W zdecydowanej większości polskich domów wyłącznie na kobietach spoczywają pranie, prasowanie i gotowanie. Partnerski model rodziny opiera się głównie na tym, że oboje partnerów pracuje zawodowo i dokłada się do rodzinnego budżetu.

Reklama

Coraz więcej na kobiecych barkach

To zdumiewające, że mimo tylu przemian w naszym kraju, w tym w relacji między kobietą i mężczyzną prawda wciąż od lat pozostaje ta sama - to kobiety zajmują się domem.

Także zadania "typowo męskie" coraz częściej kobiety wykonują wspólnie lub zamiennie z partnerami.

Partnerski układ tylko na papierze

W porównaniu z badaniami sprzed 5 lat, na mężczyznach jeszcze rzadziej spoczywa np. zlecanie wykonania usług czy wykonywanie napraw. Z kolei sprzątanie i gruntowne porządki jeszcze częściej niż 5 lat temu spoczywają wyłącznie na barkach kobiet.

Zobacz także

- Spodziewaliśmy się zmian w zakresie wykonywania czynności domowych, w związku z tym, że polskie rodziny deklarują realizowanie partnerskiego modelu rodziny. Okazuje się jednak, że opiera się on głównie na pracy zawodowej obojga małżonków, bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków w domu. Zadania "typowo kobiece" pozostają takimi, mimo upływu czasu, a zadania "typowo męskie" coraz częściej są wykonywane wspólnie lub zamiennie - napisali autorzy badania.

Coraz częściej z wiertarką w ręku

Są dwie czynności w domu - drobne naprawy i zlecenia wykonywania usług, które zawsze były domeną męską. I to się nie zmienia, ale panowie rzadziej niż 5 lat temu wykonują te prace. Za zlecanie wykonania usług odpowiada 60 proc. panów, co oznacza spadek o 8 punktów procentowych, zaś za wykonywanie drobnych napraw - 81 proc. (spadek o 7 punktów procentowych). W obu przypadkach zajęcia te stają się coraz mniej domeną mężczyzn, a częściej są współdzielone z partnerką.

CBOS zadał pytanie o to na kim spoczywają w rodzinach typowe prace domowe, jak prasowanie czy wykonywanie prostych napraw. Okazało się, że tylko zmywanie lub obsługiwanie zmywarki do naczyń jest taką czynnością, którą częściej – w porównaniu z 2013 rokiem – wykonują mężczyźni (wzrost o 5 punktów procentowych - do 13 proc.).

Piorą i prasują wyłącznie kobiety

W większości domów pranie robią kobiety - 82 proc., do ich obowiązków należy także prasowaniem - 81 proc. W prawie dwóch trzecich gospodarstw domowych przygotowywanie posiłków to także obowiązek kobiet - 65 proc. Coraz mniej panów pomaga paniom w sprzątaniu - częściej niż 5 lat prace te spoczywają wyłącznie na barkach kobiet - 61 proc. z nich sprząta i 57 proc. robi gruntowne porządki.

Równouprawnienie przy wynoszeniu śmieci

Kobiety i mężczyźni bardziej po równo dzielą się obowiązkami związanymi z codziennymi zakupami i wyrzucaniem śmieci. W połowie gospodarstw domowych nie ma osób na stałe zajmujących się tymi czynnościami. Również załatwianie spraw urzędowych w 38 proc. jest wykonywane wspólnie lub czasem przez kobietę, a czasem przez mężczyznę.

Wychowanie dzieci to rola kobiet

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Także opieka i wychowanie dzieci to zadanie kobiet. Zaledwie w 3 proc. domów wyłącznie na mężczyźnie spoczywa opieka nad dziećmi, odrabianie lekcji czy opieka nad osobami z niepełnosprawnościami. O tym, że to zadanie dla kobiet uważają przede wszystkim bezrobotni, gospodynie domowe oraz osoby regularnie praktykujące religijnie oraz o niskich dochodach, poniżej 900 zł na osobę.

W ciągu ostatnich 5 lat spadła ilość domów, w których wyłącznie na kobiecie spoczywa obowiązek odrabiania lekcji z dziećmi (15 proc.). Mężczyźni i kobiety dzielą się tym zajęciem, w zależności od tego, czy dysponują wolnym czasem, lub robią to wspólnie (18 proc.). Opieka nad zwierzętami domowymi – w porównaniu z 2013 rokiem – częściej sprawowana jest zamiennie lub wspólnie (41 proc.).

- W dłuższej perspektywie można zauważyć, że mężczyznom nie przybywa obowiązków związanych z opieką nad innymi, które należałyby wyłącznie do nich - zauważają autorzy badania.

Wspólne wybieranie wakacji

Znacznie chętniej partnerzy dzielą się współodpowiedzialnością przy podejmowaniu decyzji. O tym, jak zostaną wydane pieniądze lub gdzie rodzina wyjedzie na wakacje kobiety wolą ustalić z partnerem. Jedynie wybór, co będzie na obiad, w większości polskich domów (58 proc.) kobiety mają na wyłączność.

Badanie CBOS przeprowadził w dniach 16–23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o wynikach tych badaniach. Czy podział obowiązków w waszych domach potwierdza opisane obserwacje, czy też może jest u was zupełnie inaczej?

Źródło: onet.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama