Reklama

Jakie zwierzęta domowe są najlepsze dla alergików?

Zwierzęta dla alergików powinny nie powinny mieć przede wszystkim długiego futra lub pierza, bo to one najczęściej wywołują uczulenie. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, raczej nie wskazane jest, byście mieli w domu futrzaka lub ptaszki w klatce. Nie znaczy to jednak, że twoja pociecha zupełnie nie może cieszyć się z posiadania zwierzaczka. Możesz rozważyć zakup następujących zwierząt:

Reklama
  • Żółwie – są uznawane za bezpieczne, bo nie mają futra ani pierza, które mogłoby uczulać. Ale mogą zarażać salmonellą – nie poleca się ich dzieciom poniżej piątego roku życia.
  • Rybki – same w sobie nie uczulają, ale alergizująco działać może ich pokarm. Jeśli decydujesz się na akwarium, nie stawiaj go w pokoju dziecka. Odpada też przyjemność z karmienia ryb, które będziesz musiała dołączyć do swoich obowiązków.
  • Psy – mały alergik może mieć psa, pod warunkiem, że wybierzesz rasę, która rzadko uczula. Należy do nich np. yorkshire terrier lub pudel – ich sierść budową przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, czyli puchu, który najbardziej uczula), albo grzywacz chiński, który oprócz grzywki jest pozbawiony włosów.
  • Koty – gdy dziecko domaga się kotka, możesz rozważyć zakup sfinksa (ma pozbawioną włosów skórę, która w dotyku przypomina zamsz) albo kota rasy devon (ma bardzo krótką sierść, która zawiera mniej podszerstka, najbardziej uczulającego składnika kociej sierści).

Te zwierzęta prawdopodobnie będą bezpieczne dla małego alergika.

Jakie zwierzęta nie mogą pojawić się w domu małego alergika?

  • Ptaki domowe – papużki, kanarki, gołębie itp (podczas wakacyjnych wyjazdów na wieś warto pamiętać, by dziecko nie miało kontaktu z kurami lub kaczkami)
  • Zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki.

Jak sprawdzić, czy zwierzę na pewno nie wywoła u dziecka alergii?

Nigdy nie możesz mieć gwarancji, że zwierzę, które uchodzi za mniej uczulające, rzeczywiście nie wywoła objawów alergicznych. Zanim zdecydujesz się na zakup psa czy kota z tzw. bezpiecznym ras, wybierz się do hodowcy razem z dzieckiem i sprawdź, czy po kontakcie z psem czy kotem czuje się dobrze. Wizyta oczywiście powinna potrwać nieco dłużej, czasem dla pewności warto ją ponowić.

W jaki sposób objawia się uczulenie na zwierzęta?

Najczęściej dają się zauważyć:

  • kaszel,
  • pieczenie nosa,
  • katar,
  • kichanie,
  • problemy z oddychaniem.

Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli zwierzę nas poliże, na ciele może pojawić się pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Bezpośredni kontakt ze zwierzakiem zwiększa prawdopodobieństwo uczulenia i rozwoju objawów astmy oraz nieżytu nosa.

Reklama

Zwierzak w domu - za i przeciw

Reklama
Reklama
Reklama