GRY
 
 

Pytania o raczkowanie: kiedy, jak długo, po co? Sprawdź!

Czy każde dziecko raczkuje? Jak wygląda prawidłowe raczkowanie? Jakie korzyści przynosi dziecku chodzenie na czworaka? przeczytaj odpowiedzi na te pytania.

Dziecko raczkuje
fot. Fotolia

Dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to sztuka nie lada. Musi dźwignąć pupkę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę i nie paść przy tym na buzię. Tak. To nie jest łatwe.

Kiedy dziecko zacznie raczkować?

Zanim niemowlę zacznie raczkować, najpierw będzie przez kilka miesięcy do tego się przygotowywał. Zacznie od turlania się, potem przyjdzie kolej na pełzanie i kołysanie się w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje mu ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy nauczy się kontrolować swoją pozycję, smyk zacznie raczkować... do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi! Wreszcie, zwykle kiedy maluch skończy 8 miesięcy, ruszy w wybranym przez siebie kierunku.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Raczkowanie jest zdrowe?

I to bardzo! Kiedy niemowlę pędzi na kolankach, kształtują się naturalne krzywizny jego kręgosłupa i wzmacniają mięśnie całego ciała. To nie koniec korzyści. Raczkowanie prawidłowo ustawia panewki biodrowe oraz stopy malucha. Taki trening na czterech łapkach jest świetny także dla mózgu. Małe raczki ćwiczą orientację w przestrzeni, uczą się mierzyć odległość, a kiedy staną już na nóżki zwykle nie mają też kłopotów z utrzymaniem równowagi.

Zobacz: Jak nie szkodzić dziecięcemu kręgosłupowi
 

Czy wszystkie dzieci raczkują tak samo?

Każde niemowlę ma swoją metodę poruszania się, ale są punkty, które powtarzają się zawsze. Rączki i nóżki malca powinny poruszać się na przemian (lewa ręka i prawa noga – i odwrotnie). Maluch nie może „kicać” ze złączonymi nogami, ani oszczędzać stale jednej i tej samej ręki albo nogi. Zwróć też uwagę na to, czy dłonie są wyprostowane – jeśli  dziecko zagina palce, tak, jakby chciało chwycić się podłogi, powiedz o tym pediatrze przy najbliższej wizycie kontrolnej. 

Przeczytaj: Wszystko o napięciu mięśniowym


W jaki sposób dziecko można nauczyć raczkowania?

Nie musisz uczyć niemowlę raczkowania. Stwórz mu tylko odpowiednie warunki: dużo przestrzeni, miękki dywan, niekrępujące ruchów ubranko. Jak najczęściej bawcie się na podłodze: turlajcie piłeczką, urządzajcie wyścigi autek. W końcu dziecko ruszy śladem swoich zabawek.

Czy każde niemowlę raczkuje?

Nie. Niektóre dzieci omijają ten etap rozwoju i z leżenie albo jeżdżenia na pupie przechodzą od razu do wstawania. Według niektórych psychologów maluchy, które nie raczkują ani pełzają, mogą w przyszłości mieć problemy z nauką, zwłaszcza z czytaniem, nie jest to jednak teoria, która sprawdza się w stu procentach przypadków.

Jak długo będzie raczkowało?

Zwykle okres raczkowania trwa przez 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność do perfekcji – porzuci ją bez żalu i zacznie coraz częściej wspinać się przy meblach i próbować postawić swój pierwszy kroczek. Ale to już temat na zupełnie inny tekst...

Konsultacja: dr Maciej Ozonek, ortopeda dziecięcy. Umów się na wizytę: Znanylekarz.pl


Czytaj także:

Doładuj
Przeładuj