książki dla superdziewczynek
Gry i zabawy

Nasze dziewczynki będą kiedyś kobietami – sprawmy, by były silne i potrafiły się cenić!

Małe buntowniczki, dorosłe heroiny, naukowczynie, zdobywczynie świata – to silne kobiety, o których napisano wspaniałe książki dla dzieci. Jeśli masz córkę – te książki to obowiązkowa pozycja na jej półce!

Dziewczynki mają moc! - pod takim hasłem działa Fundacja Kosmos, wydawca dwumiesięcznika dla dziewczyn, zatytułowanego "Kosmos". I właśnie o tym, o mocy (sprawczej) są książki, które proponuję Waszym córkom w tym zestawieniu. Pokażcie swoim dziewczynkom, że kobiety mogą osiągać wielkie rzeczy, mogą być, kim tylko chcą, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Zaszczepcie w ich sercach miłość i poważanie własnej płci, dzięki temu będą szczęśli(wsz)ymi dorosłymi kobietami.

Książki dla mądrych dziewczynek: zbuduj wiarę w siebie w swojej córce

Obudź w swojej córce małą feministkę, która nie będzie bała się świata. To uda się dzięki tym książkom:

"Różowa czapeczka" - Andrew Joyner, wyd. Prószyński i S-ka

Polska pod czarnymi parasolami, a świat w różowych czapeczkach. Dla wszystkich dziewczyn, które idą do przodu i dla małych buntowniczek. Ta urocza i inspirująca książka upamiętnia Marsze Kobiet z 2017 roku. Ich symbolem były różowe czapki. Kilka miesięcy wcześniej ubrane na czarno kobiety w Polsce szły w deszczu pod czarnymi parasolkami. I tu, i tam chodziło o prawa kobiet. Przeczytaj: Dziewczynka może być strażaczką!

"Pułapka czasu. Powieść graficzna" - Madeleine L’Engle, wyd. Mamania

Jak znaleźć siłę i wiarę w to, że mając kilkanaście lat, można tego dokonać? Jak opanować obezwładniający strach? Baśniowy klimat, wartka akcja i tajemnica do rozwikłania to gwarancja, że tak łatwo nie zostawi się tej historii. „Pułapka czasu” to amerykańska powieść dla niedorosłych, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 roku medal Johna Newbery’ego, jedną z ważniejszych i najstarszych nagród literackich przyznawanych amerykańskim twórcom dla dzieci. Zainspirowana wielotygodniową podróżą po USA oraz fizyką kwantową stworzyła fascynującą opowieść o Meg Murry, która z bratem i przyjacielem wyrusza uratować swojego ojca, zaginionego bez wieści podczas tajnej misji rządowej.  Przeczytaj też wywiad z psycholożką o płci i gender.
 

Ada Bambini naukowczyni
materiały prasowe
"Ada Bambini, naukowczyni" - wyd. Kinderkulka

To historia ciekawej wszystkiego dziewczynki, która ma głowę pełną pytań i nieograniczoną wyobraźnię, której używa do przeprowadzania naukowych eksperymentów. Pewnego dnia posuwa się jednak za daleko i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń? Książka niesie ze sobą przesłanie, że dziewczynki mogą spełniać się w naukach ścisłych, tylko muszą wierzyć w siebie i mieć wsparcie dorosłych. Znajdziemy w niej odniesienia do kobiet zajmujących się nauką, inspiracją do powstania postaci Ady była Maria Skłodowska-Curie. Inne książki w tej serii to "Rózia Rewelka, inżynierka" i "Ignaś Kitek, architekt".

Czy bajki Disneya to samo zło? Czy nasze córki powinny je oglądać?

 

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie
"Mania - dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie" - Julita Grodek, wyd. Zuzu Toys

Mania – dziewczyna inna niż wszystkie to fascynująca opowieść o polskiej Noblistce, która musiała pokonać w życiu wiele przeciwności by osiągnąć swoje cele. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Są to kolejno: ojciec, siostra Bronka, mąż Piotr Curie, przyjaciel Albert Einstein oraz córki Irena i Ewa. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej i uporządkować je w głowie. W przystępny sposób dzieci poznają znaczenie takich pojęć jak atom, radioaktywność czy uran i Nagroda Nobla.
Sprawdź też książkę o Marie Curie z serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
"Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat" - Kate Pankhurst, wyd. K.E. Liber

To trzynaście pasjonujących życiorysów niezwykłych i utalentowanych kobiet. To opowieść o marzeniach, odwadze i determinacji. To przekaz o wolności, walce z ograniczeniami i sile kobiet. Inspiruj się wybitnymi kobietami i przygotuj się na własne wyzwania. Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską-Curie! Zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach, ilustrowany niepowtarzalną grafiką, stanowi pasjonującą lekturę o wysokich walorach intelektualnych, edukacyjnych i artystycznych. Niezbędna pozycja na półce każdej nadzwyczajnie wspaniałej kobiety – niezależnie od wieku!

Zobacz 12 najpiękniejszych książek 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników!

Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
"Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia" - Małgorzata Frąckiewicz, wyd. Agencja Edytorska EZOP

Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki. W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Poznasz też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. A na deser czekają na Ciebie zadania i doświadczenia do wykonania. Eksperymentuj odważnie i odkrywaj świat na własną rękę. Bądź jak Superbohaterki! Te książki będziecie czytać z wypiekami na twarzy!

 

Idol Frida Kahlo
"IDOL. Frida Kahlo" - Marta Kowerko-Urbańczyk i Justyna Styszyńska, wyd.

„Idol” to seria książek interaktywnych dla dziewczynek i chłopców. Frida Kahlo to druga – po Marii Skłodowskiej-Curie – publikacja z tej serii. Tym razem zagłębisz się w życie i twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych malarek świata. Dowiesz się, jak wyglądają kulisy pracy malarza i co jest mu potrzebne, by tworzyć obrazy. Przed Tobą kilka wyzwań malarskich, znajdziesz tu podpowiedzi, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę. Dzięki specjalnie przygotowanym nalepkom możesz nawet stworzyć własną kolekcję sztuki meksykańskiej czy przygotować wystawę w galerii sztuki! Odkryjesz też sekrety stylu Fridy i dowiesz się, jak nazywały się tradycyjne meksykańskie suknie.
Dowiedz się, jak rozwijać kreatywność u dziecka.

Kosmos dla dziewczynek
"Kosmos dla dziewczynek", dwumiesięcznik

"Kosmos" to drukowany dwumiesięcznik, pokazujący dziewczynkom świat możliwości, wydawany przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek. Na taki magazyn czekałyśmy (za) długo! Ale nareszcie jest i pokazuje świat, w którym dziewczynki mogą być sobą i nie muszą za wszelką cenę walczyć o pierwsze miejsce. Zupełnie w porządku jest bycie zwyczajną dziewczyną!


Manifest fundacji Kosmos:

  • Tworzymy środowisko, w którym dziewczynki mogą dorastać w poczuciu pewności siebie i siły sprawczej, aby miały odwagę rozwijać swoje zainteresowania i podejmować wyzwania.
  • Przeciwstawiamy się szkodliwym stereotypom dotyczącym wyglądu. Koniec z jedynym słusznym wzorcem! Liczy się zdrowie, sprawność, ochota do działania i świadomość ciała.
  • Definiujemy dziewczyńskość tak, aby mogła pomieścić wiele różnorodnych modeli.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek
"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet - Elena Favilli, Francesca Cavallo, wyd. Debit

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. "Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat" – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.
Zobacz też najlepsze bajki na dobranoc: propozycje książek, audiobooków i animacji.

Damy, dziewuchy, dziewczyny
"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - Anna Dziewit-Meller. wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

O tej książce Sylwia Chutnik pisze tak: "Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty".

A czy znasz wszystkie CZARNE charaktery z bajek? Sprawdź!

 Dziewczyny mają moc - Kate T. Parker, wyd. Wielka Litera
Dziewczyny mają moc - Kate T. Parker, wyd. Wielka Litera

"Dziewczyny mają moc" to historie wspaniałych, silnych, dumnych i nieustraszonych młodych dziewczyn, które są dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, a bycie dziewczyną nie ma granic. Biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. Córki i siostry. To im dedykowana jest książka Kate T. Parker. To dla nich i dzięki nim powstała książka-album, której zawartość zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości.

"Coco i mała czarna sukienka" - Annemarie Van Haeringen, wyd. Muchomor

Obrazkowa książka dla dzieci przedstawiająca ikonę historii mody, Coco Chanel, od czasów jej dzieciństwa do wielkiej kariery. Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, ubrała je w spodnie i oczywiście w "małą czarną", najsłynniejszą sukienkę świata. Stworzyła także nieśmiertelne perfumy Chanel nr 5, które do dzisiaj są najbardziej popularnym zapachem na świecie. Książka dla wszystkich małych i dużych wielbicieli mody!

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA