bajki Disneya dla dziewczynek
kadr z YouTube/Walt Disney Animation Studios
Gry i zabawy

Powinnyśmy zabronić córkom oglądania bajek Disneya? To skomplikowane!

Czy bohaterki bajek Disneya są dobrymi wzorcami dla naszych córek? Sprawdź, co mówią badania.

Bajki Disneya niezaprzeczalnie stanowią część magii dzieciństwa. Kto z nas ich nie kocha? To idealny przykład miłości, którą rodzice dzielą ze swoimi dziećmi. Bohaterowie bajek Disneya są ulubieńcami chłopców i dziewczynek, a same filmy niosą ze sobą ważne przesłania: uczą tolerancji, współpracy, koleżeństwa, wrażliwości na los zwierząt i ludzi mniej uprzywilejowanych. Czy jednak bohaterowie bajek Disneya są zawsze odpowiednimi wzorami do naśladowania dla naszych dzieci? Okazuje się, że w przypadku dziewczynek niekoniecznie. Czy jednak problem jest naprawdę duży? Zobacz, co mówią o tym badania naukowe.

Bajki Disneya: czy kobiety marzą tylko o mężu?

Księżniczki z bajek Disneya to często ukochane bohaterki naszych córek. Czy to dobrze? Zależy. Jeśli spojrzymy na klasyczne opowieści z tych filmów, np. "Kopciuszka" czy "Małą Syrenkę", znajdujemy ten sam schemat: dziewczynki są śliczne i marzą o miłości. Pełnię szczęścia osiągają w momencie, gdy spotykają swojego "księcia z bajki" i biorą z nim ślub. To może wpływać na sposób, w jaki nasze córki będą podchodzić do miłości w przyszłości. My, jako matki i dorosłe kobiety, zazwyczaj wiemy już, że oczekiwanie na księcia, który przybędzie na białym rumaku i uratuje nas z opresji, może sprawić, że przegapimy prawdziwe szczęście. 

W opracowaniu z 1995 roku amerykańskie profesorki z Uniwersytetu Południowej Florydy (Elisabeth Bell) i  Ithaca College (Lynda Hass) oraz doktorantka z Uniwersytetu Południowej Florydy (Laura Sells) argumentują, że jedną z głównych lekcji, którą dziecko otrzymuje z oglądania filmów Disneya jest ta dotycząca tradycyjnego podziału ról mężczyzn i kobiet, pożądanego wyglądu i seksualności. Pamela O'Brien z Uniwersytetu w Indianie (USA) uznała w 1996 roku, że przyczyny należy szukać w podejściu samego Walta Disneya do ról społecznych, które w latach 40. odzwierciedlało patriarchalny model rodziny. Z kolei z badania przeprowadzonego w 2003 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Kolorado dowiadujemy się, że chociaż stereotypy są silnie obecne w filmach Disneya, męska kontrola nad kobietami jest przedstawiona w nich w sposób romantyczny. To niebezpieczne, ponieważ sprawia, że dzieciom łatwo uwierzyć, że to co widzą na ekranie jest słuszne i godne naśladowania. 

Silne kobiety w bajkach Disneya też istnieją!

W disnejowskich filmach o księżniczkach z lat 90. prawie 40 proc. komplementów, które otrzymywały ich bohaterki, dotyczyło ich wyglądu (!), a zaledwie ¼ ich umiejętności czy czynów. Wcześniej było jeszcze gorzej, bo za wygląd chwalono je w 55 proc. przypadków, a za to, co robią czy potrafią, tylko w 11 proc. Na szczęście we współczesnych filmach Disneya nie brakuje także innych wzorców kobiecości: księżniczek i bohaterek, które są silne, niezależne, stawiają czoła trudnościom i mogą z powodzeniem uczyć dzieci, że dziewczynki nie są wyłącznie ozdobą tego świata, a celem ich egzystencji nie jest wyłącznie ładny wygląd i znalezienie męża. 

Mamy więc Meridę, Mulan, Roszpunkę, a nawet Elsę z "Krainy lodu" (jej supermoce pozwolą jej uratować swoje królestwo i zostać potężną i dobrą władczynią). Proporcje dotyczące komplementów są odwrotne: teraz 40 proc. z nich dotyczy umiejętności, zdolności i czynów, a zaledwie 22 proc. wyglądu księżniczki.

 

Kobieta nie ma nic ciekawego do powiedzenia?

Nie jest jednak aż tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Lingwistki Carmen Fought i Karen  Eisenhauer z Pitzer College prowadzą badania dotyczące języka w filmach Disneya. "Nie wierzymy, że małe dziewczynki naturalnie zachowują się czy bawią w jakiś określony sposób. Nie rodzą się z miłością do różowych sukienek. To my ich tego uczymy na jakimś etapie. Więc warto zadać sobie pytanie: skąd dziewczynki biorą swoją wiedzę o tym, co to znaczy być dziewczynką" - powiedziała Fought w "The Washington Post". 

Na razie lingwistki przyjrzały się dialogom w 12 disnejowskich filmach o księżniczkach, wyprodukowanych między 1937 a 2013 roku. Co odkryły? Że w bajkach Disneya większość ról mówionych przypada mężczyznom! Co dziwniejsze, im nowszy film, tym mniej kobiety mają do powiedzenia: w "Królewnie Śnieżce" z 1937 roku, dialogi były podzielone równo między mężczyzn i kobiety. Zaskakujące jest też to, że w "Kopciuszku" czy "Śpiącej Królewnie" to właśnie kobiety mówiły więcej, ale później było tylko gorzej (poza "Meridą Waleczną" i "Zaplątanymi") - mężczyźni mówią dużo więcej od kobiet (nawet w "Mulan" czy "Pocahontas"!).

Zabronić córkom oglądania bajek Disneya?

Czy wspomniane badania oznaczają, że nie powinniśmy pozwalać córkom oglądać bajek Disneya (i synom także, jeśli nie chcemy, żeby źle traktowali kobiety)? Nie! Filmy Disneya niosą ze sobą także wiele cennych lekcji życiowych, a poza tym dają dzieciom dużo radości. Nie zabierajmy tego swoim dzieciom, ale upewnijmy się, że ich wiedza o relacjach męsko-żeńskich i rolach kobiet i mężczyzn w społeczeństwie nie pochodzi wyłącznie z disnejowskich produkcji. To od nas zależy, czego nauczymy swoje dzieci i jak będą podchodzić do tych kwestii. Pamiętajcie, drodzy rodzice: mamy tę moc!

Zobacz też:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

pałac Disneya
fotolia.com
Wychowanie
Dlaczego Księżniczki Disneya są złe dla dziewczynek i dobre dla chłopców?
Bajki Disneya, w których głównymi bohaterkami są księżniczki, potęgują stereotypy - dowodzą badania. Dziewczynki nie podejmują wyzwań, gorzej radzą sobie z matematyką. Chłopcy po obejrzeniu bajek stają się bardziej czuli i empatyczni.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Rodzice coraz uważniej dobierają repertuar filmowy dla swoich dzieci. Ale logo Disney’a działa na wszystkich uspokajająco - przecież to są filmy specjalnie dla dzieci! Rodzice włączają je z czystym sumieniem, a dzieci je uwielbiają.  Księżniczki Disneya źle wpływają na dziewczynki Tymczasem badania przeprowadzone przez profesor Sarah M. Coyne z Birgham Young University pokazują, że filmy z serii Księżniczki Disneya to nie są całkiem niewinne produkcje. Co prawda nie wpływają negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez małe dziewczynki, ale w dłuższej perspektywie zachęcają je do przyjmowania „stereotypowo kobiecych” postaw, które - nie oszukujmy się - w dzisiejszych czasach są raczej ograniczające dla dziewcząt niż pożądane.  Księżniczki Disneya - nie takie bezpieczne, jak się rodzicom wydaje „Wydaje mi się, że rodzice myślą, że kultura Księżniczek Disneya jest bezpieczna. To słowo przewija się wciąż w rozmowach - bezpieczna. Ale jeżeli naprawdę się nad tym zastanowić, rodzice powinni mieć na uwadze długofalowe skutki nasiąkania przez dzieci tą kulturą” - mówi prof. Coyne.  Badanie kultury Księżniczek Disneya Warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia, bo sprawdziła dokładnie, jak przedszkolaki reagują na zabawki i filmy Disneya. Prof. Coyne przebadała 198 dzieci w wieku przedszkolnym pod kątem zaangażowania w „kulturę księżniczek”. Rozmawiała z rodzicami i nauczycielami dzieci, a także obserwowała, jak szeregują zabawki od najbardziej do najmniej ulubionej. Dzieci mogły wybierać zabawki z 3 grup - „dziewczęcej” (lalki, zestawy...

jakie bajki dla dziewczynek?
Fotolia
Gry i zabawy
Jakie bajki dla dziewczynek pokazać córce? Nasze propozycje
Twoja córka kocha Barbie i księżniczki? Nie ona jedna! A może nie wpisuje się w ten stereotyp? Też dobrze! Sprawdź nasze propozycje różnych bajek dla dziewczynek i znajdź coś, co spodoba się twojej córeczce.

Bajki dla dziewczynek kojarzą się przede wszystkim z różem, księżniczkami, tęczowymi kucykami i sporą ilością lukru. Czy to źle? Niekoniecznie. Jeśli twoja córka lubi księżniczki Disneya, Barbie i My Little Pony , nie ma w tym nic złego – w każdej z tych bajek i filmów znajdzie ważne przesłanie. Jeśli jednak irytuje cię to, że oferta bajek dla chłopców jest bardziej zróżnicowana, mamy dobrą wiadomość: jest wiele ciekawych i wartościowych bajek dla dziewczynek, nie wszystkie ociekają różem i brokatem . Oto bajki, które na pewno spodobają się dziewczynkom (i chłopcom!): Nie o księżniczkach – fajne bajki dla dziewczynek Dziewczynki lubią bajki o zwierzętach (a kto ich nie lubi?) i... innych dziewczynkach. Te bajki dla są szczególnie warte polecenia: Miffy – oniryczna opowieść o ślicznym białym króliczku i jego rodzinie. Masza i niedźwiedź – ulubiona bajka wielu dzieci, o psotnej Maszy i jej przyjacielu, troskliwym niedźwiedziu. Charlie i Lola – fantastyczna seria o rodzeństwie, opowiadająca o ważnych dla dzieci sprawach, pełna humoru i świetnej animacji! Przygody Charliego i Loli dostępne są także w formie książek dla dzieci . Bing – odcinkowa bajka o trzyletnim króliczku, który chodzi do przedszkola i codziennie uczy się czegoś nowego. Pomaga dzieciom w nauce radzenia sobie z emocjami i w rozwijaniu empatii. Świnka Peppa – niektórych irytuje, ale dzieci ją lubią. My też! Księżniczki Disneya w bajkach dla dziewczynek Zgoda, dla niektórych niestrawne, bo zakładamy, że bohaterki marzą tylko o księciu i zamążpójściu, tymczasem wśród księżniczek Disneya nie brakuje panien o walecznych sercach, odwadze dorównującej bogini Atenie. Księżniczki Disneya są lojalne, wrażliwe, kochają naturę, a co więcej – są gotowe walczyć o swoje marzenia! Szczególnie polecamy te postaci kobiece z...

bajki do czytania
Fotolia
Gry i zabawy
Zamiast filmu lub słuchowiska – przeczytajcie te bajki!
Chcesz wprowadzić dziecko w świat bajek i chciałabyś czytać mu je codziennie, np. przed snem? Spójrz na tę listę bajek do czytania, po które możesz śmiało sięgać każdego dnia i nigdy się nie znudzą!

Bajki pełnią ważną funkcję w życiu dziecka – nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale też pomagają zrozumieć otaczający nas świat i rządzące nim prawa. Bajki do czytania są idealnym narzędziem do budowania więzi z dzieckiem , zaszczepienia miłości do literatury, poszerzania słownictwa i rozwijania kreatywności. W klasycznych bajkach miesza się świat rzeczywisty z fantazją, a losy bohaterów przedstawione są z perspektywy przyjaznej dziecku. Bajki pozwalają oswajać lęki i pełnią funkcję terapeutyczną. Dlatego nie żałuj 20 minut dziennie, żeby poczytać dziecku! Klasyczne bajki do czytania Bajki braci Grimm na dobranoc i nie tylko Bajki Hansa Christiana Andersena Polskie bajki do czytania: Konopnicka i Brzechwa Disney i inne bajki na dobranoc Klasyczne bajki do czytania Te klasyczne bajki czytane na dobranoc z powodzeniem zastąpią nawet kołysanki dla dzieci : Złotowłosa – opowieść o dziewczynce, która udaje się na spacer do lasu, gubi się, trafia do pustego domku, zamieszkałego przez niedźwiedzią rodzinkę. "Ktoś pił z mojego kubeczka" – to zdanie będzie wam długo towarzyszyć! Trzy małe świnki – trzej bracia budują sobie domki – pierwsza świnka buduje dom z patyków, druga z siana, a trzecia z kamieni. Na drodze staje im zły wilk, który dmucha i chucha na domki świnek... Który domek przetrwa i czego świnki nauczą się z tej lekcji? Bajki braci Grimm na dobranoc i nie tylko Bracia Grimm mają ostatnimi laty złą prasę: wielu współczesnych rodziców obawia się, że ich baśnie są zbyt przerażające dla dzieci. Wśród wielu wydań baśni braci Grimm, bez problemu jednak znajdziesz wersję, którą będziesz mogła ze spokojnym sumieniem przeczytać dziecku nawet przed snem. Na początek sięgnij po te bajki na dobranoc : Kopciuszek – która z nas nie kochała tej baśni w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz