Wszy to powszechny problem w dużych skupiskach dzieci: w przedszkolach, szkołach, na obozach i koloniach. Wesz ludzka, głowowa, pasożytuje na skórze głowy, żywiąc się krwią. Toksyny, które wydala, powodują świąd głowy. To najbardziej charakterystyczny objaw wszawicy, obok obecności wszy i gnid. Jak możesz sprawdzić, czy twoje dziecko nie złapało wszy?

Reklama

Objawy wszawicy

Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka to:

  • świąd skóry głowy – dziecko drapie się po głowie, także przez sen;
  • czerwone punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów – to ślady ugryzień wszy. Nie zawsze jednak się pojawiają;
  • wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
  • gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku, za uszami, na czubku głowy. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
  • powiększone węzły chłonne.

Na początku możesz nawet nie zauważyć, że dziecko ma wszy. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonego gościa na włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!

Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy?

Przede wszystkim poinformuj szkołę lub przedszkole dziecka. Pamiętaj, że wszawica jest problemem powszechnym, tak jak inne choroby pasożytnicze u dzieci i nie jest powodem do wstydu. Jeśli inni rodzice nie sprawdzą głów swoich dzieci, twoja walka z wszami nie ma szans powodzenia – ty pozbędziesz się wszy u swojego dziecka, ale po krótkim czasie wróci z nowymi. Trzeba leczyć całą grupę.

Najbardziej skuteczne są szampony dla dzieci przeciw wszom na bazie sylikonu (cyklometikonu i dimetikonu). Nie obędzie się też bez specjalnego grzebienia do wyczesywania gnid! Wielu zwolenników ma też ocet jabłkowy i oliwa, jako domowy sposób walki z wszami.

Zobacz także

Wszy: fakty i mity

Wesz nie przeskakuje z głowy na głowę, przemieszcza się w bezpośrednim kontakcie, np. podczas przytulania się głowami, a także używania wspólnych gumek czy szczotek. Nie jest prawdą, że wszy to oznaka braku higieny - wszy nie dyskryminują: lubią też czyste włosy. Nie jest też prawdą, że w dużych miastach czy wysoko rozwiniętych krajach nie ma wszawicy: najwięcej problemów z wszami odnotowuje się w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi czy Poznaniu (wg danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego), a w Niemczech i Stanach Zjednoczonych wszy są poważnym problemem wśród dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama