Twoje dziecko jest wyjątkowo kłótliwe? Może mieć niedobór kwasów omega-3
Kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na zachowanie. Powinny być spożywane nie tylko przez dzieci! Dlaczego?
Według magazynu Aggresive Behavior suplementowanie kwasów tłuszczowych omega-3 jest niezwykle ważne, zwłaszcza dla dzieci, ale nie tylko. Niedobór tego składnika w diecie przyczynia się do osłabienia odporności organizmu, problemów ze skórą i włosami oraz… do zwiększenia agresywnych zachowań.
Kwas omega-3 ogranicza destrukcyjne zachowania
Zdaniem dr Jill Portnoy z Uniwersytetu w Massachusetts regularne podawanie dzieciom preparatów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 powodują, że zmniejsza się u nich skłonność do destrukcyjnych zachowań. Dzieci, które nie mają niedoborów tego składnika odżywczego, nie są tak kłótliwe i skore do przemocy, jak ich koledzy, którzy nie suplementują kwasów. Dr Jill Portnoy przyznaje również, że do zachowań przestępczych przyczyniają się nie tylko predyspozycje biologiczne, lecz także czynniki społeczne. Niemniej jednak uzupełnianie niedoborów tych kwasów tłuszczowych znacznie zmniejsza problem zachowań przestępczych wśród młodzieży i agresywnego zachowania wśród dzieci.
Czy dorośli również łagodnieją, gdy zażywają kwasy tłuszczowe omega-3?
Z badań zespołu dr Jill Portnoy wynika, że tak. Kwasy omega-3 mają zbawienny wpływ na mózg zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dodatkowo gdy dzieci nie mają niedoborów tego składnika i nie są tak kłótliwe, jak dawniej, rodzic również mają mniej powodów, by się denerwować i są w efekcie mniej skłonni do przemocy.
Gdzie znajdziemy kwasy tłuszczowe omega-3?
Oprócz gotowych suplementów diety z apteki, powinniśmy też jak najczęściej włączać do naszej diety produkty, które są bogate w kwasy tłuszczowe. Cennym ich źródłem są np.:
- rośliny strączkowe,
- orzechy,
- nasiona,
- tłuste ryby morskie,
- owoce morza,
- oleje roślinne (nierafinowane).
Podajecie swoim dzieciom suplementy diety zawierające kwasy omega-3? Jeśli mają skłonności do ciągłego wykłócania się, może warto zacząć?
Źródło: rynekzdrowia.pl
Zobacz też:
- Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka?
- Prawdy i mity o rybach i mięsie w diecie dziecka
- Czy wiesz, kiedy wrpwadzić do diety dziecka owoce i warzywa?