Organizacja chrztu czy Komunii Świętej to dla wielu rodziców ważna kwestia. Zwykle przygotowują się do tego wydarzenia przez dłuższy czas. W przypadku komunii w przygotowaniach biorą czynny udział również dzieci. Czy w dobie pandemii możliwe jest przeprowadzenie powyższych uroczystości, a jeśli tak, to w jaki sposób? Spytałyśmy o to księdza proboszcza Marka Pękacza z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzątce na Podkarpaciu.

Reklama

Koronawirus a komunie i chrzty

Wielu rodziców czuje niepokój, bo nie wie, czy ich dzieci przystąpią w tym roku szkolnym do Pierwszej Komunii. W wielu parafiach są one przekładane na bardziej lub mniej określone terminy. W innych mówi się, że przyjęcie tego sakramentu będzie możliwe dopiero na jesieni. Metropolita przemyski abp Adam Szal odwołał już wszystkie majowe komunie w parafiach, bez względu na to, ile dzieci miałoby do niej przystąpić (niektóre parafie liczą niewielu wiernych, więc zdarza się, że w danym roku do sakramentu I Komunii Św. przystępuje tylko kilkoro dzieci).

Metropolita poznański abp Stanisław Gadęcki, wydał natomiast dekret, zgodnie z którym „decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę”.

Tego typu sprzeczne sygnały pochodzące od hierarchów kościelnych nie przywracają spokoju.

Rodzice planujący ochrzczenie dziecka również są zdezorientowani. Nie wiedzą, czy w obecnej sytuacji powinni planować chrzest na któryś z wolnych terminów w najbliższych tygodniach, czy lepiej poczekać z uroczystością, aż skończy się pandemia. Tylko kiedy to nastąpi?

Ksiądz o komuniach i chrzcinach w czasie koronawirusa

Zobacz także

Proszę księdza, proszę powiedzieć, jakie są wytyczne lub zalecenia biskupów w sprawie organizacji Pierwszej Komunii?

Ks. prob. M.P.: Każda diecezja podejmuje decyzję w sprawie I Komunii Św. samodzielnie i niezależnie. Sugestia biskupów chyba we wszystkich diecezjach jest taka, aby przesunąć tę uroczystość na czas powakacyjny z nadzieją, że epidemia osłabnie. Jednak ostateczną decyzję co do organizacji I Komunii Św. mogą podejmować proboszczowie poszczególnych parafii w porozumieniu z zainteresowanymi rodzicami.

Jeśli Komunie Święte będą się odbywać w najbliższych miesiącach, to jakie środki bezpieczeństwa będą wymagane?

Środki ostrożności należy zachować takie same, jakie obowiązują w danym czasie wszystkich w miejscach publicznych.

Zobacz też: Rząd ogłosił aktualne obostrzenia. „Nie wrócimy do czasów sprzed pandemii, dopóki nie wynajdziemy szczepionki”

A co z chrztami świętymi, czy mogą odbywać się bez przeszkód? Czy ksiądz zaleca, żeby rodzice przekładali chrzest dziecka na późniejszy termin, np. po pandemii?

Chrzty mogą i powinny się odbywać normalnie z zachowaniem środków ostrożności.

Zobacz też: 10 dodatkowych zasad higieny, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz się zarazić koronawirusem

Jak do tematu chrztów i komunii podchodzą rodzice? Chcą organizować je normalnie mimo koronawirusa, czy np. w obawie przed zarażeniem wolą przenosić uroczystości na inne terminy?

Rodzice, podobnie jak w różnych sprawach, są podzieleni. Jedni uważają, że wszystkie uroczystości powinny się odbywać normalnie, a inni twierdzą, że należy zaczekać do zakończenia epidemii, ale to może nastąpić za 2 lata. Naprawdę jednak kiedy nastąpi, wie tylko Pan Bóg i troszeczkę polski minister zdrowia.

Zobacz także:​

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama