Karate dla dzieci – czy warto zapisać dziecko?
Wahasz się, czy zapisać dziecko na zajęcia karate dla dzieci? Niepotrzebnie, bo to dobry pomysł. Jak każdy sport karate jest doskonałą szkołą charakteru i wspomaga rozwój fizyczny dziecka. Choć to sport walki, treningi przez długi czas nie mają z nią wiele wspólnego, za to pełno w nich zabaw ruchowych i ćwiczeń techniki.
Główną zaletą karate dla dzieci jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka, która jest jedną z najważniejszych składowych motoryki. Karate przypomina balet – w obu przypadkach górna, jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. Zdaniem ekspertów, to właśnie ta wschodnia sztuka walki może rozwinąć w twoim dziecku równowagę i płynności ruchów.
Spis treści:
- Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi
- Jak wygląda trening karate dla dzieci
- Ile kosztuje karate dla dzieci
- Strój na karate dla dzieci
- Zalety karate
- Gdzie znaleźć odpowiedni klub karate dla dzieci
Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi
Karate jest dla każdego, dlatego mogą je ćwiczyć już kilkuletnie dzieci. W przedszkolach zajęcia są prowadzone już dla 3-latków. Oczywiście w przypadku maluchów treningi są bardziej kombinacją gier i zabaw ruchowych przeplatanych nauką elementów karate. Zajęcia dla dzieci oferowane na zewnątrz z reguły adresowane są dla dzieci od 6. roku życia.
Jak wygląda trening karate dla dzieci
W bardzo wielu klubach dzieci ćwiczą w specjalnych napięstnikach i kaskach, chroniących twarz, jednak ten etap pojawia się dopiero po pewnym czasie, nie od razu. Początkowo treningi nie zawierają walk, a składają się z dużej ilości ćwiczeń ogólnorozwojowych i z nauki technik ciosów i kopnięć oraz z tzw. kata, czyli sekwencji ruchów wykorzystywanych w walkach, ale wykonywanych „na sucho’’ czyli bez przeciwnika.
Trening składa się z:
- z ceremonii rozpoczęcia, podkreślającej korzenie karate
- rozgrzewki
- treningu właściwego uczącego technik karate
- ćwiczeń rozciągających
- ceremonii zakończenia, pozwalającej się wyciszyć.
Na pierwszych zajęciach dziecko poznaje też zasady karate i jego nomenklaturę.
Ile kosztuje karate dla dzieci
Jeżeli zapiszesz dziecko na zajęcia organizowane w przedszkolu, musisz się liczyć z wydatkiem ok. 60 złotych miesięcznie. Droższe są zajęcia wykupione w klubach sportowych – to najczęściej już ponad 100 złotych miesięcznie (karate dla dzieci w Warszawie to koszt ok.120 złotych, we Wrocławiu – 120-150 złotych, w Katowicach – ok. 100 złotych, w Poznaniu – 100 złotych).
Strój na karate dla dzieci
Musisz się liczyć także z dodatkowymi wydatkami – np. zakupem stroju do karate, aczkolwiek na początku nie jest on niezbędny. Wystarczy wygodny dres. Koszt stroju do karate – karategi – to ok. 100 złotych (najtaniej kupisz go w sklepach internetowych). Można też szukać używanej karategi. Buty nie są potrzebne, bo karate trenuje się boso.
Są różne szkoły karate, a każda z nich ma swój symbol. U trenera można kupić emblematy, które naszywa się na karategę – dzieci na ogół chcą je mieć. To też wydatek (kilkadziesiąt złotych), ale warto go ponieść dopiero wtedy, gdy dziecko zaangażuje się w treningi i będzie zanosiło się na to, że będzie uprawiać karate przez dłuższy czas.
Jeśli chodzi o rękawice czy ochraniacze, to w dobrych szkołach karate są one na wyposażeniu. Zwykle warto kupić je dziecku dopiero wtedy, gdy treningi wchodzą w etap walk, a dziecko będzie kontynuowało przygodę z tym sportem. Najbardziej potrzebne okazują się ochraniacze na golenie i stopy – te można kupić od ok. 40 zł za komplet. Ochraniacze głowy są droższe (od. 100 zł), ale najczęściej dysponują nimi szkoły karate i pożyczają je swoim podopiecznym. Dlatego przed zakupami warto porozmawiać z trenerem (w karate nazywa się go senseiem) i zapytać, co i kiedy dziecku będzie niezbędne.
Zalety karate dla dzieci
Karate dla dziecka to nie tylko poprawa jego kondycji i koordynacji ruchowej czy okazja do spotkania się z rówieśnikami i zabawy w grupie. To prawdziwa „kuźnia” charakteru, stopniowego i wytrwałego dążenia do realizacji swoich celów i panowania nad emocjami.
Karate rozwija u dziecka:
- siłę,
- szybkość,
- gibkość,
- zręczność,
- wytrzymałość.
Dzięki karate twoje dziecko uczy się:
- skupienia,
- opanowania,
- koncentracji,
- cierpliwości,
- samodyscypliny,
- samokontroli.
Badania pokazują, że trening karate pomaga dziecku w przyswajaniu wiedzy. To wszystko zasługa koncentracji, którą wyrabia sobie dziecko poprzez zdyscyplinowane wykonywanie technik wskazanych przez instruktora.
Ćwicząc karate, dziecko uczy się kilkudziesięciu ruchów – bloków, uderzeń, kopnięć i przejść w określonych pozycjach – to zdecydowanie wymaga skupienia. Dzięki treningom karate dziecko staje się silniejsze psychicznie. I – chociaż trenuje sztukę walki – wcale nie będzie bardziej agresywne, bo na treningu się wyładuje. Dlatego karate polecane jest dzieciom nadpobudliwym.
Dziecko trenujące karate uczy się nie bać się przeciwnika – nie chowa głowy w piasek, tylko patrzy mu w oczy. Potrafi chronić się przed zadawanymi ciosami. Ale warto pamiętać, że na tak wczesnym etapie nauki i rozwoju to nie samoobrona i walka są najważniejsze w tym sporcie, a kształtowanie charakteru i usprawnianie ciała.
Gdzie znaleźć odpowiedni klub karate dla dzieci
Warto zapisać dziecko do klubu zarejestrowanego w Polskim Związku Karate Tradycyjnego. To większa gwarancja doświadczenia i profesjonalizmu instruktorów. Z reguły bez problemu znajdziesz lekcje karate w swojej okolicy. Kluby często organizują także zajęcia w mniejszych miastach lub wsiach.
Karate dla dzieci to idealny, ogólnorozwojowy sport. Dziecko trenujące karate uczy się panować nad swoimi emocjami. Pamiętaj jednak, że wybór sportu dla dziecka nie może się odbywać bez jego udziału. Maluch musi tego chcieć i mieć możliwość wyboru!
Karate to sztuka i sport walki stworzony przez mieszkańców japońskiej Okinawy jako metoda samoobrony bez użycia broni. Przez stulecia rozwijała się z chińskich stylów walki, wykorzystujących usystematyzowane i wyćwiczone techniki bloków, uderzeń i kopnięć. Słowo „karate” oznacza „pusta (naga, bez broni) ręka”. Powstało ponad 100 stylów karate, ale można wyróżnić trzy podstawowe kierunki: karate tradycyjne jako walka na śmierć i życie; karate jako sport z elementami samoobrony i karate jako sposób psychofizycznego doskonalenia – nienastawione bezpośrednio na samoobronę i rywalizację.
Zobacz też: