Reklama

Naukowiec Kelly Sullivan, adiunkt epidemiologii w Wyższej Szkole Zdrowia Publicznego Jiann-Ping Hsu w Georgia Southern University w Stanach Zjednoczonych przeanalizował ilość straconego snu u świeżo upieczonych rodziców. W tym celu przebadał 5 tysięcy 800 mam i ojców.

Reklama

Stracone 44 dni

Okazuje się, że rodzice średnio tracą 2 godziny snu na dobę przez pierwsze pięć miesięcy życia dziecka, a następnie godzinę na dobę, aż do ukończenia przez malucha drugiego roku życia – wynika z badań Sullivana. Z kolei badania przeprowadzone na rodzicach w Wielkiej Brytanii pokazały, że rodzice tracą 44 dni snu w pierwszym roku życia dziecka, gdyż w ciągu nocy śpią przeciętnie 5,1 godziny.

Naukowcy przestrzegają, że brak wysypiania się niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje:

  • zwiększonej liczby wypadków;
  • problemów z koncentracją;
  • słabszych wyników w szkole i pracy;
  • większej liczby zachorowań;
  • zwiększenia masy ciała.

- To bardzo ważne, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą niewysypianie się i dbali o stan fizyczny i psychiczny swoich organizmów, tak aby móc w pełni opiekować się dziećmi" - podkreśla Sullivan.

Mamy bardziej poszkodowane

I tu wielka rola tatusiów, aby pomóc mamom, bo jak pokazują badania, mężczyźni aż tak bardzo nie tracą snu w porównaniu z kobietami."Każde dziecko w gospodarstwie domowym oznaczało blisko 50-procentowy wzrost szans kobiet na niewystarczającą ilość snu. Odwrotnie, sen mężczyzn nie był związany z posiadaniem dzieci w domu" – mówi naukowiec.

Zobacz też: Konkurs "Zabawy, które wywołują uśmiech!" Wygraj 1 z 30 zabawek dla dziecka​

Prawdopodobnie jest to dosyć łatwe do wytłumaczenia, zważywszy na to, że to na kobiecie spoczywa głównie codzienna opieka nad dzieckiem, co jest szczególnie widoczne w przypadku karmienia naturalnego.

Najwyższy czas, aby wprowadzić zdrowe nawyki snu – postulują badacze. Sullivan podkreśla, że trzeba "priorytetowo potraktować" własny odpoczynek, nawet kiedy minie już szczególnie trudny dla rodziców okres niemowlęctwa dziecka.
"Podejście do rozwiązywania problemów ze snem musi być zindywidualizowane" - mówi. Jego zdaniem, są kobiety dla których "wybawieniem" będzie pozyskanie pomocy rodziny i przyjaciół. Inne mamy potrzebują nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, m.in. poprzez ćwiczenia fizyczne.

Jeszcze będziesz spać

Rodzice na różne sposoby radzą sobie z niewysypianiem. Niektóre mamy co drugą noc śpią same, a obowiązki nocnej opieki nad maluszkiem przejmują wówczas ich tatusiowie. Jedno jest pewne: na początku jest chaos i anarchia i tak stopniowo, stopniowo sytuacja staje się opanowana. Przy rocznym dziecku już się wysypiamy.

Potwierdzają to badania z 2010 roku, opublikowanym w czasopiśmie "Pediatrics", dowodzące, że nawyki snu u niemowląt ulegają poprawie w pierwszych miesiącach życia. Statystyki pokazują, że świętowanie pierwszych urodzin malucha, to dla 85 procent rodziców jest także okazją do radowania się z przespanej nocy. Tak więc jest nadzieja!

Czy wasze maluszki były dla was łaskawe i od urodzenia przesypiały noce, czy też cały miesiącami czekałyście na to? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Źródło: mother.ly

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama