Powrót do szkoły 2022: jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Czy wróci nauka zdalna?
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach w 2022 roku? Choć MEiN zapowiada naukę w trybie stacjonarnym, możliwe jest ponowne wprowadzenie nauki zdalnej i to nie tylko z powodu wzrostu zachorowań na COVID. Czy nastąpi to już we wrześniu?
- Joanna Biegaj
Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli zastanawia się, jak będzie wyglądał powrót do szkoły w 2022 roku. Największe obawy budzi to, czy szkoły będą pracowały w trybie stacjonarnym, czy może znów pojawi się nauczanie zdalne. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki dopuszcza w najbliższym roku szkolnym wprowadzenie zdalnych lekcji. Rozszerzono też wachlarz powodów, które mogą przesądzić o potrzebie nauki online. Wyjaśniamy, z jakich przyczyn może zostać wprowadzona nauczanie zdalne i czy może się to stać już we wrześniu.
Kiedy powrót do szkoły?
Zgodnie z kalendarzem MEiN rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w czwartek 1 września 2022 roku. W roku szkolnym 2022/2023 uczniów czeka 186 dni nauki oraz 179 dni wolnego (w tym: ferie, wakacje, weekendy i przerwy świąteczne).
Powrót do szkół już niebawem. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by rozpoczęcie roku nie odbyło się w formie stacjonarnej. Ale istnieją obawy o utrzymanie tej formy kształcenia przez cały rok szkolny. Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia zwiększa się liczba dziennych zachorowań na COVID-19, a co za tym idzie – zbliżamy się do apogeum kolejnej fali pandemii koronawirusa (ma ono nastąpić w drugiej połowie sierpnia). To z kolei może wpłynąć na decyzję dotyczące nauki zdalnej w kolejnych tygodniach nowego roku szkolnego.
Czy dzieci pójdą do szkoły we wrześniu?
Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 szef MEiN Przemysław Czarnek uspokoił wszystkich i zapowiedział, że szkoły przygotowują się do nauki w formie stacjonarnej.
„Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku” – wyjaśnił szef resortu edukacji na początku lipca w rozmowie z Polskim Radiem 24.
Wiadomo jednak, że w najbliższych miesiącach kolejnym problemem, z jakim może mierzyć się oświata (a także ogół społeczeństwa) będzie odpowiednie ogrzanie budynków.
Powrót do szkoły 2022 a nauka zdalna
W ciągu najbliższego roku szkolnego nauka zdalna może zostać wprowadzona nie tylko w związku z pandemią koronawirusa i zwiększeniem się liczby zachorowań, ale także z powodu braku węgla, a co za tym idzie – problemów z ogrzewaniem szkół. Jeżeli szkoła będzie zamknięta z powodu wychłodzenia budynku dłużej niż dwa dni, dyrektor placówki ma prawo wprowadzić nauczanie zdalne.
Sytuację taką uwzględniono w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zapisano w nim, że nauka zdalna będzie mogła być wprowadzona w związku z:
- organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
- zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiologiczną;
- nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami;
- innym nadzwyczajnym zdarzeniem.
Powyższe rozporządzenie uwzględnia sytuację, z jaką być może Polacy będą musieli poradzić sobie w najbliższym czasie, wynikającą z rosnących cen opału i ryzyka niedoboru surowców wykorzystywanych do ogrzewania budynków.
Zobacz także: