Kiedy dziecko raczkuje?
fot. AdobeStock

Kiedy dziecko raczkuje? Czy każde dziecko musi czworakować?

Raczkowanie, zwane też czworakowaniem jest ważną czynnością wieku niemowlęcego, mającą ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jednak nie każdy malec raczkuje, niektóre dzieci omijają ten etap na rzecz stawiania pierwszych kroków.
Sylwia Niemczyk
Kiedy dziecko raczkuje?
fot. AdobeStock
 

Dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to nie lada sztuka. Dziecko musi dźwignąć pupkę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę - i nie paść przy tym na buzię. Tak, to nie jest łatwe. Sprawdź:

Kiedy dziecko raczkuje?

Dziecko zwykle zaczyna raczkować między 8 a 11 miesiącem życia. Ale zanim osiągnie tę umiejętność, długo się do niej przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przychodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje niemowlakowi ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy maluch nauczy się kontrolować swoją pozycję, zacznie raczkować do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi. Wreszcie ruszy w wybranym przez siebie kierunku.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Zalety raczkowania

Kiedy niemowlę pędzi na kolankach, kształtują się naturalne krzywizny jego kręgosłupa i wzmacniają mięśnie całego ciała. To nie koniec korzyści. Raczkowanie prawidłowo ustawia panewki biodrowe oraz stopy malucha. Taki trening na czterech łapkach jest świetny dla mózgu. Małe raczki ćwiczą orientację w przestrzeni, uczą się mierzyć odległość, a kiedy staną już na nóżki zwykle nie mają też kłopotów z utrzymaniem równowagi.

Czy każde dziecko czworakuje?

Niektóre dzieci omijają ten etap rozwoju i z leżenia albo jeżdżenia na pupie przechodzą od razu do wstawania. Szacuje się, że co 10 niemowlę nie chodzi na czworaka. Według niektórych psychologów maluchy, które nie raczkują ani nie pełzają, mogą w przyszłości mieć problemy z nauką, zwłaszcza z czytaniem. Nie jest to jednak teoria, która zawsze się sprawdza.

Prawidłowa technika raczkowania

Każde niemowlę ma swoją metodę poruszania się, ale są punkty, które powtarzają się zawsze. Rączki i nóżki malca powinny poruszać się na przemian (lewa ręka i prawa noga – i odwrotnie). Maluch nie może "kicać" ze złączonymi nogami, ani oszczędzać stale jednej i tej samej ręki albo nogi. Zwróć też uwagę na to, czy dłonie są wyprostowane – jeśli dziecko zagina palce, tak, jakby chciało chwycić się podłogi, powiedz o tym pediatrze przy najbliższej wizycie kontrolnej

Zobacz też: Bilanse zdrowia dziecka: kiedy, jak wyglądają?

Jak zachęcać dziecko do raczkowania?

Nie musisz uczyć niemowlęcia czworakowania. Stwórz mu tylko w domu odpowiednie warunki do raczkowania: dużo przestrzeni, miękki dywan, niekrępujące ruchów ubranko. Jak najczęściej bawcie się na podłodze: turlajcie piłeczką, urządzajcie wyścigi autek. W końcu dziecko ruszy śladem swoich zabawek.

Jak długo niemowlę czworakuje?

Zwykle okres raczkowania trwa przez 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje tę umiejętność do perfekcji – porzuci ją bez żalu i zacznie coraz częściej wspinać się przy meblach i próbować postawić swój pierwszy kroczek. 

Konsultacja: dr Maciej Ozonek, ortopeda dziecięcy, Znanylekarz.pl


Zobacz także:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy