca są w tej historii inne ważne sprawy, choćby te związane z obecnością  internetu. "Dziwne zwierzęta" to też sukces Marii Nilsson Thore – jej ilustracje afirmują wszelkie odstępstwa od reguły. Katarzyna Kubisiowska Książka nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.  

książka córka bajarza, okładka
materiały prasowe
Gry i zabawy
„Córka bajarza” – obowiązkowa książka dla każdego
Do sprzedaży trafiła książka, która wygrała w konkursie Biedronki „Piórko 2016” na najlepszą książkę dla dzieci. Musicie ją mieć, bo to książka dla dużych i małych – naprawdę warto!

„Córka bajarza” to debiut literacki Moniki Radzikowskiej , która jest laureatką pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016”. Pierwsza część skierowana była do autorów tekstów. Gdy etap został zakończony i wybrano zwycięzcę, ruszył drugi etap, który miał wyłonić laureata ilustracji do tekstu Moniki Radzikowskiej. Ilustracje przygotowane do zwycięskiej opowieści, wyłonione w drugim etapie konkursu, wykonała Monika Biała . Każda laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Niezwykła książka dla dzieci w Biedronce  „Córka bajarza” opowiada o tym, że warto pokonywać swoje lęki i trudności w życiu. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Opowieść snuta wokół postaci dziewczynki, której tata jest mistrzem w opowiadaniu baśni i bajek . Autorka książki wierzy, że niemożliwe nie istnieje i każdy może dotrzeć na koniec świata, aby spełniać swoje marzenia. Podróże są jej pasją i inspiracją – uwielbia poznawać ludzi z innych krajów, regionów, rozmawiać z nimi, słuchać ich historii. - Monika Radzikowska zabiera nas w świat baśni, świat rzadko już dziś odwiedzany. Znajdziemy w nim opowieść o wielkiej mocy, która drzemie w słowach. Każdy bajarz zna ich siłę. Autorka również – przekonuje Renata Piątkowska,  autorka książek dla dzieci , Kawaler Orderu Uśmiechu, członek Kapituły Nagrody w kategorii „Tekst”. Okładka książki Moniki Radzikowskiej "Córka bajarza", ilustracje: Monika Biała Przepiękne ilustracje dopasowane do wieku Ilustracje do „Córki bajarza”, które zwyciężyły w drugim etapie łączą wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale równocześnie są dostosowane do możliwości recepcyjnych i poznawczych dziecka. Dodatkową wartość stanowią wyraziste postacie uzupełnione...

Mighty dolls - Jane Goodall
Wendy Tsao
Aktualności
Na kim powinny wzorować się nasze córki? – Nowe życie starych lalek (część 2)
Wendy Tsao zmienia wyfiokowane lale w silne kobiety, które mają większe ambicje niż prezentowanie światu perfekcyjnego makijażu. Lubimy to!

Pamiętacie Sonię Singh , która w ramach projektu Tree Change Dolls zmienia stare lalki tak, że przestają wyglądać jak królowe podmiejskich dyskotek i po metamorfozie stają się podobne do zwykłych, pełnych wdzięku dziewczynek z sąsiedztwa ?    Dziewczynki chcą być takie, jak ich lalki W ślady Soni poszła Wendy Tsao . Zrobiła jednak coś więcej: przeobraża wyfiokowane lale w drapieżnym makijażu w postaci silnych, ambitnych, inteligentnych kobiet , które stały się sławne nie ze względu na efektowny wygląd,  ale dlatego, że zrobiły dla świata coś ważnego.  – Kocham to co robisz! Dziękuję za to, że  pomagasz dziewczynkom  widzieć siebie i swoją przyszłość w lalkach.  Jakie wspaniałe wzory do naśladowania – pisze jedna z internautek zachwyconych pracami Wendy. Oto kobiety, które zainspirowały Wendy oraz lalki przed metamorfozą i po niej.  Jane Godall ,  słynna badaczka szympansów, specjalistka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Malala Yousafzai –  młodziutka pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet,  zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Roberta Bondar , pierwsza kanadyjska astronautka. Waris Dire – modelka, pisarka, ambasadorka ONZ, walcząca o zniesienie rytuału obrzezania o kobiet w Krajach Trzeciego Świata. Frida Kahlo – meksykańska malarka słynąca z niesamowitych autoportretów. J.K. Rowling – angielska pisarka, autorka serii Harry Potter. Polecamy także: Lalki, które noszą okulary i nie są chude   Wendy Tsao i maskotki O Wendy Tsao i jej Child's Owbn Studio także już kiedyś pisaliśmy. Artystka zajmowała się wcześniej szyciem maskotek uszytych dokładnie według dziecięcych rysunków .  Oto jedna z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak