Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nieprawidłowe raczkowanie
Adobe Stock
Rozwój

Nieprawidłowe raczkowanie – jak je rozpoznać?

Nieprawidłowe raczkowanie polega na tym, że poruszając się na czterech kończynach, dziecko nie realizuje prawidłowego wzorca ruchu – nie posługuje się w symetryczny sposób rękami i nogami lub ma problemu z utrzymaniem równowagi. Czasami to przejściowe, ale bywa, że świadczy o problemach u dziecka.
Co zrobić, gdy zaobserwuje się nieprawidłowe raczkowanie? Warto skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Nie ma co od razu wpadać w panikę – nieprawidłowe raczkowanie może być zjawiskiem przejściowym. Jeśli jednak do końca 11. miesiąca życia niemowlę nie nauczy się raczkować w sposób prawidłowy, wizyta u specjalisty będzie konieczna. 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Prawidłowe raczkowanie

Technika prawidłowego raczkowania, zgodna ze wzorcem tego ruchu charakteryzuje się tym, że kiedy dziecko raczkuje, to:
  • porusza się w przód na czterech kończynach – na podłodze oparte są dłonie i kolana dziecka (całe podudzia mogą dotykać podłoża, gdy noga jest na nim oparta);
  • ma uniesioną pupę (brzuszek nie ma kontaktu z podłożem);
  • ma łokcie są proste lub lekko ugięte;
  • posuwa się do przodu poprzez przestawianie w przód przeciwstawnych kończyn – najpierw do przodu dziecko przestawia np. prawą rękę i lewą nogę, a później lewą rękę i prawą nogę;
  • porusza się symetrycznie – w taki sam sposób pracuje prawą i lewą stroną ciała.

Początkowo niemowlę może czworakować dość powoli i nieco chwiejnie, ale dość szybko powinno nabrać większej sprawności i pracować lewą i prawą połową ciała w taki sam sposób.

Nieprawidłowe raczkowanie

Jakiekolwiek odstępstwa od tego wzorca ruchu uznaje się za nieprawidłowe raczkowanie, czyli sposób lokomocji, który nie występuje w naturalnym rozwoju dziecka (nie jest etapem rozwoju dziecka). Najczęściej u niemowląt rodzice obserwują następujące odstępstwa od prawidłowego wzorca ruchu raczkowania:

Raczkowanie do tyłu 

Choć niepokoi rodziców, to akurat JEST naturalny etap rozwoju ruchowego dziecka. Część niemowląt, zanim ruszy do przodu, zaczyna raczkować w tył. Jeśli i ty obserwujesz u swojego dziecka raczkowanie do tyłu, spokojnie poczekaj. Być może maluch lada chwila ruszy do przodu na czworaka. Jeśli tego nie zrobi do końca 11 miesiąca życia, poradź się specjalisty.

Raczkowanie na pupie

To właściwie nie jest raczkowanie, a posuwanie się w przód z pociąganiem pieluchą lub spodenkami po podłodze. Niemowlę pomaga sobie nogami i tułowiem, czasami też rękami, ale nie odrywa pupy od podłogi. Jeśli dziecko przemieszcza się w ten sposób na małych dystansach, aby np. dosięgnąć do jakiegoś przedmiotu, który znajduje się poza zasięgiem jego rąk w pozycji siedzącej, nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak malec jest już w wieku, w którym powinien raczkować, a nadal posuwa się na pupie, lub podróżuje w ten sposób na dużych dystansach, lepiej jest skonsultować to z pediatrą, gdyż raczkowanie na pupie nie jest naturalnym etapem rozwoju ruchowego dziecka. Taki sposób poruszania się może sugerować problemy z napięciem mięśniowym u niemowlęcia.

Raczkowanie na jednej nodze 

To sposób poruszania się podobny do raczkowania, ale od prawidłowego wzorca różni się tym, że dziecko jedną nogę opiera na stopie (podeszwa stopy ma kontakt z podłoże, a kolano jest uniesione), a drugą na kolanie. Taki sposób poruszania się często prezentują dzieci, które było często noszone okrakiem na jednym boku rodzica, co powoduje asymetrię w ustawieniu miednicy. W takim przypadku bardzo pomocna będzie rehabilitacja, która poprawi ustawienie miednicy, usprawni stabilizację i rotację tułowia i nauczy malucha dynamicznej stabilizacji miednicy.

Dziecko raczkuje z wyprostowaną nogą 

Ten sposób poruszania się jest nieco podobny do raczkowania na jednej nodze – tylko jedno kolano dziecka ma kontakt z podłożem, a druga noga jest wyciągnięta w bok i niemal prosta w kolanie. Przyczyn takiego sposobu poruszania się może być wiele – od chwilowego „stylu” poruszania się, po problemy z ustawieniem miednicy lub biodrem. Jeśli dziecko nie przejdzie do prawidłowej techniki raczkowania, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Dziecko raczkuje bokiem 

Najprawdopodobniej to tylko chwilowa anomalia. Może pojawić u dzieci, które zaczynają raczkować i dopiero eksperymentują z tym, jak posługiwać się własnym ciałem. Obserwuj malucha, zachęcaj do przemieszczania się w przód, podsuwając dziecku zabawki umieszczone na wprost niego. W sytuacji, gdy maluch nie zacznie w końcu poruszać się do przodu, lepiej umówić się na wizytę z dzieckiem u lekarza. 

Przeczytaj także:

rozwój niemowlaka
Rozwój
Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

1. miesiąc życia dziecka Noworodek zaciska palce na twoim kciuku z ogromną siłą. To odruch bezwarunkowy. Wzrok noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Potrafi wodzić wzrokiem za zabawką w odległości ok. 25 cm. Poza białym i czarnym nie odróżnia kolorów. Niemowlę 1. miesiącu życia w tym wieku już słyszy. Rozpoznaje głosy rodziców , słysząc je, stara się odwrócić główkę w ich stronę. Chętnie też obserwuje twarze mamy i taty. 2. miesiąc życia dziecka Leżąc na brzuchu, umie już głowę i ramiona. Leżąc na pleckach, dziecko zaczepia zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu przez dorosłego do ręki. Miesięczne niemowlę coraz chętniej i na dłużej zatrzymuje wzrok na zabawce. Zwłaszcza tych kolorowych. Pod koniec 2. miesiąca dziecka pojawia się u malucha pierwszy uśmiech. Czytaj też: Jak rozwija się dwumiesięczne dziecka? 3. miesiąc życia dziecka Dziecko staje się ciekawskie, uwielbia, gdy rodzic nosi je na rękach i może rozglądać się znad jego ramienia. Kiedy leży kręci główką, patrząc za tobą, kiedy chodzisz po pokoju. Niemowlę zaczyna wydawać dźwięki. To, co teraz słyszysz nazywane jest " głużeniem " albo " gruchaniem". 4. miesiąc życia dziecka Niemowlak trzymany pionowo zaczyna mocno utrzymywać główkę, a położony na brzuszku unosi ją pewnie. Dziecko chwyta całą dłonią bez użycia kciuka. Nie potrafi trzymać dwóch przedmiotów naraz. W tym czasie maluch zaczyna robić miny i możesz usłyszeć pierwszy głośny śmiech. Umie też odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech. 5. miesiąc życia dziecka Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie. Leżąc na plecach, potrafi włożyć stopy do buzi. Umie już chwycić grzechotkę i przekładać ją z ręki do ręki. W tym wieku mogą zacząć wyrzynać się pierwsze ząbki. 6. miesiąc...

nauka chodzenia
Adobe Stock
Rozwój dziecka
Kiedy dziecko zaczyna chodzić: normy i ważne rady dla rodziców
Kiedy dziecko zaczyna chodzić, a dzieje się to około 12. miesiąca życia (czasami później), nie jest wzorem gracji. Jednak na wytworzenie pewnego i prawidłowego chodu trzeba czasu, i nie można dziecku przeszkadzać w tym procesie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, jak pomóc dziecku w nauce chodzenia i kiedy należy zacząć się niepokoić, że dziecko jeszcze nie chodzi.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, nie robi tego idealnie. To czas radości dla rodziców z postępów dziecka, ale również powód do różnych zmartwień. Pilnowanie dziecka, by podczas nauki chodzenia nie zrobiło sobie krzywdy, jest męczące. Dodatkowo pojawia się niepokój o to, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Wyjaśniamy, w jakim wieku dziecko powinno zacząć chodzić i jak wygląda prawidłowa nauka chodzenia.  Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak dziecko zaczyna chodzić? Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia? Kiedy się niepokoić, gdy dziecko nie chodzi? Co niepokoi rodziców, kiedy dziecko zaczyna chodzić Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Pierwsze samodzielne kroki dziecko najczęściej stawia około 12 miesiąca życia . Połowa dzieci zaczyna chodzić właśnie około pierwszych urodzin. Aby dziecko zaczęło chodzić i wypracowało prawidłowy wzór chodu, musi wcześniej przejść przez inne etapy rozwoju ruchowego. To nie jest tak, że przeskakuje ono od umiejętności do umiejętności, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Opanowanie kolejnych etapów rozwoju ruchowego jest przygotowaniem ciała do podejmowania nowych wyzwań i dalszego rozwoju jego sprawności, w tym chodzenia. Kiedy najwcześniej dziecko może zacząć chodzić? Najwcześniej dziecko może zacząć chodzić w 7 miesiącu życia, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Częściej spotyka się dzieci, które zaczynają chodzić w 8 miesiącu życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 8 miesiąc życia jako najwcześniejszy moment, w którym dzieci zaczynają chodzić. Wcześniej niemowlę musi opanować inne umiejętności, które umożliwiają pionizację ciała i utrzymanie równowagi w pozycji stojącej. A to zajmuje dużo czasu. Jeśli dziecko zaczyna chodzić między 8 a 10 miesiącem życia, uznaje się je za dziecko wcześnie chodzące. Kiedy najpóźniej dziecko...

nauka mowy, rozwój mowy
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko zaczyna mówić? – pierwsze słowa, pierwsze zdania [NORMY]
Dziecko zaczyna mówić, gdy jest do tego gotowe, czyli gdy sporo rozumie i chce zacząć się komunikować. Pierwsze słowa dziecko może wypowiedzieć już około 1. urodzin, ale na pierwsze zdania trzeba poczekać dłużej. Tempo rozwoju mowy zależy od wielu czynników, także od wsparcia otoczenia. Dowiedz się, kiedy dziecko mówi „mama”, kiedy wypowie pierwsze zdania i jak wspierać je w nauce mówienia.

Nie ma jednego ściśle określonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić, ale są szerokie normy, w których powinno to nastąpić. Warto wiedzieć, czego nie należy przegapić i jak wspierać dziecko w rozwoju mowy. Rozwój mowy rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia, a dziecko osłuchuje się z językiem jeszcze w okresie życia płodowego! To właśnie wtedy kształtują się też narządy mowy. Rozwój mowy dziecka zależy zarówno od czynników biologicznych, jak i od czynników społecznych. To znaczy, że istotny wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna mówić, mają rodzice i inne osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Powinni oni mówić do dziecka dużo i często, używając różnorodnych słów. Wsparcie nauki mowy jest ważne, ale mimo treningu mówienia na pierwsze słowa malucha trzeba cierpliwie poczekać. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają mówić. Poznaj normy dotyczące etapów rozwoju mowy. Upewnij się, czy nie czekasz na pierwsze słowa zbyt długo. Z naszego tekstu dowiesz się też, kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę. Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna mówić? – etapy rozwoju mowy Opóźnienia w rozwoju mowy – jak rozpoznać? Pierwsze próby mówienia okres melodii Dziecko mówi pierwsze słowa   – okres wyrazu Dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami – okres zdania Kiedy dziecko zaczyna mówić mama lub tata Kiedy dziecko zaczyna mówić – etapy rozwoju mowy Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii – do końca 1. roku życia  okres wyrazu – do końca 2. roku życia okres zdania – do końca 3. roku życia U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma . Pierwsze słowa dziecko zwykle wypowiada między 10 a 18 miesiącem życia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj