Dziecko raczkuje
fot. Fotolia

Pytania o raczkowanie: kiedy, jak długo, po co? Sprawdź!

Czy każde dziecko raczkuje? Jak wygląda prawidłowe raczkowanie? Jakie korzyści przynosi dziecku chodzenie na czworaka? przeczytaj odpowiedzi na te pytania.
Sylwia Niemczyk
Dziecko raczkuje
fot. Fotolia

Dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to nie lada sztuka. Dziecko musi dźwignąć pupkę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę - i nie paść przy tym na buzię. Tak, to nie jest łatwe.

Kiedy dziecko zacznie raczkować?

Dziecko zwykle zaczyna raczkować między 8 a 11 miesiącem życia. Ale zanim osiągnie tę umiejętność, długo się do niej przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przyjchodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje niemowlakowi ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy maluch nauczy się kontrolować swoją pozycję, zacznie raczkować do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi! Wreszcie ruszy w wybranym przez siebie kierunku.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Raczkowanie jest zdrowe?

I to bardzo! Kiedy niemowlę pędzi na kolankach, kształtują się naturalne krzywizny jego kręgosłupa i wzmacniają mięśnie całego ciała. To nie koniec korzyści. Raczkowanie prawidłowo ustawia panewki biodrowe oraz stopy malucha. Taki trening na czterech łapkach jest świetny dla mózgu. Małe raczki ćwiczą orientację w przestrzeni, uczą się mierzyć odległość, a kiedy staną już na nóżki zwykle nie mają też kłopotów z utrzymaniem równowagi.

Zobacz: Jak nie szkodzić dziecięcemu kręgosłupowi
 

Czy wszystkie dzieci raczkują tak samo?

Każde niemowlę ma swoją metodę poruszania się, ale są punkty, które powtarzają się zawsze. Rączki i nóżki malca powinny poruszać się na przemian (lewa ręka i prawa noga – i odwrotnie). Maluch nie może „kicać” ze złączonymi nogami, ani oszczędzać stale jednej i tej samej ręki albo nogi. Zwróć też uwagę na to, czy dłonie są wyprostowane – jeśli  dziecko zagina palce, tak, jakby chciało chwycić się podłogi, powiedz o tym pediatrze przy najbliższej wizycie kontrolnej

Przeczytaj: Wszystko o napięciu mięśniowym


W jaki sposób dziecko można nauczyć raczkowania?

Nie musisz uczyć niemowlęcia raczkowania. Stwórz mu tylko odpowiednie warunki: dużo przestrzeni, miękki dywan, niekrępujące ruchów ubranko (sprawdź: Jak przygotować dom, gdy dziecko raczkuje). Jak najczęściej bawcie się na podłodze: turlajcie piłeczką, urządzajcie wyścigi autek. W końcu dziecko ruszy śladem swoich zabawek.

Czy każde niemowlę raczkuje?

Nie. Niektóre dzieci omijają ten etap rozwoju i z leżenie albo jeżdżenia na pupie przechodzą od razu do wstawania. Szacuje się, że co 10 niemowlę nie chodzi na czworaka. Według niektórych psychologów maluchy, które nie raczkują ani nie pełzają, mogą w przyszłości mieć problemy z nauką, zwłaszcza z czytaniem, nie jest to jednak teoria, która sprawdza się w stu procentach przypadków.

Jak długo będzie raczkowało?

Zwykle okres raczkowania trwa przez 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność do perfekcji – porzuci ją bez żalu i zacznie coraz częściej wspinać się przy meblach i próbować postawić swój pierwszy kroczek. Ale to już temat na zupełnie inny tekst...

Konsultacja: dr Maciej Ozonek, ortopeda dziecięcy. Umów się na wizytę: Znanylekarz.pl


Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka