mama z małym dzieckiem śpią razem w łóżku
screen/facebook.com/fitmomma4three
Mama

Ile śpi matka? Zobaczcie ten film! Wygląda znajomo?

Czy śpicie ze swoimi dziećmi w jednym łóżku? Jeśli tak, to z pewnością taki obrazek nie jest wam obcy. To prawdziwe nagranie, które pokazuje, że sen matki tak naprawdę... nie istnieje. Nie straszymy, po prostu chylimy czoła przed wszystkimi wspaniałymi matkami! Jesteście niezniszczalne! Pamiętajcie, to niedługo minie!

Blogerka i fit-mama Melanie Darnell, mama trójki dzieci, której pasją jest utrzymanie formy i fitness oraz pyszne wegańskie jedzenie, opublikowała filmik, który poruszył wszystkie mamy i rodziców na całym świecie. Co takiego można było zobaczyć na tym domowym wideo? 

Ile i jak śpi mama w nocy? Zdziwisz się!

Melanie została w domu z trójką dzieci, jej mąż musiał wyjechać służbowo. Chciała sprawdzić ile rzeczywiście śpi w nocy, gdy sama musi zajmować się dziećmi. Kamera z noktowizorem nagrała to o czym wiedzą wszystkie matki, ale może nie wszyscy ojcowie?
 

  • O 22. Melanie kładzie się do łóżka. 
  • 23:30 - w łóżku z nią pojawia się 10-miesięczny syn.
  • O 1. w nocy - jeszcze 2-letnie dziecko dołącza do całej ekipy.
  • O 6:30 pobudka. To, co działo się przez te 5 i pół godziny trudno nazwać regenerującą drzemką...

Zobacz też: Sowa czy skowronek? Jakim typem jest twoje dziecko?

Matka to dziwny człowiek o nadludzkiej mocy

Jestem strasznie wzruszona tym filmikiem... Dlaczego? Bo... mimo, że mam tylko jedno dziecko i ma już kilka lat wciąż zdarza się, że śpimy razem i przychodzi do mnie w nocy. Albo ja wędruję do jego łóżeczka. A jak było maleńkie to właściwie to spaliśmy razem non stop. Jak dochodziło do tego ząbkowanie, infekcje czy skoki rozwojowe to już w ogóle był hard core. Rzeczywiście rodzicielstwo to eksperyment, który bada czy można żyć bez snu. Można. Teraz coraz rzadziej śpimy razem i mimo, że bywało strasznie ciężko bez normalnego spania przez kilka lat właściwie to... tęskni się trochę za tym. Matka to... dziwny rodzaj człowieka.

Oczywiście wszystko mija, tylko... niektórym potrzebującym bliskości dzieci zajmuje to nieco więcej czasu. Ale do osiemnastki na pewno minie! ;)

Zobacz też: Wiemy, co niekorzystnie wpływa na sen dziecka! Robi to większość rodziców!


Zobacz też:

Macierzyństwo wzbudza w Joannie Kulig skrajne uczucia. Jakie i dlaczego?

Rozwój
Dlaczego sen jest ważny w rozwoju dziecka? [WIDEO]
Dobry sen gwarantuje niemowlęciu prawidłowy rozwój. Zobacz wywiad z ekspertem, dlaczego to takie ważne.

Dlaczego sen jest tak ważny dla rozwoju dziecka? - Bo wpływa on na każdą sferę w której maluch się rozwija - mówi Marta Żysko-Pałub, psycholog. - Począwszy od funkcji poznawczych . Dzięki wyspaniu maluch ma dobrą pamięć, ćwiczy koncentrację uwagi, lepiej przyswaja wiedzę. Wyspany maluch ma lepszy humor, a więc i jest bardziej zainteresowany nawiązywaniu relacji społecznych. Sprzyja to również rozwojowi emocjonalnemu, ale i przekłada się na fizjologię dziecka. W czasie snu wytwarzają się komórki, które wspomagają odporność malucha, a także hormon wzrostu, odpowiadający za to, że maluch rośnie . Tak naprawdę trudno znaleźć taki obszar w rozwoju dziecka, na który sen nie miałby wpływu. Dlatego tak ważne jest, by dziecko spało i żeby ten sen miał wysoką jakość. Polecamy: Nieodpowiednia pozycja podczas snu i zabawki w łóżeczku mogą zaszkodzić dziecku 8 faktów o śnie dziecka o których nie wiedziałaś Jak układać do snu noworodka? [WIDEO]

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

hnb
Fotolia.com/redakcja
Zdrowie
Jeannette Kalyta: „Z HNB wyrastają wrażliwi, wspaniali dorośli!” [WIDEO]
W ciąży kobiety się stresują, są nerwowe, spięte. Stąd właśnie biorą się High Need Babies - twierdzi doświadczona położna, Jeannette Kalyta. Na szczęście, choć opieka nad HNB jest trudniejsza, wyrastają z nich wspaniali dorośli!

High Need Baby, czyli maluchy bardziej wymagające, trudniejsze w opiece, to mali wrażliwcy. Jednak doświadczona, słynna położna Jeannette Kalyta mówi, że właśnie z nich wyrastają najwspanialsi dorośli! Ja rozpoznać High Need Baby? „Zazwyczaj noworodek, gdy chce płakać, to rozkręca się stopniowo - najpierw się wierci, potem się kręci, zaczyna kwilić i dopiero rozlega się płacz, a na koniec krzyk. High need baby nie przechodzą tych etapów. One natychmiast wchodzą maksymalnie w krzyk. Chcą, żeby się zająć nimi natychmiast” - tłumaczy słynna polska położna, Jeannette Kalyta. Patrząc z boku, można pomyśleć, że te dzieci nami manipulują, ale to jest nieprawda! Mały człowiek nie potrafi manipulować! On inaczej niż płaczem nie potrafi wyrazić swoich potrzeb ! Swojego bólu, cierpienia, złego samopoczucia. Skąd się biorą HNB (high need baby?) Nasze ciąże są nerwowe, mamy pracują, bo boją się o swoje stanowisko, denerwują się sytuacją materialną czy osobistą. Te emocje przechodzą na dziecko! Nie dziedziczymy tylko chromosomami, jest też tzw. dziedziczenie komórkowe i tak otrzymujemy w spadku po rodzicach także ich emocje. Co zrobić, kiedy urodzi nam się High Need Baby? Nosić, tulić, kochać. I poczekać, bo z tego się wyrasta. Propagatorzy nurtu rodzicielstwa bliskości , William i Hanna Searsowie, wiele napisali o małych wrażliwcach, gdyż jedno z ich dzieci było właśnie takim smykiem "potrzebującym bardziej". Podobnie zapewniają, że z HNB wyrastają wspaniali dorośli. Zobacz też: Czym jest rodzicielstwo bliskości opowiada Agnieszka Stein [WIDEO]  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj