najciekawsze książki dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy

Będziecie je czytać z wypiekami na twarzy – 15 najciekawszych książek dla dzieci 2017 roku

Niezwykła książka, którą ogląda się przez magiczne okulary, debiut słynnej pisarki w roli autorki dla dzieci, atlasy, dzięki którym wreszcie poznacie wszystkie ptaki lub miasta na świecie. Sprawdźcie, czy nie przegapiliście najciekawszych książek minionego roku.

Podczas tworzenia rankingu najciekawszych książek dla dzieci wydanych w 2017 roku naprawdę było w czym wybierać. Oto tytuły, które wniosą wiele dobrego w życie waszych maluchów – pozwolą im rozwijać pasje (albo je zaszczepią), uwrażliwią, rozbawią, a przede wszystkim sprawią, że czytanie zamieni się w fascynującą przygodę. Oto nasze typy.

1. Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, Inwentarz ptaków, wyd. Zakamarki

Inwentarz ptaków
mat. pras.

Wspaniała pozycja dla maluchów zainteresowanych naturą, ale także tych, co jeszcze nie wiedzą, jak intrygujące może być jej poznawanie. Całe godziny można spędzić na odkrywaniu ponad 70 gatunków ptaków, mistrzowsko namalowanych akwarelą i tuszem przez francuską ilustratorkę. Emmanuelle Tchoukriel jest specjalistką w dziedzinie rycin naukowych, dlatego przedstawione przez nią ptaki wyglądają jak żywe i sprawiają, że wpatrzone w nie dzieci z łatwością nazwą później skrzydlatych przyjaciół widzianych za oknem, w telewizji lub zoo.

2. Michael Bond, Londyn z Paddingtonem, wyd. Znak

Londyn z Paddingtonem
mat. pras.

Miś Paddington tym razem występuje w roli przewodnika i oprowadza czytelników po największych atrakcjach Londynu. Doskonała książka nie tylko dla tych, co planują polecieć z dzieckiem do stolicy Wielkiej Brytanii, ale także dla wszystkich, co na razie ruszają w podróż paluszkiem po mapie.

3. Stefan Themerson, Przygody Marcelianka Majster-Klepki, wyd. Widnokrąg

Przygody Marceljanka majster klepki
mat. pras.

Coś dla poszukiwaczy tzw. książkowych perełek – reprint książki wydanej w 1938 roku! Pięknie napisana i zilustrowana opowieść o Marcelianku pokazuje młodym czytelnikom, że nie warto siedzieć z założonymi rękami, tylko działać.

4. Susie Hodge, Dlaczego sztuka jest pełna golasów, wyd. PWN 

Dlaczego sztuka pełna jest golasów
mat. pras.

Dowcipna, intrygująca i bardzo mądra książka, która pokazuje dzieciom, jak patrzeć na dzieła sztuki, wyjaśnia, skąd się wzięły, dlaczego czasem są tak dziwne i po co w ogóle się je tworzy. Na pewno niejeden maluch zagiął kiedyś rodzica pytaniem na temat napotkanego obrazu czy rzeźby – na przykład takim, jak brzmi tytuł tej książki. Znajdziecie w niej gotowe odpowiedzi.

5. Cristóbal León i Cristina Sitja Rubio, Dziwolągi, wyd. Dwie Siostry

Dziwolągi
mat. pras.

Gdy ludzie wycinają las, zwierzęta tracą dom. Ta książka pokazuje, co może się stać, gdy zwierzęta postanowią go odzyskać. Napisana w 2013 roku (i bardzo aktualna teraz) lektura obowiązkowa. Nie tylko dla dzieci! 

6. Magdalena Tulli, Ten i tamten las, wyd. Oficyna Wydawnicza Wilk&Król

Ten i tamten las
mat. pras.

To debiut Magdaleny Tulli w roli autorki dla dzieci. Opowieść o mieszkańcach lasu, którzy zmagają się z takimi samymi problemami, jakie napotykamy w prawdziwym życiu. Świetna lektura i okazja do rozmowy z maluchem o ważnych tematach społecznych.

7. A. Bestard, Co kryje ciało? wyd. Tatarak

Co kryje ciało
mat. pras.

To kolejna książka z niezwykłej serii wydawnictwa Tatarak. Przez dołączone do niej magiczne szkiełka oglądaliśmy już, co kryje las i morskie głębiny. Tym razem odkrywamy tajemnice ludzkiego ciała – przez skórę można podejrzeć, jak wyglądają kości, mięśnie, mózg, a nawet dziecko, które rośnie w brzuchu mamy. Niezwykła!

8. Kirsten Sims, Baltazar Wielki, wyd. Kocur Bury

Baltazar Wielki
mat. pras.

Opowieść o Baltazarze Wielkim, który jest najlepszym niedźwiedzim skrzypkiem. Pewnego dnia porzuca cyrk, w którym występował, i rusza na poszukiwania swojego miejsca na świecie. Przepięknie zilustrowana książka mieszkającej w RPA autorki niesie przesłanie, że zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku. Sami sprawdźcie, dokąd Baltazar Wielki w końcu dociera. 

9. Joanna Gębal, Monika Zborowska, Popatrz w niebo, wyd. Muchomor

Popatrz w niebo
mat. pras.

Trzy kartonowe picture booki, czyli książki obrazkowe, które rosną razem z dzieckiem. Pierwszą można oglądać z niemowlakiem (a także zrobić z niej układankę lub dekorację do zabawy w niebo), drugą z dzieckiem w wieku 1–2 lata, trzecią z 2–3 latkiem. Projekt nagrodzono w konkursie Instytutu Książki Trzy/Mam/Książki. 

10. Martin Haarke (ilustr.), Georgia Cherry (tekst), Atlas miast, wyd. Nasza Księgarnia

Atlas miast
mat. pras.

Wielka gratka dla miłośników atlasów i podróży nie tylko palcem po mapie. Wielki (w naprawdę imponującym formacie) ilustrowany atlas największych miast świata, w którym pokażecie dziecku Paryż, Rzym, Nowy Jork czy Warszawę i atrakcje, które czekają tam na małych turystów. Zanim kupicie bilety, aby na własne oczy przekonać się, jak tam jest, zajrzyjcie do książki i pooglądajcie wspólnie, jakich przygód można się tam spodziewać.

11. Hervé Tullet, Och!, wyd. Babaryba

Książka pełna dźwięków
mat. pras.

Hervé Tulleta nikomu nie trzeba przedstawiać. Książki tego francuskiego autora to niesamowite interaktywne zabawy. Tym razem zostajemy wciągnięci do gry dźwiękowej. Nawet nie przypuszczacie, na ile sposobów można wymawiać „och” i „ach”. 

12. Ola Woldańska, Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo, wyd. Czerwony Konik

Prosiaczek i zjednoczone królestwo
mat. pras.

Razem z sympatycznym Prosiaczkiem, znanym z serii książek dla dzieci wydawnictwa Czerwony Konik, spędzamy ciekawy tydzień w Wielkiej Brytanii, a przy okazji... poznajemy brytyjskie zwyczaje i ćwiczymy podstawowe angielskie słówka i zwroty. Pouczająca lektura i świetne ilustracje.

13. Mateusz Wysocki, Las zabaw, wyd. Czerwony Konik

Las zabaw
mat. pras.

O tym, że las to idealne miejsce do zabawy raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Gdyby jednak zabrakło wam pomysłów na to, co jeszcze można w nim robić, w tej książce znajdziecie doskonałe podpowiedzi. Pokochacie las jeszcze bardziej.

14. Patrick George, Uratuj mnie, wyd. Bajka

Uratuj mnie
mat. pras.

Książka, która pozwala dzieciom odmieniać losy zwierząt i zapamiętać, że miejsce słonia nie jest w cyrku, a lisa na kołnierzu. Ciekawy pomysł z wykorzystaniem foliowych stron.

15. Rachel Bright, John Field (ilustr.), Koala, który się trzymał, wyd. Zielona Sowa

Koala który się trzymał
mat. pras.

Imponująco zilustrowana przez brytyjskiego artystę wierszowana historyjka o koali, który – jak na prawdziwego przedstawiciela swojego gatunku przystało – uwielbia się mocno trzymać. Naprawdę jest co oglądać.

 

 

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

Zobacz także:

 

 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Książki dla rodziców o wychowaniu
Fotolia
Wychowanie
Książki dla rodziców, które musisz przeczytać w 2018 (cz. 1)
Wszystkich poradników dla rodziców nie sposób przeczytać, zwłaszcza że w ostatnich latach ukazało się ich sporo. Ale tych książek nie możesz przegapić. Oto lista tytułów, które koniecznie powinien poznać każdy rodzic.

Do roli rodzica nie tak łatwo się przygotować. W szkole rodzenia możesz nauczyć się jedynie, jak urodzić, a potem jak pielęgnować dziecko. Skąd zatem czerpać wiedzę na temat metod wychowawczych czy radzenia sobie z rodzicielskim stresem? Najlepiej zaufać ekspertom, którzy dzielą się swoją wiedzą. Oto kilka polecanych przez nas mądrych książek dla rodziców . Nie zwlekajcie z ich czytaniem. Niedługo kolejna lista. Alfie Kohn, Wychowanie bez kar i nagród. Rodzicielstwo bezwarunkowe, wyd. Mind Książka wywrotowa, uhonorowana nagrodą NAPPA, czyli najważniejszym amerykańskim odznaczeniem dla książek o tematyce wychowawczej . Odrzuca tradycyjne metody wychowawcze, które skupiają się na zachowaniu dziecka, a nie biorą pod uwagę jego uczuć. Autor podkreśla, że dziecko to nie piesek, którego trzeba wytresować, ani komputer, który musimy zaprogramować. Przytacza badania naukowe , które pokazują, dlaczego kary i nagrody nie przynoszą takich skutków, na jakich nam zależy. Alfie Kahn jest przeciwnikiem wymuszania posłuszeństwa . Czy wychowując posłusznego malucha sprawimy, że będzie szczęśliwy w dorosłym życiu, niezależny, zrównoważony i spełniony? Czy dziecko, które robi wszystko, co mu każą, może takie być? Odrzucając kary i nagrody , autor nie pozostawia rodziców z niczym. Pokazuje, jak wychowywać mądrze, aby nasze pociechy nie zatraciły własnej osobowości. Carl Honore, Pod presją. Dajmy wreszcie dzieciom święty spokój! Wyd. Drzewo Babel Światowy bestseller, napisany przez dziennikarza i publicystę, jednego z twórców ruchu Slow , który dowodzi, że dzieci XXI wieku nie mają łatwego życia. Wszystkiemu winna jest nadopiekuńczość rodziców . Autor opowiada o zgubnych skutkach bycia nadgorliwym rodzicem, o mikrozarządzaniu dziećmi i trzymaniu ich pod kloszem. To nie jest typowy poradnik dla rodziców . Książka ma pomóc w opanowaniu nerwowości wokół...

konkurs Przecinek i Kropka
materiały prasowe
Patronaty
Najlepsze książki dziecięce 2017 - weź udział w głosowaniu!
Już wiemy, które książki dla najmłodszych czytelników skradły serca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. O jeden z najważniejszych laurów w kategorii literatury dla dzieci walczy teraz po pięć tytułów w dwóch kategoriach wiekowych (do 5 lat i 6-9 lat). Ty też możesz wziąć udział w glosowaniu!

O tym, komu zostaną przyznane nagrody zadecydują czytelnicy – rodzice i dzieci. Internetowe głosowanie potrwa do 1 marca, a zwycięzców ogłosi 17 marca Filip Chajzer na gali podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Zagłosuj na najlepszą książkę dla dzieci Wszystkie zgłoszone przez wydawców książki przeszły wnikliwą ocenę – nie tylko treści, ale też wartości edukacyjnej, dbałości o język ojczysty oraz walorów artystycznych. Kapitułę konkursu Empiku tworzą specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda i Ewa Świerżewska oraz psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska. W tym roku do tego grona dołączyła historyk sztuki – Ewa Solarz, która była m.in. kuratorką wystawy „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci“. W ubiegłorocznej edycji nagrodę główną otrzymała pięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak i wymyślona przez Barbarę Kosmowską opowieść o zajączku „Tru”. – W tym roku otrzymałyśmy niemal 200 tytułów do oceny. Zadanie było niełatwe, gdyż zgodnie z tym, co obserwujemy od kilku lat, w każdej edycji jest coraz więcej dobrych, mądrych i pięknych książek – mówi Ewa Świerżewska. Głosowanie odbędzie się na stronie www.przecinekikropka.pl . Jakie książki biorą udział w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą? Przecinek i Kropka to szeroko zakrojony program edukacyjny Empiku, którego elementami są, m.in. konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej. Kolejna edycja tego święta małych czytelników odbędzie się w Arkadach Kubickiego w Warszawie, w dniach 17-18 marca. Autorzy i ilustratorzy zwycięskich książek otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 10 000 PLN. Dodatkową nagrodą jest szeroko zakrojona promocja tytułów jako tych szczególnie polecanych w salonach Empik i na empik.com. Finaliści konkursu w kategorii do 5...

Najpiękniejsze książki dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy
12 najpiękniejszych książek dla dzieci 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników
Rodzice, którzy chcą kupować dzieciom wartościowe książki, nie mogą narzekać. Rok 2017 był rokiem udanym. Ukazało się wiele nie tylko pięknych, ale mądrych i wyczekanych książek. Oto te, które urzekły nas szczególnie. Sprawdźcie, co warto dołożyć do domowej biblioteczki.

Piękne to w tym wypadku za mało powiedziane. Są tu książki wysmakowane , stworzone przez znakomitych, nagradzanych ilustratorów i w doskonałych przekładach. Wśród autorów jest nawet noblistka, a wśród tytułów bajka, na której polską edycję musieliśmy czekać ponad pół wieku. Sami zobaczcie, czym zaskoczyli nas wydawcy w ostatnich miesiącach. Oto nasza lista najpiękniejszych książek dla dzieci wydanych w 2017 roku , które zachwyciły nas tekstem, ilustracjami, przekładem i tematyką.   1. Hans Christian Andersen, Dzikie łabędzie, wyd. Tako Klasyczna baśń mistrza Andersena z mistrzowskimi ilustracjami cenionej w Polsce i na świecie artystki Joanny Concejo . Dodatkowy bonus – tekst jest oparty na dokonanym po raz pierwszy bezpośrednim tłumaczeniu baśni z języka oryginału, czyli z duńskiego, przez Bogusławę Sochańską.  2. Gabriela Mistral, Śpiąca Królewna, wyd. Nasza Księgarnia Klasyczna baśń w poetyckiej wersji chilijskiej poetki, Gabrieli Mistral, która – uwaga – jest zdobywczynią literackiego Nobla . To prawdziwa perełka w wysmakowanej tekturowej oprawie z onirycznymi ilustracjami Carmen Cardemil. Pozycja zasłużenie zdobywa laury m.in. na słynnych targach książki dziecięcej w Bolonii. 3. Andrea de la Barre de Nanteuil (tekst), Lovisa Burfitt (ilustracje), Historia Mademoiselle Oiseau, Wydawnictwo Literackie Opowieść o prawdziwej paryżance i jej przyjaźni z dziewięciolatką Isabellą, napisana pięknym, poetyckim językiem. W tle klimat stolicy mody, paryski szyk, koty, ptaki i ważne przesłanie dla młodych czytelników, że nie muszą upodabniać się do innych i żyć zgodnie z cudzymi oczekiwaniami. 4. J. Styszyńska, Idol. Frida Kahlo, wyd. Widnokrąg To druga książka z brawurowej serii „Idol”, poświęconej słynnym naukowcom i artystom . Jej bohaterką jest malarka – Frida Kahlo (w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz