Dzisiaj, gdy wpiszesz w wyszukiwarkę hasło "lalki hiszpańskie", wyskoczy ci cała masa propozycji różnych lal i będą to przede wszystkim lalki niemowlaki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że do złudzenia przypominają prawdziwe niemowlęta! Znajdziesz więc wśród nich takie, które wyglądają jak noworodek – z lekko pomarszczoną buzią i podpuchniętymi oczami albo takie, które przypominają uśmiechniętego kilkumiesięcznego bobasa. Cały ich urok polega właśnie na tym, że są wykonane z wielką starannością i przypominają prawdziwe dzieci.

Reklama

Zobacz też: Która lalka będzie idealna dla twojego dziecka? Poradnik dla rodziców

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Sprawdź, kiedy szczepić dziecko Czytaj więcej

Ciut historii

Podobno prekursorką lalek hiszpańskich była lalka Mariquita Pérez, która zyskała olbrzymią popularność w Hiszpanii w latach czterdziestych. Właścicielką pierwowzoru Marquity była córka szlachcianki – Leonor Coello de Portugal. Mama z córką często były widywane na spacerach wzdłuż plaży La Cocha. Dziewczynka niosła śliczną porcelanową lalkę, a obie były identycznie ubrane, gdyż pani Leonor samodzielnie szyła stroje dla córki i jej lalki. Przechodnie podobno byli oczarowani tym widokiem, co zainspirowało Leonor do stworzenia lalki na podobieństwo swojej córki. Podjęła współpracę z Bernabe Monina z Onil w Alicante – jednym z najlepszych hiszpańskich rzemieślników. W 1939 roku pierwsza partia jej lalek rozeszła się jak ciepłe bułeczki.
Marquita nie była lalką niemowlakiem, ale lalką dziewczynką podobną do siedmioletniej córki pani Leonor.

Co charakteryzuje obecne lalki hiszpańskie?

Alicante stało się zagłębiem produkującym lalki. Powstają tu lalki-dziewczynki i produkowane od 1958 roku realistyczne lalki bobasy. Jednak u nas synonimem lalki hiszpańskiej jest właśnie śliczna lalka-bobas, która wyróżnia przede wszystkim jakość wykonania. Prawdziwe lalki hiszpańskie są faktycznie produkowane w Hiszpanii i robi się je ręcznie. Poza tym, że do złudzenia przypominają żywe niemowlęta, zwykle ubrane są w śliczne ubranka, których nie powstydziłby się żaden prawdziwy bobas i jego mama. Wiele z tych laleczek wykonuje się z materiałów, które w dotyku niemal do złudzenia przypominają ludzką skórę. Zabawkę można kąpać, przewijać, ubierać. Niektóre modele płaczą i mówią "mama" i "pa, pa".

Zobacz także: Jaką lalkę bobasa wybrać – interaktywną czy funkcyjną?

Zobacz także

Hiszpańskie firmy lalkarskie

Ze względu na jakość i tradycję w produkcji lalek warto wymienić kilka hiszpańskich firm: Llorens, Munecas Antonio Juan, Munecas Arias Natal – ich produkty są naprawdę najwyższej jakości.
Na rynku są też warte wyróżnienia lalki niemieckiej marki Doro Dolls, ale produkuje się je... w Hiszpanii :) One także zachwycają jakością wykonania.

Ile kosztuje ta przyjemność?

Najlepsze lalki hiszpańskie nie są tanie. Ich cena zaczyna się od ok. 200 złotych. W komplecie dostaje się lalkę z kompletem ubrań, a często też z kocykiem lub śpiworkiem oraz ze smoczkiem. Za lalkę płaczącą trzeba zapłacić ok. 250 zł.
Na rynku są także tańsze lalki produkcji hiszpańskiej, np. marki Paola Reina, która produkuje nie tylko lalki-bobasy, ale i lalki-dziewczynki.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama