W Polsce stale wzrasta liczba osób zarażonych koronawirusem. Rząd wprowadził lockdown w całym kraju, a teraz zapowiada jeszcze surowsze restrykcje. W tej sytuacji pod znakiem zapytania stoją pierwsze komunie święte. Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy będą się one odbywać w maju, a jeśli tak - to w jakiej formie.

Reklama

Pierwsza komunia w dobie pandemii

Pierwsza komunia święta jest bardzo ważnym wydarzeniem, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Organizacja komunii wymaga wielu wcześniejszych przygotowań. Teraz jednak to, czy komunie odbędą się w wyznaczonym terminie stoi pod znakiem zapytania z powodu pandemii koronawirusa. Komunie w 2020 roku odbywały się w niewielkich grupach lub indywidualnie. Niektóre parafie zdecydowały się też przesunąć ich termin.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski podało, że nie ma jeszcze dokładnych wytycznych w kwestii organizacji pierwszych komunii świętych.
„W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte. Prosimy śledzić strony diecezjalne, na których publikowane są wytyczne obowiązujące na terenie poszczególnych diecezji”.

Decyzje poszczególnych diecezji

Bardzo prawdopodobne jest, że szczyt zakażeń koronawirusem przypadnie na początek kwietnia. Możliwe więc, że komunie będą musiały zostać przełożone. Decydujący głos w tej sprawie będą miały poszczególne diecezje.

Diecezja warszawsko-praska zamieściła na swojej stronie komunikat dotyczący organizacji uroczystości w trakcie pandemii:
„Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej”.

Zobacz także

Uroczystości dostosowane do trybu pracy szkół

Z kolei Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, wydał komunikat, w którym możemy przeczytać, że organizacja pierwszych komunii powinna zależeć od trybu pracy szkół (aktualnie wszyscy uczniowie uczą się w trybie zdalnym):
„Jeśli nauka w szkołach będzie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości”.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama