Poranne pobudki dziecka
Fotolia
Rozwój

Pobudka: 5 rano. Masz dziecko-skowronka? Zmień to!

Dla niemowlaka zasada jest prosta: skoro on już jest wyspany, to jego mama na pewno też! Nie masz już sił na pobudki nad ranem? Zobacz, jak je wyeliminować.

Niemowlętom szkoda czasu na spanie. Tyle jest przecież ciekawych rzeczy do oglądania, tyle nowych miejsc do odkrycia... Jeśli jednak budzisz się wykończona, jeśli na radosne poranne nawoływanie dziecka reagujesz naciąganiem kołdry na głowę, jeśli codziennie wstajesz o godz. 5:00 tylko po to, żeby poukładać klocki ze dzieckiem (przysypiając co chwila), przeczytaj nasze rady. Może twoje niemowlę nie zacznie sypiać do 10:00, ale jest duża szansa, że zacznie wstawać choć godzinę później. A godzina dla wykończonej mamy jest na wagę złota. Jak to złoto zdobyć? Oto sprawdzone pomysły mam rannych ptaszków.

 

Kładź niemowlę trochę później wieczorem

Trudno – albo rybki, albo akwarium. Nie można mieć wszystkiego. Kąpiesz dziecko około godz. 19:00, a potem tylko go karmisz i błyskawicznie zasypia? No to nie możesz się dziwić, że czuje się wypoczęty już o godz. 5:00. A może spróbujesz położyć go pół godziny później? Pewnie tak od razu nie przestawi się na późniejsze wstawanie, ale po kilku dniach sytuacja powinna się zmienić.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę. Jeśli zaczniesz dziecko kłaść zbyt późno, będzie trudniej mu zasnąć.
Uwaga! Poznaj metody usypiania dzieci z najsłynniejszych poradników dla rodziców – szybkie streszczenie!

 

 

Skróć drzemki dziecka w ciągu dnia

Małe dziecko potrzebuje dużo snu i to nie tylko w nocy, ale też w dzień. Jeśli jednak drzemki przedłużają się lub jest ich za dużo, niemowlę jest wypoczęte i nie musi już tyle spać w nocy. Co robić? Gdy dziecko odpoczywa kilka razy w ciągu dnia, spróbuj zrezygnować z jednej drzemki, najlepiej tej najpóźniejszej.

Jeśli sypia 1-2 razy dziennie, spróbuj skrócić czas jego drzemek. Nie wprowadzaj jednak żadnych gwałtownych zmian, bo niewyspane w ciągu dnia dziecko może zasnąć wczesnym wieczorem. A wtedy pobudka skoro świt murowana.

 

 

Przygotuj pokój do spania: wywietrz, zacień…

Najpiękniejsze sny przychodzą wtedy, kiedy śpi się w komfortowych warunkach. Wtedy aż nie chce się wstawać. Co zrobić, by dziecku dobrze się spało? Przede wszystkim wywietrz jego pokój (najlepiej zostaw uchylone okno na całą noc, pamiętaj tylko, by dziecko było dobrze ubrane). Świeże powietrze i temperatura 18-20 stopni C to idealne warunki do nocnego odpoczynku.

Poza tym zasłoń okna: promienie słoneczne obudzą nawet największego śpiocha, a co dopiero energicznego smyka. Zastanów się też, czy przypadkiem dziecka nie budzi poranny hałas dochodzący z ulicy (np. śmieciarki opróżniającej kosze). Możesz go trochę zagłuszyć, np. włączając na noc nawilżacz powietrza. Jeśli nie masz takiej możliwości, zastanów się, czy nie kłaść swojego dziecka w innym pokoju.

 

 

Zostaw zabawki w łóżeczku – jeśli maluch ma już 6. miesięcy

Zrób to jednak dopiero po zaśnięciu smyka, bo zamiast kłaść się spać, może zacząć się bawić. Kiedy dziecko rano zobaczy ukochaną lalę, jest szansa, że nie od razu będzie domagać się mamy. Przez 15-20 minut jest w stanie bawić się samo, a ty złapiesz chwilkę snu.
Zobacz, jak zmniejszyć ryzyko SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej.

 

 

 

Nie śpiesz się z podejściem do łóżeczka

Kiedy dziecko zawoła Cię o 5:00 rano, zamiast zrywać się natychmiast nieprzytomna z łóżka, odczekaj jeszcze kilka minut. Bywa, że dziecko odzywa się jedynie kontrolnie, ale kiedy nie słyszy odzewu, po prostu zaczyna zajmować się sam sobą (bawi się swoimi rączkami, misiem, lalą).

Płacze? Wejdź cichutko do jego pokoju, przytul go, ale nic nie mów. Bo może to tylko zły sen, dziecko za chwilę się uspokoi i jeszcze choć na chwilę zaśnie.

 

 

 

Nie karm od razu po obudzeniu

Bywa, że maluchy budzą się i wołają mamę, bo wiedzą, że zaraz dostaną jeść. Jeśli jednak nie od razu podasz dziecku śniadanie, jest szansa, że przestanie się budzić tylko dlatego, że ma apetyt na małe co nieco. A wtedy zacznie wstawać później.

 

 


 

 

Jak nauczyć niemowlę zasypiać? Plan na 7 dni [WIDEO]

drzemka, sen dziecka, ile ma spać dziecko, dziecko nie chce spać, drzemka popołudniowa, dlaczego dziecko nie śpi
Fotolia
Rozwój
Jak zorganizować dziecku drzemkę w ciągu dnia?
Z miesiąca na miesiąc dziecko coraz bardziej docenia uroki dnia i śpi coraz krócej. Mimo to drzemki są mu nadal bardzo potrzebne. Jak je zorganizować?

Gdy rytm dobowy dziecka unormuje się, maluch zaczyna sypiać w ciągu dnia tylko 2 razy – przed południem i po południu. Początkowo drzemie łącznie 6 godzin, a około pierwszych urodzin nawet o połowę krócej. W tym czasie zwykle maluchy nie korzystają już z przedpołudniowej drzemki . A jak sypia w dzień twoje niemowlę? Chętnie, czy wręcz przeciwnie? Podpowiadamy, jak tę sprawę uporządkować, aby brak snu nie odbijał się źle na rozwoju dziecka. Najważniejsze – nie zmuszaj Potrzeba snu jest sprawą indywidualną. Jeśli twoje dziecko budzi się w świetnej formie po półgodzinnej lub piętnastominutowej drzemce , to znaczy, że tyle snu mu wystarczy. I trzeba się z tym pogodzić. Aby upewnić się, że niemowlę obudziło się na dobre, nie wchodź do pokoju, kiedy tylko je usłyszysz. Może za chwilę zaśnie ponownie? Spróbuj zostawić mu w łóżeczku (ale dopiero jak uśnie) ciekawe zabawki lub książeczki – jest szansa, że zajmie się nimi po przebudzeniu, a ty zyskasz więcej czasu, aby odpocząć. Pamiętaj o spadku formy Staraj się być w domu w porze drzemek . Nawet największe atrakcje na spacerze przestają bawić dziecko, któremu chce się spać. Nie planuj w tym czasie długich zakupów i – jeśli to tylko możliwe – nie umawiaj go do lekarza. Nawet bardzo senny maluch niekoniecznie będzie chciał drzemać w samochodzie lub w koszu na zakupy w hipermarkecie. Wróć do domu na tyle wcześnie, aby spokojnie przygotować go do snu. Nie czekaj, aż zacznie marudzić Kolejny krok do sukcesu to uchwycenie momentu, kiedy dziecko zaczyna być senne – robi się drażliwe, ziewa, trze oczka. To znak, że należy położyć je do łóżeczka. Zmęczenie fizyczne i psychiczne, rozżalanie się z byle powodu utrudnia zasypianie. A przecież chodzi o to, aby drzemka kojarzyła się z miłym odpoczynkiem. Pamiętaj o ruchu i spacerach Maluchy, które dużo przebywają na...

pobudki dziecka - co zrobić, by spało dłużej
Fotolia
Rozwój
Twoje dziecko wstaje skoro świt? Możesz to zmienić!
Pobudki dziecka codziennie o 5 rano mogą wykończyć każdego. Dla dziecka zasada jest prosta - jeśli ono się wyspało, to mama także, prawda? Podpowiadamy, jak przestawić malucha by spał trochę dłużej.

Mamy małych dzieci pokiwają ze zrozumieniem głowami czytając ten tytuł. Pobudki dziecka to temat drażliwych dla wszystkich, a szczególnie dla tych, który od dawna kładą się spać wykończeni, ale budzą się też skoro świt, bo pobudka dziecka odbyła się (znowu!) np. o 4 rano. Zobacz, jakie są sposoby na sprawienie, by pobudki dziecka zgrały się z twoimi i wszyscy byli wyspani. Nie gwarantujemy, że maluch będzie dzięki temu spał do 10, ale dzięki tym sposobom jego pobudka może przesunąć się o 1-2 godziny do przodu, a to już coś, prawda? Pobudki dziecka zbyt rano? Oto kilka rad, jak to zmienić 1. Kładź dziecko wieczorem o godzinę później. Zamiast kąpać, karmić i kłaść od razu spać dziecko o 19, przeciągnij czas przed kąpielą o godzinę. Dzięki późniejszemu pójściu spać, pobudka dziecka rano zmieni się na godzinę późniejszą - być może nie od razu, ale po kilku dniach powinnaś odczuć różnicę. Pamiętaj tylko by wieczornych rytuałów nie przeciągnąć zbyt długo, bo zbyt późne usypianie też nie jest dobre dla smyka. 2. Dobrze zadbaj o otoczenie w sypialni... wywietrz pokój, przygaś światło. To istotne by w pokoju były dobre warunki do spania, bo to dobrze wpływa na dłuższy sen, ale też zapobiega nocnym pobudkom smyka. Wystarczy, że w pokoju będzie 18-20 stopni C, a dziecko powinno spać jak suseł - a na pewno dłużej niż do godziny świtu. 3. Skróć drzemki w ciągu dnia. Niemowlakowi w 2. półroczu życia wystarczą 1-2 drzemki w ciągu dnia. Jeśli jest ich więcej, spróbuj zrezygnować z jednej - najlepiej tej, która jest najpóźniej. Dziecko nie będzie aż tak wypoczęte i łatwiej zaśnie wieczorem. 4. Nie karm po obudzeniu. Czasem dziecko budzi się i od razu woła mamę, bo wie, że dostanie jeść. Spróbuj przedłużyć chwile do czasu śniadania, być może wtedy dziecko nie będzie się budziło od razu, bo będzie wiedziało, że na...

tata, zabawa, zabawki, niemowlę
Pielęgnacja
Pielęgnacja malucha – codzienne rytuały dziecka
Każdemu maleństwu potrzebny jest w miarę stały rytm dnia. Takie niezmienne punkty w jego życiu sprawią, że dziecko poczuje się na świecie bezpiecznie, będzie mniej płakać, szybciej się rozwijać.

Noworodek żyje we własnym rytmie – je i zasypia wtedy, kiedy tego potrzebuje. Trzeba się do niego dostosować, bo nie jest w stanie najeść się i wyspać na zapas. Od początku warto jednak uczyć go odróżniania dnia od nocy, a także wyłapywać stałe punkty w jego harmonogramie (np. pory pobudki) i dopasowywać do nich resztę: ubieranie, kąpiel itd. Do czego warto przyzwyczajać maleństwo? Pobudka Jedne maluszki budzą się świtem, inne lubią pospać dłużej. Najważniejsze, by codziennie odbywało się to z grubsza o tej samej porze. Dzięki temu dziecko jest wyspane i wypoczęte, a wieczorem nie ma kłopotów z zasypianiem. Pobudka o stałej porze oznacza spokojny początek dnia . Najlepiej więc dostosować się do malucha (niech sam wybierze porę wstawania) i konsekwentnie kłaść go o stałej porze. Pamiętaj o tym, by przywitać razem z dzieckiem dzień: pouśmiechajcie się do siebie, razem rozsuńcie zasłony itd. Ważna jest także poranna toaleta – przewijanie, przemywanie oczek i buzi , przebieranie w dzienne ubranko. Dzięki temu malec uczy się, że w ciągu dnia nie chodzi się w tym, w czym się spało (w przyszłości chodzenie w piżamie do południa będzie dla niego miłą odmianą, a nie normą), że trzeba się umyć, uczesać. Będzie miał to we krwi. Nasza rada: Jeśli godzina, o której wstaje twój bobas, jest dla ciebie absolutnie nie do przyjęcia, możesz spróbować go trochę przestawić: kładź dziecko spać odrobinę później (najlepiej stopniowo – pół godziny, godzinę), a gdy obudzi cię o świcie, nakarm go „w trybie nocnym” – w ciszy, przy małej lampce i zasłoniętych oknach. Nie daj się wciągnąć w zabawę i spróbuj go jeszcze utulić do snu. Posiłki Noworodki i małe niemowlęta karmi się na żądanie, to znaczy w porach, które same wyznaczają. Jedne jedzą bardziej regularnie, inne mniej, ale to one decydują kiedy. Rozszerzając...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj