Żartów na temat 500+ nie brakuje, tak jak i opinii, że Polacy korzystający z programu, masowo zaciągają kredyty na nowe samochody i telewizory, a reszta przepija co miesiąc swoje 500 zł, przyczyniając się do rozwoju patologii w polskich rodzinach. Okazuje się jednak, że pieniądze z programu 500+ rzeczywiście poprawiają jakość życia rodzin, a rodzice najczęściej wydają je na edukację dzieci i bieżące potrzeby.

Reklama

O to, na co wydają pieniądze z programu Rodzina 500+, zapytało Polaków TNS na zlecenie Związku Banków Polskich. Pytano ich również o to, czy – i ile – z tej kwoty udaje im się zaoszczędzić. Tylko 9 proc. z nas odkłada 80-100 proc. pieniędzy otrzymanych w ramach programu 500+. 1/3 rodziców wydaje całą kwotę, połowie udaje się zaoszczędzić część przyznanych pieniędzy.

ZBS

Na co wydajemy pieniądze z 500+? Przede wszystkim na edukację – w ten sposób zajęcia dodatkowe, przedszkole, szkołę itd. finansuje 51 proc. ankietowanych. 49 proc. wskazało na wydatki bieżące, a 23 proc. przeznacza część tej kwoty na zdrowie. Co więc z tymi samochodami i zakupem sprzętów agd czy rtv? 5 proc. respondentów rzeczywiście spłaca z tych pieniędzy raty za samochód, a 8 proc. za tzw. dobra trwałego użytku.

Od 1 października Ministerstwo Finansów oferuje też rodzinom pobierającym świadczenia 500+ obligacje rządowe na 6 i 12 lat.

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama