Opuchnięcia dłoni i nóg u kobiet w ciąży, zwłaszcza im bliżej terminu porodu to często chleb powszedni przyszłych matek. I chociaż niejednokrotnie słyszą rady typu: „ Zdejmij obrączkę i pierścionki”, to jednak często je ignorują. To, co przydarzyło się jednej z kobiet w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, pokazuje, że noszenie biżuterii na palcach może przybrać dramatyczny przebieg. Ku przestrodze!

Reklama

Kobiecie groziła amputacja

Noszenie biżuterii na palcach pod koniec ciąży może skończyć się tragedią. Przekonała się o tym pani Jolanta. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi opublikował na Facebooku film z ratowania dłoni swojej pacjentki w ciąży.

Pani Jolanta będąca już w 9 miesiącu ciąży przyjechała w poniedziałek 15 lipca do Instytutu CZMP w Łodzi, ponieważ zbliżał się termin jej porodu. Już w szpitalu okazało się, że kobieta nie jest w stanie zdjąć biżuterii z palców. Nie mogła ściągnąć ani pierścionka zaręczynowego, ani obrączki.

- Pielęgniarki próbowały pomóc w zdjęciu biżuterii na różne sposoby, m.in. mocząc nitkę w oliwie, ale nic nie działało. Sytuacja była podbramkowa, bo palec puchł i bolał. Mogło zdarzyć się tak, że kobiecie trzeba byłoby go amputować - powiedział rzecznik szpitala ICZMP w Łodzi Adam Czerwiński w rozmowie z Fakt24.pl.

Chirurgiczna precyzja strażackiej szlifierki

Do pomocy wezwano strażaków, którzy natychmiast na sygnale przyjechali na oddział. - Najpierw strażacy odgięli kombinerkami obrączkę, a później użyli precyzyjnej szlifierki modelarskiej z niewielką tarczą, która w takich sytuacjach pozwala uwolnić palec.

Zobacz także

Pomoc wymagała dużej precyzji, tak aby nie doszło do uszkodzenia palca pani Jolanty. Chodziło także o to, aby jak najmniej zniszczyć biżuterię. Udało się, nie został uszkodzony nawet grawer na wewnętrznej stronie obrączki. We wtorek kobieta trafiła na salę porodową i urodziła zdrową córeczkę.

To nie pierwszy raz, kiedy strażacy przychodzą na pomoc kobietom z opuchniętymi palcami. - Podobne sytuacje zdarzają się łódzkim strażakom kilka razy w roku, dlatego wozimy ze sobą niewielką szlifierkę - powiedział Fakt24.pl rzecznik prasowy straży pożarnej w Łodzi Łukasz Górczyński.

Centrum Zdrowia Matki Polki apeluje do pacjentek i przypomina o tym, że ciężarne powinny wcześniej zdjąć biżuterię. Wiele szpitali tego wymaga, przyjmując kobietę na porodówkę. Trzeba także pamiętać, że w razie komplikacji i konieczności zakończenia porodu cesarskim cięciem, biżuteria może reagować ze sprzętem medycznym i zakłócać jego pracę. Warto to zrobić także z powodów higienicznych - pod obrączką lub pierścionkiem gromadzą się bakterie.

Jak unikną ciążowych obrzęków

Obrzęki dłoni i rąk to powszechna bolączka przyszłych mam. Aby ich uniknąć, powinny:

  • zmieniać jak najczęściej pozycję;
  • trzymać nogi w górze;
  • zrezygnować z noszenia skarpetek i podkolanówek zakończonych elastyczną taśmą;
  • chodzenia w butach na wysokim obcasie;
  • unikać soli w diecie;
  • pić dużo - najlepiej wody.

O opuchniętych dłoniach czy nogach w ciąży zawsze należy powiedzieć lekarzowi. Gdy obrzęki w ciąży są duże lub szybko narastają, może to być oznaką zatrzymania płynów w organizmie. W ten sposób może objawiać nadciśnienie ciążowe, zapowiadające stan przedrzucawkowy (jest związany z niewydolnością łożyska). Jego objawem jest podwyższone ciśnienie krwi i białko w moczu – dlatego lekarz zaleci badania, które pozwolą go wykluczyć.

Napiszcie w komentarzach, czy w ciąży nosiłyście biżuterię.

Reklama

Źródło: tvn24.pl

Reklama
Reklama
Reklama