W Internecie nic nie ginie. Jeśli opublikujesz na Facebooku słodkie zdjęcie maluszka w pieluszce i je usuniesz, nie możesz mieć pewności, że zdjęcie na pewno zniknęło. Publikując zdjęcia dzieci (a także swoje!) w Internecie, zgadzasz się, aby inni mogli je oglądać, komentować i zapisywać na swoich komputerach. Niestety, tym samym narażasz dziecko na wykorzystanie jego wizerunku bez twojej zgody. Jak temu zapobiec?

Reklama

Jeśli zobaczysz w Internecie zdjęcie twojego dziecka, które ktoś wykorzystał bez twojej zgody:

  • Zbierz dowody

Nie zostawiaj sprawy "na później". Jak tylko zobaczysz zdjęcie, od razu zrób zrzut ekranu i zapisz go na komputerze. Dla pewności możesz go wydrukować lub zrobić dodatkowe zdjęcie telefonem. Upewnij się, że na zdjęciu widać nie tylko bezprawnie wykorzystany wizerunek dziecka, ale także adres strony, na której się znajduje.

  • Skontaktuj się z właścicielem strony

Zdjęcie twojego dziecka nie pojawiło się samo z siebie, ktoś musiał je umieścić na stronie. Poszukaj zakładki "kontakt" lub danych administratora strony i napisz prośbę o niezwłoczne usunięcie treści. Jeśli zdjęcie zostało zamieszczone bez twojej zgody na Facebooku, zgłoś naruszenie, korzystając z opcji "zgłoś zdjęcie".

  • Poproś o pomoc lub pozwij

Jeśli mimo twoich wiadomości administrator nie usunął zdjęcia lub tłumaczy, że "znalazł je w Internecie", zwróć się o pomoc do osób lub organizacji zajmujących się wykorzystywaniem wizerunku w Internecie. Niestety, zdarzają się przypadki, w których konieczne będzie złożenie pozwu i dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Nasza rada: nie publikuj!

Kilkakrotnie pisaliśmy o bezpieczeństwie dziecka w Sieci. W większości przypadków, dobro dziecka zależy od rodzica, czyli od ciebie. Żeby całkowicie uchronić dziecko przed bezprawnym wykorzystaniem jego wizerunku, wystarczy... nie publikować jego zdjęć. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że nikt nie ukradnie zdjęcia i go nie wykorzysta.

Zobacz także

Skoro nie publikujesz swoich zdjęć w bieliźnie lub podczas kąpieli, dlaczego publikujesz takie zdjęcia swojego dziecka? Zdjęcie uroczego malca w wannie pełnej piany powinno zaleźć się w rodzinnym albumie, nie w Internecie. Jeśli chcesz dodawać zdjęcia dziecka np. na Facebooku, możesz opatrzyć je znakiem wodnym ze swoim nazwiskiem lub wymyślonym hasłem. Pamiętaj, by nie publikować zdjęć, które ośmieszają dziecko, propagują przemoc lub pochwalają złe zachowania czy zdjęć w negliżu lub bieliźnie.

Zobacz także: Nigdy nie rób takich zdjęć!

Reklama

źródło: onet.pl

Reklama
Reklama
Reklama