Plecaki uczniów są zbyt ciężkie. Mówi się o tym co roku przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Fakt ten potwierdzają między innymi badania, które przeprowadza Główny Inspektorat Sanitarny w polskich szkołach. W 2016 roku przebadano uczniów z 700 szkół. Najgorzej było wśród uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych – aż 75 proc. dzieci w tej grupie wiekowej miało zbyt ciężkie plecaki. W 2018 roku, gdy ponownie ważono plecaki uczniów, wyniki były podobne.

Reklama

Ostatnio jednak w mediach pojawiła się wypowiedź fizjoterapeuty, który twierdzi, że dzieci mogą nosić ciężkie plecaki, i że najważniejsze jest to, w jaki sposób je noszą. I faktycznie, jeśli dziecko nie ma wad postawy (np. skoliozy) ani chorób związanych z odwapnieniem kości (np. choroby Scheuermana), ciężki plecak szkolny noszony w prawidłowy sposób może nie spowodować u dziecka wady postawy. Jednak generalizowanie, że każde dziecko w wieku szkolnym może dźwigać na plecach więcej niż 10-15 proc. masy ciała, to przesada.

Ile powinien ważyć plecak ucznia, żeby nie zaszkodził?

Zapakowany plecak szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. wagi ucznia. Sanepid twierdzi, że plecak ucznia ważący więcej niż 10-15 proc. masy ciała dziecka jest zbyt ciężki. Taką sama granicę wskazują specjaliści z innych krajów.

Specjaliści podkreślają, że noszenie zbyt ciężkiego plecaka może wywołać u dziecka bóle pleców i stawów, które są skutkiem zmiany postawy i sposobu poruszania się dziecka pod dużym obciążeniem. Ciężki plecak może również nasilić problem w przypadku wad postawy i niektórych chorób. Takie dzieci powinny dźwigać jak najmniej.

Ciężki plecak ucznia wzmacnia mięśnie?

Pojawiają się również głosy, że noszenie ciężkiego plecaka to dla dziecka rodzaj treningu. Owszem, ale jeszcze lepszym treningiem jest spontaniczna lub zorganizowana aktywność fizyczna, która będzie wzmacniać mięśnie i kondycję dziecka bez nadmiernego obciążania kręgosłupa i stawów. Noszenie ciężkiego plecaka nie może być jedynym wysiłkiem fizycznym, jaki podejmuje dziecko, bo wtedy istnieje ryzyko, że nie wyjdzie mu to na zdrowie.

Zobacz także

Co zrobić, żeby plecak ucznia ważył mniej?

  • Plecak młodszego ucznia, nawet tylko wypełniony niezbędnymi rzeczami, i tak jest ciężki. Dlatego warto pilnować, aby nie trafiało do niego nic zbędnego. Gdy dzieci same się pakują, często do tornistrów trafiają niepotrzebne przedmioty. Zabawki, maskotki, które podnoszą wagę plecaka. Sprawdzajmy więc, co jest w plecaku, zanim dziecko wyjdzie do szkoły.
  • Wywierajmy nacisk na szkoły, żeby dzieci miały możliwość pozostawiania w nich podręczników. Jeżeli w szkole jest możliwość pozostawiania rzeczy w szafkach, korzystajmy z tego. Jeśli nie ma szafek na korytarzu, może zostaną przygotowane miejsca na książki w klasach...
  • Kupujmy plecaki dla dzieci lekkie, usztywnione na plecach, odpowiednie do wzrostu i wagi ucznia. Plecak powinien mieć regulowaną długość pasów ramiennych – nie może wisieć i obijać pośladków dziecka.
  • Uczmy dziecko właściwego noszenia plecaka, niech nie nosi go na ramieniu, czy w ręku, tylko na plecach, na obu ramionach, a w czasie jego niesienia dziecko powinno mieć napięty brzuch.
  • Jeżeli uczeń ma daleko do szkoły, można wybrać plecak z pasem biodrowym. Nie tylko sprawia on, że plecak nie „lata”, ale przede wszystkim przenosi część ciężaru na biodra, co powoduje odciążenie kręgosłupa.

Warto z ciekawości zważyć plecak swojego dziecka. Jesteście pewne, że ma on właściwą wagę, a kręgosłup dziecka jest bezpieczny?

źródło: helathline.com, mayoclinic.org, wysokieobcasy.pl,

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama