Koronawirus a porody. Czy trzeba rodzić w maseczce?
Na zwołanej 16 kwietnia konferencji Mateusz Morawiecki zapowiedział, że noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Ciężarne zastanawiają się, czy rozporządzenie dotyczy szpitali, czy trzeba rodzić w maseczce i jeśli tak, to jaką maseczkę do porodu wybrać?
Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Z rozporządzenia rządu wynika, że obowiązek ten (np. poprzez noszenie maseczki) dotyczy także kobiet w trakcie porodu oraz na sali poporodowej podczas pobytu w szpitalu. Zapis jest jednak niejasny i wzbudza wiele kontrowersji – pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące tego, czy trzeba rodzić w maseczce, w jakim stopniu sala porodowa jest miejscem publicznym i czy założenie maseczki do porodu jest w ogóle bezpieczne?
Spis treści:
1. Czy trzeba rodzić w maseczce?
2. Czy poród w maseczce jest bezpieczny?
3. Jaka maseczka do porodu?
4. Przyłbica a maseczka
Czy trzeba rodzić w maseczce?
Odpowiedź na pytanie: czy trzeba rodzić w maseczce, nie jest jednoznaczna. Zgodnie z zapisem: „obowiązek zakrywania przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki ust i nosa dotyczy osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych, w tym w ośrodkach opieki zdrowotnej”. Ale rozporządzenie wyłącza konieczność stosowania maseczek wobec osób, które:
- nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia,
- cierpią na całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym albo głębokim,
- są niesamodzielni,
- dzieciom do lat 4.
Lekarze są zdania, że maseczki przy porodzie są potrzebne dlatego, że kobieta w trakcie porodu może zarażać drogą kropelkową, ponieważ pozbywa się z organizmu wielkiej ilości aerozoli, czym stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla personelu medycznego, lecz także dla nowo narodzonego dziecka. Tym bardziej że kobiety przyjmowane na porodówki, nie są poddawane testom na koronawirusa. Niemniej jednak założenie nieodpowiedniej maseczki może utrudniać rozwiązanie, a co więcej spowodować także niedotlenienie płodu i ciężarnej. Te kobiety, którym maska będzie przeszkadzać (zgodnie z zapisem wyłączającym konieczność stosowania maseczek przez osoby, których stan zdrowia na to nie pozwala) mogą ją zdjąć. Decyzja należy w dużej mierze od ciężarnej i jej stanu zdrowia.
Czy poród w maseczce jest bezpieczny?
Poród jest momentem, w którym ciężarna intensywnie oddycha i może czuć dyskomfort, mając zakryty nos i usta. Fundacja Rodzić Po Ludzku zauważa, że mimo iż ciąża i poród nie są chorobami, to jednak nie sposób podważyć ich znaczącego wpływu na stan zdrowia i samopoczucia kobiety. Podkreśla się ogromne znaczenie roli oddechu przy porodzie, a zwłaszcza jego częstotliwości. Przedstawiciele Fundacji zwracają uwagę na zaburzenie toru oddychania przy zasłoniętych ustach i nosie. Utrudnia to przebieg porodu i może przyczyniać się do zaburzeń zauważalnych w tętnie płodu. Organizacje medyczne na całym świecie dopuszczają ciężarnym chorym na COVID-19 przebywanie w maseczce, tylko jeśli zostanie to przez nią zaakceptowane i nie będzie przeszkadzać w porodzie.
Zobacz także
Warto wiedzieć, że prewencyjne noszenie maseczek w trakcie porodu nie jest korzystne dla jego przebiegu.
Jaka maseczka do porodu?
Lekarze sugerują, aby wybrać taką maseczkę do porodu, która nie będzie utrudniała rozwiązania. Radzi się, aby rodzić w maskach chirurgicznych. Są one skuteczne w zatrzymywaniu wirusów i umożliwiają swobodne oddychanie. Maski chirurgiczne są dostępne w aptekach oraz online. Specjaliści odradzają maski bawełniane domowej roboty oraz maski z filtrami, ponieważ oddychanie w nich jest trudniejsze, co jest szczególnie ważne podczas porodu. Warto, aby ciężarna zapoznała się z tym, jak właściwie używać maseczki i kiedy należy ją zdjąć.
Przyłbica a maseczka
Warto wiedzieć, że zarówno lekarze, jak i pielęgniarki podczas porodu powinni być wyposażeni w maseczki lub przyłbice. Przyłbice są dobrym rozwiązaniem dla personelu medycznego i nie powinny być używane przez osoby inne niż specjaliści.
Źródło: Fundacja Rodzić po ludzku
Zobacz także:
- Koronawirus przenika przez łożysko?
- Jakie maseczki dla dzieci wybrać?
- Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na COVID-19?