Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.
Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd!
Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.
Ile wody powinno pić dziecko?
Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu.
W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej.
Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta, resztę musimy uzupełnić płynami.
Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów.
Kalkulator wody dla dzieci
Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.
Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała.
Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03 = 0,6 L.
W sprawdzeniu dziennego zapotrzebowania na wodę może pomóc kalkulator wody dla dzieci. Narzędzie oblicza, ile wody dziennie potrzebuje organizm malucha, by funkcjonować prawidłowo. W wyznaczone miejsce wpisuje się wagę dziecka w kilogramach. Wynik pokazuje, ile wody dziennie powinien wypić maluch.
Ile wody dziennie dla niemowlaka?
Niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem. Podawanie wody nie jest na tym etapie życia konieczne (wyjątkiem są upały lub gorączka). Po tym czasie, czyli od momentu rozszerzenia diety dziecka, należy jednak zadbać, aby dziecko piło odpowiednią ilość wody.
Maluch w drugim półroczu życia potrzebuje ok. 800-1000 ml wody, zaś w wieku 1-3 lat – ok. 1250 ml. Źródłem nawodnienia nadal jest mleko.
Polecamy: Jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka.
Jaką wodę wybrać dla dziecka?
Woda odpowiednia do picia dla każdego bez względu na wiek czy stan zdrowia to woda źródlana. Zawiera mniej składników, takich jak chlorki, jodki czy sód, które część osób musi ograniczać. Jest wolna od nieorganicznych i organicznych zanieczyszczeń powiązanych z działalnością człowieka, jak np. pestycydy.
Dzięki swej neutralności i spełnianiu wysokich standardów dotyczących czystości mikrobiologicznej mogą pić ją kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Picie wody – zdrowy nawyk
Naucz dziecko pić wodę od wieku niemowlęcego. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci, słodkie soki powinny pojawić się dopiero w drugim roku życia. Jeśli dziecko poznało już ich słodki smak, rodzice mają więcej problemu z przestawieniem dziecka.
Wielu rodziców wybiera wody smakowe i dosładzane. Mają one właściwości dosładzanych napoju, czyli nie są najzdrowsze. Jeśli koniecznie chcesz uzyskać wodę smakową od czasu do czasu, dorzuć kilka plasterków cytryny, truskawki lub kawałki brzoskwini. Najlepiej jednak sięgać po czystą wodę.
Zobacz także:
- Czy dzieci mogą pić wodę z kranu? – wyjaśnia ekspert z IMID
- To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
- Woda smakowa dla dzieci: pyszna alternatywa czy pułapka marketingowa?