Maź płodowa wytwarza się w trzecim trymestrze ciąży. Powstaje wskutek działania gruczołów łojowych skóry dziecka i zawiera złuszczony naskórek, meszek płodowy oraz wydzielinę nabłonka owodni, czyli pęcherza płodowego, w którym płód się rozwija. Maź płodowa jest śliska, tłusta i ma biało-żółtawy kolor. Z tego względu bywa nazywana „lukrem urodzinowym”.

Reklama

Spis treści:

Dlaczego dziecko rodzi się w mazi płodowej?

Odpowiedź na to pytanie wynika z funkcji, jakie pełni maź płodowa. Po pierwsze, w czasie życia płodowego jest ona izolacją dziecka, ponieważ oddziela skórę płodu od płynu owodniowego. Dzięki temu wody połodowe jej nie macerują i skóra może się prawidłowo rozwijać. Bariera, jaką tworzy maź płodowa, jest też ochroną przed infekcjami.

W czasie porodu dzięki mazi płodowej skóra jest śliska, dzięki czemu dziecko z większą łatwością przechodzi przez kanał rodny. W ten sposób i dziecko, i tkanki krocza, pochwy szyjki macicy są mniej narażone na urazy.

Co ciekawe, maź płodowa odgrywa swoją rolę także po narodzinach dziecka. Pozwala zachować prawidłowe pH skóry, nawilża ją i ułatwia gojenie ewentualnych podrażnień czy ran powstałych podczas porodu.

Zobacz także

Jak wygląda dziecko w mazi płodowej?

Większość noworodków po przyjściu na świat jest delikatnie pokryta białawą mazią. Na zdjęciu niżej możemy zobaczyć noworodka pokrytego wyjątkowo obfitą warstwą mazi płodowej – nic dziwnego, że dla wielu mam to zdjęcie jest niezwykłe.

Jak długo wchłania się maź płodowa?

Proces wchłaniania mazi zajmuje kilka dni i jest samoistny. Maź płodowa wchłania się, o ile dziecko nie zostanie z niej umyte zaraz po porodzie.

Ponieważ maź płodowa pełni ważną funkcję po narodzinach dziecka, obecnie odchodzi się od natychmiastowej kąpieli noworodka. W szpitalach zwykle pozostawia się maź na ciele noworodka przez kilka godzin. Matka może też poprosić o zaniechanie kąpieli dziecka i pozostawienie mazi płodowej na ciele dziecka dłużej. Najlepiej żądanie to wpisać do planu porodu i upewnić się wcześniej, czy personel zdaje sobie sprawę z prośby matki.

WHO zaleca, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się nie wcześniej niż 6 godzin po porodzie. Zalecenia te biorą pod uwagę dobroczynne działanie mazi płodowej na skórę dziecka

Maź płodowa – kiedy pierwsza kąpiel dziecka po porodzie.

Warto wiedzieć, że noworodek nie musi zostać wykąpany w czasie pobytu w szpitalu po narodzinach. Pierwsza kąpiel dziecka może odbyć się dopiero w domu, nawet po kilku dniach po porodzie.

Kąpiel jest konieczna po narodzinach, jeśli dziecko zostało ubrudzone smółką lub krwią.

Źródło: Facebook/Birth Without Fear

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama