Gdy pomyślisz czasem o tym, ilu rzeczy powinnaś nauczyć dziecko zanim stanie się samodzielne, może rozboleć Cię głowa. Tak wiele spraw, a tak mało czasu... Dlatego warto pomyśleć o fundamentach, a inne sprawy trochę odpuścić. Oczywiście nauka, poznawanie świata, rozwój fizyczny, społeczny, a także umiejętności domowe są bardzo ważne. Bez tych jednak 10. zdolności, życie dziecka może być kiedyś naprawdę trudne.

Reklama

10 fundamentów

1. Pomoc – oferować, przyjmować i prosić o nią

Wiele osób nie potrafi prosić o pomoc. Wydaje im się, że będzie to świadczyć o ich słabości. Jeżeli jednak żyjemy wśród ludzi i tworzymy jakąś społeczność, musimy nauczyć się zarówno oferować pomoc, jak i ją przyjmować. Nauczmy dzieci, że nie jest wstydem prosić o pomoc, tak samo jak wielką przyjemnością jest jej udzielanie.

2. Mówić – nie

My często mówimy dzieciom "nie", ale czy uczymy je tego samego? Oczywiście nie chodzi o to, że dziecko nie potrafi odmówić nam, gdy prosimy o posprzątanie pokoju. Wtedy "nie" pada dość często ;-) Chodzi bardziej o odmawianie, jeżeli coś nie będzie dobre dla dziecka. W szkole, w pracy, w rodzinie. Musi wiedzieć, że nie można naginać się zawsze i dopasowywać do ludzi. Czasem zamiast robić coś wbrew sobie, warto powiedzieć "nie". Ta umiejętność jest naprawdę nieoceniona, zwłaszcza w nastoletnim wieku.

3. Mówić – tak

Wiele rzeczy zdarza się w życiu tylko raz. Warto by dziecko umiało przeciwstawiać się własnym słabościom, a zwłaszcza strachowi i umiało godzić się na nowe i ciekawe propozycje. Nieważne, czy mu się uda, czy też nie, najważniejsze jest i tak to, że spróbował.

4. Wyrażanie emocji

Każdy ma lepsze i gorsze dni. Nauczmy nasze dzieci, że mamy do nich prawo i nie zawsze musimy być uśmiechnięci. Niech nasze maluchy potrafią także okazywać wdzięczność za małe rzeczy, pomimo większych oczekiwań.

Zobacz także

5. Przyznawać się do błędów

To niezwykle trudna umiejętność i nawet wielu dorosłych nie potrafi tego. Każdy przecież popełnia błędy i powinien wiedzieć, że przyznanie się do tego, naprawdę potrafi oczyścić atmosferę ze złych emocji.

6. Zdobywanie nowych przyjaciół

Pokażmy dzieciom jak powinny zachowywać się nowych sytuacjach, miejscach, w których wszystko i wszyscy są nowi. Jak podejść do innych, jak zagadać, przełamać nieśmiałość. Otwartość na innych ludzi jest naprawdę niesamowicie ważna, by nasze dziecko mogło w przyszłości wejść w zdrową relację z innymi.

7.Unikać toksycznych ludzi

Jak rozpoznać dobrych i złych ludzi, tych dobrze nam życzących oraz samolubów i manipulatorów? To naprawdę trudna sprawa, ale jeżeli będziemy dzieciom tłumaczyć na przykładach z naszego życia, pokazywać sytuacje i nie ukrywać przed nimi gdy ktoś zrobi nam przykrość, będą się uczyć na naszych błędach.

8. Postępować zgodnie z sumieniem

Wybór pomiędzy dobrem a złem, to temat na dłuższą debatę. Przede wszystkim to zbiór całego życia, decyzji sumujących się na to kim jesteśmy. Jeżeli nasze dzieci pilnie nas obserwują, będą wiedziały jak zareagować, kiedy ktoś z ich otoczenia łamie prawo, albo obraża innych.

9. Motywowanie się, ale nie perfekcjonizm

Bądź jutro lepszy, niż dziś. Daj z siebie wszystko. Wymagaj od siebie i od dziecka, ale nie za wszelką cenę. Nie musisz być zawsze pierwszy.

10. Umieć śmiać się z samego siebie

Jeżeli nie będzie mieć dystansu do siebie, nie będzie potrafić śmiać się z samego siebie, to na pewno będzie trudniej znosił opinie na swój temat. Każda uwaga będzie rosła do rangi wielkiego problemu, a poziom nieszczęścia będzie rósł i przeradzał się w utratę poziomu własnej wartości.

10 umiejętności, naprawdę ważnych, które powinnaś starać się przekazać dziecku. Naprawdę od tego zależy, jak dziecko będzie sobie radzić w dorosłym życiu. Jeżeli chcesz, żeby było świadomym, pewnym siebie, zadowolonym i tworzącym udane relacje dorosłym człowiekiem, to zastanów się dobrze, czy udało ci się przekazać mu wszystkie te umiejętności. Jeżeli nie, spokojnie, masz czas nadrobić zaległości!

źródło: scarrymommy.com

Reklama

Przeczytaj także: Pierwsze 3 lata są najważniejsze dla rozwoju dziecka!

Reklama
Reklama
Reklama