Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią w tym roku wypada w ostatnim tygodniu tego miesiąca: 26 maja-1 czerwca i resort zdrowia wpadł na pomysł, jak jeszcze bardziej zachęcić do tego młode mamy. Inicjatywa może wzbudzić mieszane uczucia, gdyż kobiety w Polsce i tak czują presję związaną z karmieniem naturalnym.

Reklama

Body będzie przypominać, co jest najlepsze dla dziecka

Ministerstwo Zdrowia chce z tej okazji rozdawać dziecięce body z napisem promującym karmienie piersią. Ubranka trafią do 40 szpitali położniczo-ginekologicznych w całym kraju. "Chcemy podarować pacjentkom upominek, który będzie przypominał, jak ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią" - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Body będzie zawierać dwustopniową regulację rozmiaru, wygodne zapięcie kopertowe i wywijane mankiety. Zostało uszyte w Polsce oraz wykonane przy użyciu bezpiecznych dla niemowląt, certyfikowanych dzianin i farb do nadruków.

WHO: 6 miesięcy karmienia piersią to minimum

Przy okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią resort zdrowia przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bardzo zaleca karmienie naturalne. Według WHO, niemowlę powinno być karmione wyłączne mlekiem mamy do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Po tym czasie należy w diecie dziecka wprowadzać inne pokarmy, przy zachowaniu kontynuacji karmienia piersią aż do ukończenia drugiego roku życia i dłużej.

Ministerstwo Zdrowia planuje w maju ogłosić konkurs na realizację zadań z zakresu upowszechniania karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Obejmą one między innymi szkolenia kadr medycznych.
Resort zdrowia będzie także ogłaszać nowe konkursy na dofinansowanie sprzętu niezbędnego do funkcjonowania banków mleka kobiecego, w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na lata 2017-2021.

Zobacz także

Od stycznia 2019 roku w Polsce mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Według projektu, który jest na etapie społecznych konsultacji, nowe standardy będą kładły nacisk na karmienie piersią. Już w czasie ciąży kobiety będą zachęcane do karmienia naturalnego, a po porodzie będą mieć zapewnioną pomoc laktacyjną. Preferowanym sposobem karmienia dziecka będzie karmienie mlekiem mamy. Jeśli to się nie uda – odciągniętym pokarmem mamy. Jeśli to również nie będzie możliwe: mlekiem z banku kobiecego mleka. Jeśli to też będzie niemożliwe – mlekiem modyfikowanym.

A wy jak się zapatrujecie na plany ministerstwa promowania karmienia naturalnego? Jesteście za czy przeciw? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach!

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama