Małe dziecko

Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]

Kleszcze lubią te miejsca na ciele człowieka, w których skóra jest delikatna i ciepła. Jednak u dzieci najczęściej można spotkać je w innych okolicach niż u dorosłych. Sprawdź, gdzie lubią się ukrywać i z czego to wynika.

Kleszczy zarażonych boreliozą jest coraz więcej, dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie całego ciała po każdym spacerze do lasu, parku, czy nawet po zabawie w ogródku. Chwili, gdy ten pajęczak wbija się w skórę, nie poczujemy, ponieważ ślina kleszczy ma właściwości znieczulające. Swędzenie lub zaczerwienienie pojawia się dopiero po pewnym czasie. Niektóre kleszcze (tzw. nimfy) są bardzo małe i trudno je dostrzec, można też pomylić je z pieprzykiem lub piegiem. W naszym filmie pokazujemy miejsca, w które lubią wbijać kleszcze, aby ich znalezienie stało się prostsze.

Jakie miejsca lubią kleszcze?

Gdy kleszcze dostaną się na ciało człowieka, szukają miejsc, w których skóra jest najcieplejsza i najbardziej delikatna – przez nią łatwo przebiją się swoim aparatem gębowym. Gdzie znajdują dla siebie idealne warunki? W miejscach intymnych, zgięciach pod kolanami, pod pachami, za uszami i na głowie. Duże znaczenie ma jednak to, czy mają do czynienia z osobą dorosłą czy z dzieckiem.

Gdzie szukać kleszczy u dzieci, a gdzie u dorosłych?

Kleszcze najczęściej można spotkać na trawach lub krzewach na wysokości około metra nad ziemią. Tam czekają cierpliwie na swoją ofiarę. Gdy się pojawi, robią wszystko, aby się do niej przyczepić. Ze względu na wzrost, u dzieci zazwyczaj dostają się na górną połowę ciała. Gdy oglądasz malucha po spacerze, szczególnie zwróć uwagę na te ulubione miejsca kleszczy:

  • głowę
  • linię włosów
  • zakamarki za uszami
  • okolicę szyi
  • doły pachowe.

U dorosłych kleszcze najczęściej można znaleźć:

  • w okolicach bioder (np. w pachwinach, na podbrzuszu)
  • w dołach podkolanowych.

Jeśli wychodzicie na spacer, codziennie wieczorem oglądaj całe ciało, a szczególnie wymienione wyżej miejsca. Jeśli szybko usuniesz kleszcza (do 12-24 godz.), ryzyko zarażenia się boreliozą nie jest wielkie.

Zobacz też:

Pielęgnacja
Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz zdjęcia kleszcza i dowiedz się, dlaczego należy jak najszybciej go usunąć oraz jakie choroby może przenosić.

Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka. Z tego powodu bardzo łatwo można go nie zauważyć. Po powrocie ze spaceru należy uważnie obejrzeć całe ciało. Podpowiemy ci, czego szukać. Wyjaśniamy, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka. Spis treści: Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza? Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Istnieje niemal 900 gatunków kleszczy. Ludzi najczęściej atakuje kleszcz pospolity . To mały pajęczak, który ma różne stadia rozwojowe. Samice kleszczy mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce najwyżej 2,5 mm. Najmniejsza jest nimfa kleszcza , czyli forma przejściowa między dorosłym kleszczem a larwą. Jak zatem wygląda mały kleszcz? Ma ok. 1,5 mm. Gdy znajdzie się na ciele, można go nie zauważyć. Przypomina drobinkę brudu lub naprawdę mały pieprzyk. U większego kleszcza można zaobserwować jego budowę anatomiczną. Kleszcz ma cztery pary odnóży, nożycowate szczękoczułki z ząbkami (którymi wbija się w swojego żywiciela) i odwłok. Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Na początku jest to mały czarny lub brązowy punkt, który z czasem się powiększa. Kleszcz wypełnia odwłok wypijaną krwią. Im dłużej kleszcz tkwi wczepiony w skórę, tym odwłok jest większy. Na dołączonym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda kleszcz po 24 godzinach, gdy napije się krwi. Przypomina wtedy brodawkę. A jak wygląda kleszcz w skórze? Zobacz na zdjęciu: Czasem ugryzienia kleszcza można nie zauważyć. Jest to możliwe, bo kleszcze potrafią same odczepić się od skóry. Wtedy o tym, że...

kleszcze, mity na temat kleszczy, jak wyciągnąć kleszcza, borielioza, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby odkleszczowe
Fotolia
Aktualności
Czy kleszcze spadają z drzew? Groźne mity o sprawcach boreliozy
Najlepszym sposobem ochrony przed kleszczami jest bardzo dobra wiedza na ich temat. Niestety na temat tych pajęczaków krąży również wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, w które nie należy wierzyć.

Kleszcze czyhają na swoje ofiary na gałęziach drzew Mit: Ktoś cię przestrzegał, by nie spacerować pod drzewami, bo kleszcze tylko czekają, aby rzucić się z góry na ludzi? A może myślisz, że czapka jest świetnym rozwiązaniem, które ochroni cię przed desantem kleszczy ? Nic bardziej mylnego. Tych pajęczaków nie spotkasz raczej wysoko nad głową tylko pod stopami i w zaroślach do wysokości 1– 1,5 metra nad ziemią. Cierpliwie czekają na swoich przyszłych żywicieli w poszyciu leśnym, trawie lub na krzewach.  Polecamy:  Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący? W odpowiednim ubraniu kleszcze nam nie zagrożą Prawda/Mit: Długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpetki i zakryte buty na pewno utrudnią kleszczom przyczepienie się do skóry, ale nie stanowią dla nich bariery nie do przejścia. Dowodem są choćby leśnicy, którzy do pracy w lesie noszą odpowiednią odzież, a mimo to wielu z nich choruje na boreliozę. Przed wyjściem na spacer w miejsca, gdzie można spotkać kleszcze , warto spryskać się środkiem, który je odstraszy, a po powrocie do domu dokładnie umyć całe ciało pod prysznicem (najlepiej szorując je myjką). Na tym jednak nie koniec. Całą odzież, którą mieliśmy na sobie, najlepiej wyprać. Kleszcze mogą na niej przeczekać nawet kilka dni i wbić się w skórę, gdy ponownie założymy jedno z noszonych wcześniej ubrań. Jasne ubranie pomaga chronić się przed kleszczami Prawda: Rzecz jednak nie w tym, że jasne kolory odstraszają kleszcze . Na białej koszulce czy szarych spodniach łatwiej wypatrzyć intruza i strzepnąć go jeszcze podczas pobytu w lesie czy na łące, zanim ukryje się w zakamarkach naszego ciała, w których skóra jest cieńsza i tym samym łatwiejsza do przebicia. Kleszcza w skórze trudno przegapić Mit: Momentu, gdy kleszcz wbija się w skórę, możemy nie poczuć, ponieważ ślina tych pajęczaków...

ugryzienie kleszcza w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jesteś w ciąży i ugryzł cię kleszcz – co radzi ginekolog?
Ugryzienie kleszcza w ciąży wywołuje podwójny strach – o zdrowie mamy i o zdrową przyszłość dziecka. Sprawdź, jak postąpić, jeśli wbije ci się w skórę ten pajęczak.

Jestem w 4. miesiącu ciąży. Podczas pobytu na wakacjach wbił mi się w skórę kleszcz. Wyciągnęłam go, zdezynfekowałam rankę i nie wiem, co dalej. Czy grozi mi borelioza? Czy muszę przyjąć jakieś leki? Na pytanie odpowiada dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie: Ukąszenia kleszcza nie musi wiązać z zakażeniem. Usunięcie pajęczaka oraz zdezynfekowanie rany jest działaniem wystarczającym. Później należy obserwować miejsce, w którym znajdował się kleszcz, aby upewnić się, czy nie pojawia się rumień wędrujący oraz zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Wszelkie objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych czy zmiany rumieniowe na skórze należy zgłaszać lekarzowi, który może zalecić badania serologiczne (z krwi) w celu wykluczenia boreliozy. Jeśli choroba jednak zostanie rozpoznana, podczas ciąży możliwe jest jej bezpieczne leczenie antybiotykami . Zobacz też: Obawiasz się boreliozy, zbadaj kleszcza Borelioza nie jest w Polsce rozpoznawana Pierwsze objawy boreliozy Jak usunąć kleszcza?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj