Przygotujcie się! Pod koniec tygodnia -20 stopni C! Co ze spacerami?
To już pewne, zima jednak pokaże swoją najbardziej arktyczną odsłonę. Po 20 lutego słupki rtęci zaczną spadać, tak że pod koniec tygodnia mrozy w Polsce mogą sięgać -20 stopni Celcjusza.
Wszystko wskazuje na to, że sprawdzi się stare przysłowie: "Idzie luty podkuj buty". Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad Polskę nadciąga arktyczne powietrze.
Bardzo mroźne noce, w dzień do - 8
Z prognozy IMiGW wynika, że w połowie tygodnia, w okolicach czwartku temperatura zacznie gwałtownie spadać. Wszystko z powodu napływającego do Polski z Arktyki, chłodnego powietrza polarnego. Temperatura spadnie nocami, przy powierzchni ziemi, do -17, -18, a może nawet -21 stopni Celcjusza. Najniższej temperatury spodziewane są pod koniec tygodnia i na początku następnego – podaje TVN Meteo.
Na szczęście mrozom towarzyszyć ma wyżowa aura, więc jest spora szansa na słoneczne dni. W dzień temperatury mają sięgać -8, -10 stopni. Najsilniejszy mróz ma być 25 i 26 lutego – w niedzielę i w przyszły poniedziałek.
Skąd takie mrozy?
Jak informuje IMiGW, nadciągające nad Europę powietrze to efekt wyżów: Azorskiego, Wschodnioeuropejskiego oraz z centrami nad Ukrainą i północną Skandynawią. Jedynie Wyspy Brytyjskie i Basen Morza Śródziemnego będą pod wpływem niżów. Instytut podkreśla, że wyż będzie "bardzo mocny" - miejscami w jego centrum ciśnienie może wzrosnąć do ponad 1040 hPa. Jak poinformowało TVN Meteo, "magazyn mrozu" znajduje się obecnie nad Skandynawią, gdzie temperatury spadają do – 32 stopni Celcjusza. Lada moment zimne powietrze zacznie się "zsuwać" na południe, a więc m.in. do Polski.
Szykujcie ciepłe ubranie
Nadchodzące mroźne, aczkolwiek słoneczne dni na pewno warto wykorzystać na spacery z maluszkiem. Pamiętajmy jednak, że w taką pogodę, trzeba szczególnie uważać, jak zabezpieczamy przed mrozem nasze dzieci. Przyjmuje się, że w przypadku niemowlaka, graniczną temperaturą jest – 10 stopni Celcjusza - gdy temperatura powietrza spada poniżej, należy zrezygnować ze spaceru. Jeżeli dochodzi wiatr i wilgoć, taką granicą jest temperatura poniżej –5°C. Natomiast dla starszych niemowląt i dzieci nie istnieje ścisła granica temperatur. Już z 6-miesięcznym niemowlęciem można wychodzić na spacery niemal przy każdej pogodzie, nawet jeśli pada deszcz lub śnieg.
Najważniejsze to zabezpieczyć ciałko i skórę dziecka przed niską temperaturą i wiatrem. Maluszek wożony w wózku powinien być ubrany o jedną warstwę więcej niż jego rodzic. Najlepiej ubrać go na cebulkę, aby w razie potrzeby bez trudu zdjąć jedną warstwę. Dziecko śpiące w wózku trzeba dodatkowo przykryć kocem. Aby ocenić, czy maluszkowi jest ciepło, niezawodnym sposobem jest dotknięcie jego karczku. Jeśli skóra jest sucha i ciepła, możemy sobie jeszcze spacerować, jeśli zimna – dziecko marznie i trzeba je dodatkowo ubrać albo wrócić do domu. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco - w takiej sytuacji także trzeba jak najszybciej wrócić do domu.
Wychodząc na mróz z niemowlakiem, trzeba też pamiętać o kremie. Najlepiej po prostu posmarować buzię dziecka specjalnym kremem ochronnym, przeznaczonym do stosowania w mroźne, wietrzne dni.
Źródło: radioZET.pl, TVN Meteo
Zobacz też:
- Kiedy wyjść z wcześniakiem na pierwszy spacer i przy jakiej temperaturze?
- Co robić, żeby dziecku było ciepło zimą? 12 podpowiedzi
- Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]