5 najczęstszych chorób przedszkolaka
Przedszkolak ma prawo sporo chorować, nawet jeśli przed pójściem do przedszkola był okazem zdrowia. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą spotkać twoje dziecko.
Dziecko po raz pierwszy właśnie w przedszkolu na tak dużą skalę spotyka się z różnymi nieznanymi zarazkami. Torpedują one mały organizm i w ten sposób dochodzi do chorób. Ale to właśnie dzięki nim przedszkolak ma szansę wyrobić własną odporność. Oto kilka dolegliwości, które w pierwszym roku przedszkola przytrafiają się najczęściej.
1. Przeziębienie przedszkolaka
Dziecko kicha i kaszle, ma kiepski humor, cieknie mu z nosa, boli je gardło, ale nie ma zbyt wysokiej temperatury (około 37-38C). Przeziębienia nie leczy się antybiotykiem, wystarczy dziecko zatrzymać na kilka dni w domu.
- Zlikwiduj katar. Udrożnij zatkany nos, bo przedłużający się katar może doprowadzić do poważniejszej choroby, np. zapalenia uszu czy oskrzeli. Użyj w tym celu kropli z soli fizjologicznej albo zrób dziecku inhalację z soli kuchennej (łyżka na 2 litry ciepłej wody).
- Nawilżaj. Pamiętaj, by powietrze w mieszkaniu nie było suche, a dziecko często piło (to rozrzedza wydzielinę, której w ten sposób łatwiej się pozbyć). Po konsultacji z lekarzem można też podać syrop na kaszel.
2. Grypa u przedszkolaka
Gdy dziecko skarży się na bóle mięśni i stawów, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą. Dziecko podczas choroby, która trwa zazwyczaj 5-7 dni jest osłabione i osowiałe. Ma także wysoką gorączkę.
- Obniżaj temperaturę. Podawaj dziecku paracetamol lub ibuprofen. Taki lek pomoże też złagodzić bóle mięśni. Jeśli w ciągu 48 godzin, mimo podawania leków przeciwgorączkowych, wysoka temperatura nie ustępuje, koniecznie wezwij lekarza.
Sprawdź też: leki na gorączkę
- Dawaj dużo pić. Zwłaszcza jeśli przedszkolak wymiotuje lub ma biegunkę (to częsty objaw grypy u dzieci). Możesz też podać płyn nawadniający (kupisz go bez recepty w aptece).
- Zadbaj o wypoczynek. Gorączka i bóle mięśni wyczerpują. Dlatego chory na grypę przedszkolak powinien dużo spać i unikać wysiłku. Wówczas organizm szybciej upora się z wirusami.
3. Angina przedszkolaka
Dziecko skarży się na silny ból gardła, ma trudności z przełykaniem. Wkrótce potem pojawia się wysoka gorączka, a na migdałkach widoczne są białe naloty.
- Wezwij lekarza. Anginy nie wyleczysz domowymi kuracjami ani zwykłymi środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Jeśli pediatra stwierdzi, że dziecko ma anginę, na pewno przepisze antybiotyk.
- Przedszkolak chory na anginę musi bezwarunkowo przez cały czas kuracji pozostać w domu.
4. Ospa wietrzna w przedszkolu
Wystarczy, by jedno chore na ospę wietrzną dziecko pojawiło się w przedszkolu, zaraz choruje większość dzieci. Jest to bowiem choroba zakaźna, a więc bardzo łatwo się nią zarazić. Początkowo przedszkolak ma gorsze samopoczucie i stan podgorączkowy (łatwo wtedy objawy pomylić z przeziębieniem). Jednak po 1-2 dniach pojawia się swędząca wysypka (pęcherzyki są wypełnione płynem).
- Zadzwoń do lekarza. Powiedz mu, że twoje dziecko ma ospę, opisz jego stan (nie zabieraj przedszkolaka do przychodni, bo może zarazić innych). Pediatra zdecyduje, czy potrzebne są specjalistyczne leki (czasem stosuje się lekarstwa przeciwwirusowe), powie, jak pielęgnować dziecko.
- Kąp dziecko codziennie (krótko) w wodzie z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece).
- Obcinaj dziecku paznokcie krótko, żeby się nie drapało do krwi (bo może dojść do niebezpiecznego zakażenia wykwitów paciorkowcem lub gronkowcem).
- Obniżaj gorączkę. Stosuj leki dla dzieci. Uwaga! Nie wolno stosować podczas ospy leków zawierających pochodne kwasu salicylowego (np. aspiryny).
Czytaj też: Ospa wietrzna - mity o chorobie
5. Alergia przedszkolaka
Ta nietypowa choroba bardzo często nasila się właśnie w okresie przedszkolnym. Wynika to najczęściej z faktu, że zajęty walką z wieloma zarazkami organizm jest w tym czasie po prostu słabszy, a więc bardziej podatny na alergeny. Uczulenie może się objawiać w bardzo różny sposób: począwszy od wysypki, poprzez ciągły katar, a skończywszy na reakcjach układu nerwowego: dziecko może mieć np. kłopoty z zasypianiem czy koncentracją.
- Idź do alergologa. Trzeba dowiedzieć się, na co dziecko jest uczulone, więc lekarz zapewne zleci odpowiednie badania.
- Wyklucz alergeny z otoczenia dziecka. Oczywiście w miarę możliwości. Jeśli dziecko ma alergię wziewną, ogranicz w domu siedliska kurzu (zdejmij ciężkie firany, zrezygnuj z dywanów). Gdy powodem uczulenia jest jakiś składnik diety, nie podawaj dziecku żadnych dań nawet z niewielką jego ilością.
Czytaj też: A może to nie jest uczulenie