Reklama

Oczywiście, że chcą mieć rodzinę, bo bez niej to tak, jakby chcieć żyć, nie oddychając - nie da się. W rodzinie siła - od niej wszystko się zaczyna, to kim jesteśmy, do czego zmierzamy i kim będziemy. Ale młodzi Polacy zupełnie inaczej wyobrażają sobie rodzinę i aby ją mieć, wiele rzeczy robią inaczej niż ich rodzice.

Reklama

Skąd brać wzór?

Najnowsze dane z kwietniowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej nie pozostawiają złudzeń - później bierzemy ślub lub nie decydujemy się na niego wcale i przekładamy decyzję o potomstwie.

Ale to nasi rodzice są wzorcem tego, jaką chcielibyśmy stworzyć rodzinę. Tylko 14 proc. badanych uznało, że nie chce powielać modelu rodziny, w której się wychowało. Naśladować go chce natomiast 84 proc. Polaków.

W rodzinie, najlepiej dużej, siła

Co zaskakujące, że chociaż odkładamy zakładanie rodziny na coraz później, to kiedy już ją mamy, marzymy, żeby była duża, wielkopokoleniowa. Taka jak dawniej, gdzie w domu byli babcia, dziadek, było tłoczno i głośno. Aż 81 proc. badanych Polaków chciałoby tak żyć. To znacznie więcej niż sześć lat temu.

Bez dzieci nie ma rodziny?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz swój potencjał płodności Czytaj więcej

Jesteśmy bardziej skłonni do tego typu stwierdzeń. Niezależnie, czy mówimy o małżeństwach, czy o osobach pozostających w związkach nieformalnych. Co ciekawe, spadła liczba osób żyjących na kocią łapę. Jest ich mniej niż sześć lat temu (wskaźnik spadł z 5 do 3 proc.).

Jedynie 2 proc. Polaków nie chce mieć dzieci. Model dwa plus jeden nie jest już tak pożądany, jak kilka lat temu. Za urodzeniem jedynaka opowiedziało się jedynie 6 proc. badanych. Najwięcej z nas pragnie natomiast rodziny dwa plus dwa (aż 47 proc.), chęć posiadania trójki dzieci zadeklarowało 28 proc. Czworo dzieci chciałoby mieć 7 proc., więcej niż czworo tylko 4 proc. Dla 2 proc. badanych liczba nie ma znaczenia.

Żaden z badanych nie chce samotnie wychowywać dziecka. Najbardziej zadowolone ze swojego modelu rodziny są osoby pochodzące z dużych rodzin lub tych dwupokoleniowych.

Najlepszy czas na dziecko to...

Badanie CBOS potwierdza obserwowane od lat przesunięcie się wieku posiadania pierwszego dziecka. Niemal powszechny jest jego brak u par w wieku 18-24 lata. Aż 99 proc. badanych nie jest w tym wieku rodzicem (dla porównania, sześć lat temu było to 87 proc.). Podobnie jest wśród osób w wyższej grupie wiekowej. Niemal połowa badanych (45 proc.) w wieku między 25. a 34. rokiem życia nie posiada dzieci.

Nic nie jest takie, jak było kiedyś i dobrze pokazuje to raport CBOS. Nasz kraj bardzo rozwinął się ekonomicznie, technologia zawładnęła naszymi sercami i umysłami, dostaliśmy od rządu 500 plus, a kobiety przestały skupiać się na jednej tylko roli - opiekunek domowego ogniska. To musiało odbić się na postrzeganiu rodziny.

Czy też tak uważacie? Czy to dobrze, czy źle? Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie.

Źródło: ofeminin

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama