5 rzeczy, o których mama przedszkolaka musi pamiętać każdego dnia!
Są banalnie proste, a niezwykle ważne! Dlaczego więc tak często o tym zapominamy? Przeczytaj i sprawdź, czy codziennie o nich pamiętasz.
1. Powiedz dziecku, kiedy odbierzesz je z przedszkola
Niby oczywiste. Niby doskonale o tym wiesz, ale czy zawsze w porannym biegu o tym pamiętasz? A poza tym czy jest to aż tak ważne?
Tak! Dla dziecka, zwłaszcza debiutującego przedszkolaka, niezwykle istotne jest twoje zapewnienie, że je odbierzesz. Ważne jest również wytłumaczenie przedszkolakowi, kiedy to nastąpi. Pamiętaj przy tym, że słowa "o 15.00" mogą być niejasne dla dziecka. Przedszkolaki przeważnie nie posługują się jeszcze zegarkami. To wiek, w którym dziecko dopiero zacznie zapoznawać się z zegarem i wyznaczanymi przez niego godzinami. Zastąp więc przykładowe słowa "o 15.00" powiedzeniem "po obiedzie" czy"po podwieczorku".
2. Dowiedz się, jak spędziło czas w przedszkolu
A nie jest to takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Najczęściej pytamy "Jak było w przedszkolu?", w odpowiedzi zazwyczaj pada jedno słowo: "Dobrze". Jak rozmawiać z przedszkolakiem, by dowiedzieć się, jak spędził dzień? Sprecyzuj swoje pytanie. Dla przedszkolaka pytanie "Jak było w przedszkolu?" jest zbyt ogólne i trudno mu na nie odpowiedzieć. Zapytaj konkretnie np. "W co się bawiłeś po śniadaniu?" lub "Co dziś narysowałeś?". Na tak zadane pytanie dzieci chętniej odpowiadają, a nawet opowiadają całe historie, zamiast jednowyrazowej odpowiedzi "dobrze".
3. Pobaw się z dzieckiem
Zabawa na najfajniejszym placu zabaw nie da dziecku tyle radości, co chwila spędzona na szaleństwach z rodzicem. Przytulanie, wygłupy, turlanie po dywanie to dla dziecka niezwykle ważne chwile. Bawiąc się z dzieckiem pokazujemy mu, że je kochamy, lubimy z nim spędzać czas. Nie muszą to być długie godziny wymyślnych zabaw. Wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie poświęconych wyłącznie dziecku.
4. Przeczytaj mu bajkę
Chyba nie muszę przekonywać cię, jak wiele zalet płynie z czytania. Dziecko nie tylko pobudza wyobraźnię, ale również ćwiczy pamięć czy umiejętność koncentracji. Najważniejsza jest jednak więź, która tworzy się między rodzicem a dzieckiem. Pamięta! Czytaj 20 minut dziennie codziennie.
5. Powiedz dziecku, że je kochasz
Uczucia przekazujemy dziecku w naszych gestach, sposobie traktowania, ale ważne są też słowa. To wspaniale, że spędzasz czas z dzieckiem, ale czy mówisz mu, że je kochasz? Jeśli wydaje ci się, że ono wie o tym i to wystarczy to jesteś w błędzie. Dziecko potrzebuje słyszeć od rodzica słowa "kocham cię". W końcu każdy lubi słyszeć wyznanie miłości, czyż nie?
Zobacz też:
- Najlepszymi rodzicami są ci, których dzieci krzyczą
- 6 rzeczy, które twoje dziecko zapamięta z dzieciństwa
- 5 sytuacji, w których twoje dziecko poczuje (lub powinno poczuć) rozczarowanie