Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gry i zabawy

Rozwój kreatywności u dziecka: jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha? [WIDEO]

Jak podczas codziennej zabawy wspierać kreatywność dziecka? Jak nie mówić do dziecka, by nie zabić w nim ciekawości świata. Zobacz wywiad z psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec.

Kreatywność jest taką umiejętnością, która jest uwarunkowana genetycznie. Z drugiej strony jest to wpływ czynników środowiskowych, dzięki którym ta zdolność jest rozwijana w trakcie naszego życia. Każdy człowiek, który się rodzi, jest uzbrojony w podstawową zdolność bycia kreatywnym.

Rola rodzica we wspieraniu kreatywności u dziecka?

Każde dziecko ma swój potencjał rozwojowy, ale to od nas rodziców zależy, czy będziemy wspierać tę kreatywność, rozwijać i motywować, by dziecko rozwijało swoje zdolności, czy twórczo myślało, czy będziemy tę cechy „dusić u dziecka w środku".
– Rodzice mają ogromny wpływ na to, czy dzieci będą miały twórcze, otwarte umysły na nowe doświadczenia, czy będą miały problemy z nieradzeniem sobie z nowymi wyzwaniami – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. – Jeśli rodzic mówi: nie bierz patyka, bo się ubrudzisz, nie biegnij, bo się przewrócisz, to hamuje jego kreatywność.
Zdaniem psychologa tylko otwarty rodzic, akceptujący to, że na pewnym etapie rozwoju dziecko jest naturalnie ciekawe świata, chętne do eksplorowania gwarantuje dziecku rozwój kreatywności.

Czy rodzic powinien podpowiadać dziecku zabawy, czy pozostawić mu dowolność?

Optymalnie by było, żeby rodzic dawał przestrzeń dziecku do eksplorowania nowych doświadczeń, kreatywnego myślenia i swobodnego wymyślania zabaw.
– Jednak są dzieci, które potrzebują bodźca w postaci rodziców, którzy podpowiedzą dziecku możliwości rozwiązania danego problemu, lub pomysłu na zabawę – mówi Dorota Maciejec. – W takim przypadku rodzic może być bodźcem motywującym do nieszablonowej zabawy.

Co lepiej rozwija kreatywność dziecka: budować z klocków z instrukcji, czy bez niej?

Zdaniem psychologa nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jako rodzice powinniśmy podążać za swoim dzieckiem, zaufać im jeśli chodzi o zabawę.
– Budowanie wedle instrukcji jest świetną zabawą, ale i dobrą lekcją, bo prowadzi do konkretnego celu, dzięki czemu dziecko uczy się konsekwencji, odtwarzania według wzorów, planowego działania – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. – Ale tak samo ważne jest pozostawienie dziecku przestrzeni, żeby według własnego pomysłu, planu ułożyło cokolwiek z klocków. To rozwija twórcze myślenie oraz kreatywność dziecka.
 

W filmie wykorzystano zdjęcia z wykładu o rozwoju kreatywności psycholog Doroty Maciejec, podczas warsztatów z rodzicami w Warszawie, którego sponsorem była firma Lego.


Polecane:

drewniane zabawki
Fotolia/kolaż babyonline.pl
Zakupy
Drewniane zabawki - rozwijaj kreatywność dziecka w stylu eko
Zabawki drewniane to nie tylko ekologia, to przede wszystkim zdrowie, bezpieczeństwo i kreatywna zabawa naszych dzieci. Zobacz, jak różnorodne i ciekawe mogą być drewniane zabawki.
Bic Kids - konkurs
materiały prasowe
Patronaty
Jakość inspiruje kreatywność
Chcesz kreatywnie rozwijać swoje dziecko? Poświęć mu swój czas i wybierz przybory, dzięki którym będzie mogło bezpiecznie i twórczo rozwijać swoje zdolności manualne. Weź udział w konkursie i wygraj zestawy nagród od BIC Kids.

Już od najmłodszych lat warto rozwijać u dziecka zdolności kreatywne i manualne. Malując, czy rysując dziecko przygotowuje się do nauki pisania, a także ćwiczy rączkę do ważnych zajęć, które wymagają precyzji. Ważne, żeby kredki, flamastry, czy inne produkty do pisania i malowania były bezpieczne dla naszego dziecka, czyli wykonane z substancji nietoksycznych. Produkty marki BIC Kids przeznaczone są dla dzieci już od 1. roku życia. W ofercie znajdziemy zarówno przybory do kolorowania (kredki, flamastry, przybory do wykonywania prac zdobniczych), jak i do nauki pisania (cienkopisy, zakreślacze). Produkty te są bezpieczne i wygodne dla naszego dziecka, a co również ważne dla rodziców, w większości zmywalne, dzięki czemu nie pozostawiają plam na ubraniach i skórze dziecka. Różnorodność produktów marki BIC Kids pozwoli stworzyć wam prawdziwe dzieła sztuki, a czas, który razem spędzicie będzie najlepszą zabawą, której nie można kupić za żadne pieniądze. [[include|sub_serwisy/bic_2014/index.php]] Znamy już laureatów! Nagroda główna: Dorota K. (Włocławek) Ewelina J.-G. (Szczecin) Natalia G. (Włocławek) Nagroda dodatkowa: Karolina W. (Piaseczno) Julita K. (Wronki) Danuta G. (Sieradz) Iwona N. (Dobczyce) Kamila G. (Białystok) Małgorzata D. (Frampol) Agnieszka Z. (Muszyna) Justyna K. (Chorzów) Alicja Ś. (Jasienica Rosielna) Katarzyna P. (Białystok) 3 nagrody główne (o łącznej wartości 259zł): 10 zestawów nagród pocieszenia (o łącznej wartości 132 zł):

Lego Duplo
materiały prasowe
Gry i zabawy
3 proste zabawy wspierające rozwój dziecka. Polecamy!
Zabawa jest naturalną częścią rozwoju każdego dziecka, a odpowiednie zabawki mogą wspomóc bezpieczny rozwój. Polecamy sprawdzone sposoby na wspieranie rozwoju dziecka przez zabawę.

Zdrowy rozwój dziecka , które uczy się chodzić, obejmuje opanowanie zarówno dużej, jak i małej motoryki. Motorykę dużą (gdy całe ciało jest w ruchu) najczęściej stymuluje się podczas zabaw na dworze np. poprzez bieganie, podskakiwanie, jazdę na rowerze czy wspinanie się. Motorykę dużą można też wzmacniać ćwiczeniami w domu. Z kolei rozwój umiejętności motoryki małej , takich jak mimika twarzy czy ruchy dłoni, zazwyczaj zależy od wielokrotnie powtarzanych czynności z użyciem małych przedmiotów - klocków, kredek czy piłek.   Jak rozwijać sprawność dziecka? Zabawy m.in. gra w piłkę na dworze czy budowa kryjówki dla pluszaka są dla dzieci naturalnym sposobem na rozwój sprawności fizycznej i wypróbowania nowych pomysłów. Poprzez zabawę dzieci rozwijają swój świat, odtwarzają główne wydarzenia dnia, a komunikując się z rodzicami i towarzyszami zabaw poszerzają swoje słownictwo.    - Dla małego dziecka zabawka jest głównym napędem rozwoju, dzięki niej testuje ono rzeczywistość, próbuje swoich możliwości w różnych zadaniach, wciela się w rolę, które budują jego tożsamość. Dlatego bardzo ważną wartością zabawki jest jej minimalizm, który daje nieograniczone pole do wyobraźni, rozwija fantazję, pobudza, inspiruje. Klocki , na przykład LEGO DUPLO, są świetnym narzędziem do budowania dowolnych światów i  odzwierciedlania scenek z życia. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że dziecko wraca ze wspólnego weekendu z rodzicami, gdzie zobaczyło nowe miejsce,  przyrodę, zwierzęta, zjawiska natury. Jego wiedza na ten temat jest jeszcze nie usystematyzowana, zabawa staje się więc przestrzenią do odtworzenia tego, co zobaczyło, a więc uczenia się i zapamiętywania. Zabawa w okresie dzieciństwa jest więc ściśle związana z tym, co dzieje się w życiu dziecka, zarówno tym zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Uważny dorosły,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj