rozpoczęcie roku szkolnego
AdobeStock/Kzenon
Edukacja

Pierwszy dzień szkoły 2022/2023: kiedy wypada, jak przebiega i ile trwa?

Pierwszy dzień szkoły wypada w tym roku 1 września. To oficjalna uroczystość, podczas której spotykają się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Warto sprawdzić, kiedy i o której godzinie odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Podpowiadamy również, co zrobić, żeby dziecko miło zapamiętało pierwszy dzień szkoły. 

Pierwszy dzień szkoły różni się od wszystkich pozostałych – nie ma wtedy normalnych zajęć lekcyjnych. Odbywa się za to uroczysty apel, na który wszyscy przychodzą odświętnie ubrani. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiega początek roku szkolnego, jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły (jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszoklasistów), a także, jaki konkretnie strój obowiązuje tego dnia. 

Spis treści

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Kiedy pierwszy dzień szkoły?

Pierwszy dzień szkoły przypada 1 września – w tym roku to czwartek. Po oficjalnej uroczystości i rozpoczęciu roku dzieci czeka 186 dni nauki w szkole oraz 170 dni wolnego, na które składają się ferie, weekendy, przerwy świąteczne i wakacje. Aby śledzić, kiedy wypadną, warto mieć pod ręką kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Nauka zakończy się 23 czerwca 2023 roku.

O której godzinie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku? To informacja, którą warto sprawdzić w swojej placówce, bo każda szkoła ustala własny harmonogram uroczystości. Najczęściej rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się o godzinie 9 rano.

Jak przebiega początek roku szkolnego?

Początek roku szkolnego to w większości polskich szkół duże święto, podczas którego organizuje się apel z udziałem wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Można spodziewać się uroczystej przemowy dyrekcji szkoły oraz oficjalnego powitania dzieci i ich rodziców po wakacjach. 

W niektórych szkołach w czasie rozpoczęcia roku szkolnego nawiązuje się także do rocznicy wybuchu II wojny światowej i początku kampanii wrześniowej (1 września 1939).

Po części oficjalnej, w której zwykle uczestniczy całe grono pedagogiczne i wszystkie dzieci, poszczególni wychowawcy mogą zaprosić dzieci i rodziców do swoich klas, aby spotkać się i powitać w mniejszym gronie oraz przekazać pierwsze informacje dotyczące organizacji nauki w najbliższych dniach.

Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego? Uczniowie powinny spędzić w szkole maksymalnie dwie godziny.

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły?

Przygotowanie do rozpoczęcia roku szkolnego może być stresujące, zwłaszcza jeśli dziecko idzie do pierwszej klasy i nie do końca wie, co je czeka. Szykowanie warto zacząć wcześniej, bo dobre przygotowanie ułatwia szybkie oswojenie się z nową sytuacja. W ramach przygotowań możesz:

  • zabrać dziecko na zakupy i razem skompletować wyprawkę szkolną,
  • wspólnie wybrać strój na rozpoczęcie roku szkolnego,
  • przygotować miejsce do nauki w domu – biurko, krzesło, lampkę (niech dziecko ma wpływ na wybór akcesoriów),
  • zapowiedzieć huczne świętowanie początku roku szkolnego (zaplanować np. wyjście na lody, wizytę w parku trampolin lub wesołym miasteczku itp.) – dziecko będzie z niecierpliwością czekać na ten dzień, a potem miło go wspominać,
  • w przypadku pierwszoklasisty – wybrać się na wycieczkę do szkoły i oswoić dziecko z nowym miejscem.
Odpowiednio wcześnie przygotuj dziecko do nowego, szkolnego rytmu. Co najmniej tydzień przed początkiem roku szkolnego zacznij stopniowo kłaść dziecko wcześniej do łóżka oraz szybciej budzić je rano. Dzięki temu 1 września nie przeżyje szoku związanego z wczesną pobudką i nie będzie nadmiernie zmęczone.

Pierwszy dzień szkoły – jak się ubrać? 

Podczas inauguracji roku szkolnego obowiązuje strój galowy, który jest wymagany w szkołach na specjalne okazje. Każda szkoła może mieć nieco inne wymagania dotyczące stroju apelowego, jednak zazwyczaj jest to:

  • dla dziewczynki – granatowa lub czarna spódniczka (ewentualnie spodnie) i jasna bluzka (najlepiej biała), zamiast spódnicy lub spodni dziewczynka może założyć również ciemną sukienkę,
  • dla chłopca – granatowe lub czarne spodnie (lub garnitur) i jasna koszula (najlepiej biała).
Strój na pierwszy dzień szkoły powinien być w stonowanym kolorze, bez ekstrawaganckich dodatków (ćwieków, dziur, oryginalnych naszywek, dużej biżuterii).

Zobacz też:

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie do dyrektora szkoły lub innej instytucji.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata. Podpowiadamy, jak napisać podanie do dyrektora szkoły przyjęcie do danej placówki lub przeniesienie do innej klasy. Spis treści: Jak napisać podanie? Wzór podania Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do dyrektora szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przyjęcie do szkoły”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników (jeśli piszesz podanie o przyjęcie do szkoły, np. do liceum lub technikum, to konieczne będzie załączenie np. świadectwa ukończenia 8 klasy szkoły podstawowej). Pisząc podanie, nie można zapominać o formach...

wyprawka do drugiej klasy podstawowej
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej: lista potrzebnych rzeczy
Wyprawka do drugiej klasy tylko trochę różni się od wyprawki, którą kompletowaliście rok wcześniej. Dziecko już w miarę sprawnie pisze, nie będzie więc potrzebować zeszytów w trzy linie. Zacznie się za to intensywnie uczyć się ortografii i gry na flecie, a to wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów. Co z podręcznikami w wyprawce do drugiej klasy?

Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej to poważne zadanie i dość spory wydatek dla rodziców. Potrzebny będzie komplet zeszytów, wyprawka plastyczna, strój sportowy i kapcie. Warto skorzystać z gotowej listy, by wyprawka dla drugoklasisty była kompletna. Spis treści :  Wyprawka do drugiej klasy Co jest potrzebne dla drugoklasisty? Jakie zeszyty do drugiej klasy? Przybory do pisania dla drugoklasisty Wyprawka plastyczna dla drugoklasisty Plecak do drugiej klasy Kapcie dla drugoklasisty Strój gimnastyczny dla drugoklasisty Co jeszcze kupić do wyprawki dla drugoklasisty? Wyprawka do drugiej klasy Przygotowania wyprawki dla drugoklasisty zacznij od przejrzenia rzeczy z poprzedniego roku – część z nich nadal będzie potrzebna, nie warto więc wydawać pieniędzy na nowości. A oszczędność się opłaci! Oprócz podstawowych przyborów szkolnych, ubrań i butów rodzice muszą bowiem kupić także podręczniki dla drugoklasisty do przedmiotów dodatkowych (np. drugiego języka obcego). Państwo płaci jedynie za podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Co jest potrzebne dla drugoklasisty? W wyprawce do drugiej klasy nie będzie zbyt wiele nowości – większość przyborów szkolnych już znacie, bo kupowaliście je w ramach wyprawki do pierwszej klasy . W niektóre akcesoria warto jednak zainwestować i kupić nowe komplety. Jakie zeszyty do drugiej klasy? Dziecko nadal potrzebuje zeszyty w trzy linie, które sprawdzały się do nauki pisania w pierwszej klasie. Jakie zeszyty do drugiej klasy należy kupić? Oto lista: zeszyty w trzy linie do języka polskiego; zeszyty w kratkę do pozostałych przedmiotów + brudnopis; zeszyt w pięciolinię do muzyki. Przybory do pisania dla...

tyta do szkoły
Adobe Stock
Gry i zabawy
Tyta do szkoły – co do tyty dla pierwszoklasisty? Jak zrobić rożek obfitości do pierwszej klasy?
Tyta dla pierwszoklasisty to tradycja wywodząca się z Niemiec, popularna na Śląsku i w Wielkopolsce. Co włożyć do tyty szkolnej? Wiele zależy od rodziców, ale zwyczajowo rożek obfitości do szkoły ma być pełen słodyczy. Tytkę do szkoły można kupić albo wymyślić i zrobić własną jej wersję.

Tyta do szkoły to pomysł na uroczyste rozpoczęcie edukacji. Tradycja pochodzi z Niemiec, i to aż z XIX wieku, ale tytkę dla pierwszoklasisty chętnie szykują także Polacy, głównie na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Warmii. Sprawdź, na czym polega ten zwyczaj, gdzie kupić i jak zrobić tytę szkolną. Co to jest tyta do szkoły? Tyta szkolna to inaczej rożek obfitości, czyli prezent dla dziecka, które po raz pierwszy idzie do szkoły. Tradycyjna tyta ma kształt rogu, stożka lub ostrosłupa, może być wykonana z kartonu, zawinięta w celofan i co ważne – powinna być po brzegi wypełniona słodyczami. Taka tytka, choć niekoniecznie zdrowa, to nie lada frajda dla pierwszoklasisty. Co włożyć do tyty dla pierwszoklasisty? Twój pierwszoklasista będzie zachwycony, jeśli do tyty włożysz słodycze. Ale oczywiście nie trzeba ściśle trzymać się tradycji i zamiast tego wypełnić tytę szkolną np. częściowo słodkościami, a częściowo fajnymi przyborami dla ucznia. To będzie prawdziwy rożek obfitości! Jeśli planujesz kupić tytę dla pierwszoklasisty, najlepiej zrobić to przez internet, bo wybór jest spory. Pamiętaj, że tytki szkolne zwykle są sprzedawane bez zawartości – trzeba samemu przygotować słodycze bądź inne prezenty. Uwaga, tyta może być naprawdę duża, niektóre z proponowanych produktów mają nawet 70-80 cm wysokości! Jak zrobić tytę szkolną? Choć tyta do szkoły to raczej niewielki koszt, niektórzy wolą przygotować ją samodzielnie. To bardzo proste! Tyta szkolna nie musi być wcale ogromna, ale powinna być lekka. Będziesz potrzebować: arkusza bloku technicznego; dwustronnej taśmy klejącej; kolorowej bibuły; naklejek, falistej tektury do ozdobienia tyty (wg uznania); kleju i nożyczek. Jak zrobić rożek obfitości do szkoły? Z arkusza bloku technicznego wytnij część w kształcie 1/4 okręgu. Na krawędzi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj