Porozumienie bez przemocy - te książki musisz znać!
Metoda komunikacji Porozumienie bez Przemocy sprawdzi się także w rodzicielstwie. Sprawdź, jakie książki przydadzą ci się, żeby lepiej komunikować się ze swoim dzieckiem!
1 z 6
Porozumienie bez Przemocy. O języku serca
Autor tej klasycznej książki Marshall B. Rosenberg przypomniał i upowszechnił metodę porozumiewania się z ludźmi, którą nazwał Nonviolent Communication (NVC), czyli Porozumieniem Bez Przemocy. Podstawą Porozumienia jest uznanie, że za każdym uczuciem stoi jakaś potrzeba. Rosenberg uczy, jak ją wyrazić... bez przemocy w jakiejkolwiek formie: psychicznej, fizycznej, słownej.
Czytaj też: Porozumieć się bez przemocy... z dwulatką
2 z 6
Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy
W tej króciutkiej książeczce (tylko 64 strony) Marshall B. Rosenberg zwraca się bezpośrednio do rodziców. Chce ich przekonać, że możliwe jest wychowanie dzieci bez przymusu i kar. Zamiast tego proponuje język empatii i uczy komunikacji opartej na wzajemnym szacunku. Autor pomaga rodzicom znaleźć równowagę między ich własnymi potrzebami, a potrzebami dziecka. Warto spróbować.
3 z 6
Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Przewodnik po asertywności. Maria Król-Fijewska - autorka - przekonuje, że "nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka". Brzmi, jak coś, z czym rodzice mierzą się codziennie, prawda?
Czytaj też: Jak nauczyć dziecko asertywności
4 z 6
Przestrzeń dla rodziny
Znany duński pedagog i terapeuta rodziny Jesper Juul rozmawia z Moniką Øien. To błyskotliwe i trafne spostrzeżenia na temat życia w rodzinie i relacjach między rodzicami, a dziećmi. Motywem, do którego odnosi się wyjątkowo często, jest złość na dzieci. Pokazuje też pokojowe sposoby rozwiązywania konfliktów na linii rodzice-dzieci.
5 z 6
Mądrzy rodzice
Książka Margot Sunderland to kompletny i praktyczny przewodnik dla rodziców po wychowaniu. Porady są poparte naukowymi badaniami. Sunderland pisze o ogromnym znaczeniu dotyku, śmiechu i zabawy, ale także radzi, jak reagować na napady dziecięcej złości. Przedstawia też fakty i mity na temat popularnych metod wychowawczych.
6 z 6
Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Na koniec znów klasyk - w pełni zasłużony. Adele Faber i Elaine Mazlish pokazują, jak skutecznie opanować trudną sztukę komunikacji z dziećmi. Książka zawiera wiele przykładów i ćwiczeń, które pozwalają rodzicom zrozumieć sposób myślenia dzieci (jeżeli nie pamiętają z własnego dzieciństwa). Uzmysławia też nasz własny - rodzicielski - sposób działania. Skierowana bardziej do rodziców małych dzieci niż nastolatków, ale matki i ojcowie tych ostatnich też wyciągną z niej coś dla siebie.
Czytaj też: Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka - rady psychologa
Czytaj też: