15-miesięczna Amelia z St Austell w Kornwalii spała z rodzicami w jednym łóżku. Kiedy obudzili się rano, zobaczyli, że dziewczynka nie żyje. Do jej ciała w nocy przykleił się plaster przeciwbólowy, który wcześniej miała jej mama. W szpitalu okazało się, że zawierał on fentanyl, silny lek przeciwbólowy, którego stężenie było dawką śmiertelną dla dziecka.

Reklama

Amelia była zdrowym dzieckiem

Dziewczynka nie cierpiała na żadne dolegliwości, nie chorowała. Pech chciał, że plaster przeciwbólowy z niewyjaśnionych przyczyn przekleił się w nocy z ciała mamy na brzuch 15-miesięcznej córki. Rano, kiedy rodzice zorientowali się, że dziewczynka nie żyje, zgłosili się do szpitala. Badania lekarskie zdiagnozowały, że w jej krwi znajdował się w bardzo dużej dawce silny lek przeciwbólowy o nazwie fentanyl. To on przyczynił się do śmierci dziecka. Policja zbadała sprawę w celu sprawdzenia czy był to na pewno wypadek,ale nie znalazła żadnych śladów wskazujących na to, by do śmierci dziecka doszło na skutek zaangażowania osób trzecich. Na ciele dziecka nie znaleziono też żadnych obrażeń.

Czym jest fentanyl?

Fentanyl to silny lek przeciwbólowy stosowany w plastrach uśmierzających ból. Jest pochodną morfiny, ale o wiele silniejszą. Opioidy fentanylu mają działanie wysoce uzależniające.

Kolejny argument przeciwko spaniu z dzieckiem w jednym łóżku

Przeciwnicy co-sleepingu uznają tę tragedię za kolejny argument za tym, żeby dziecko spało w swoim własnym łóżku, a nie razem z rodzicami. Choć wspólne spanie ma wiele zalet, uznają, że zbyt często jest ono niebezpieczne dla malucha, bo zdarzają się np. przypadki, że rodzic przygniata dziecko w trakcie snu, powodując jego śmierć przez uduszenie.

Czy spanie razem z dzieckiem może być bezpieczne?

Czasami tragedii po prostu nie da się uniknąć. Z drugiej strony spanie z dzieckiem w jednym łóżku daje mu poczucie bezpieczeństwa i bywa ulgą dla przemęczonej mamy, która wstaje nieraz w nocy do płaczącego malucha. O czym należy pamiętać, jeśli chce się spać razem z dzieckiem, by nie zminimalizować zagrożenia?

Zobacz także
  1. Ustaw łóżko przy ścianie, by dziecko w nocy nie spadło na podłogę lub zamontuj specjalną poręcz na jego brzeg.
  2. Wymień zbyt miękki materac gąbkowy na bardziej sprężysty, tak by się nie zapadał pod wpływem ciężaru ciała.
  3. Załóż na łóżko prześcieradło z gumką idealnie pasujące do wymiarów łóżka (nie może być zbyt luźne, żeby dziecko nie zaplątało się w materiał).
  4. Nie kładź malca na poduszce, daj mi też osobne przykrycie.
  5. Nigdy nie śpij razem z dzieckiem, jeśli jesteś przemęczona lub wypiłaś nawet niewielką dawkę alkoholu.

Pamiętaj, że dla bezpieczeństwa dziecka nie powinno ono spać z obojgiem rodziców naraz. Nigdy też nie powinno spać pośrodku, między dwoma osobami.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama