My, Matki Polki, oceniamy swoje macierzyńskie sukcesy wyżej niż matki z innych krajów – wynika z badania "Być Mamą", przygotowanego przez firmę Procter & Gamble w ramach kampanii "Dziękuję Ci Mamo". Aż 91 proc. z nas twierdzi, że jako mamy wykonujemy świetną pracę! A jednak wraz z pojawieniem się dziecka, nasze życie zmienia się diametralnie, a my musimy stawić czoła nowym wyzwaniom i obowiązkom. Niektóre z nich wydają się nam szczególnie trudne. To czas, kiedy musimy znaleźć w sobie siłę, wytrwałość i cechy, o których wcześniej nawet nie myślałyśmy. Jakie wyzwania wydają się nam najtrudniejsze, kiedy zostajemy matkami?

Reklama

Jedna pensja

Dla 32 proc. Polek, które wzięły udział w badaniu "Być Mamą" największym wyzwaniem jest nagła konieczność życia z jednej pensji z powodu bezpłatnego urlopu wychowawczego, przy jednoczesnym wzroście wydatków związanych z pojawieniem się dziecka. To wymaga reorganizacji całego domowego budżetu, często zaciskania pasa i rezygnowania z własnych przyjemności.

Znalezienie czasu dla partnera/męża

Mimo że dziecko jest teraz naszym oczkiem w głowie, nadal chcemy mieć czas dla naszych mężczyzn, ale to okazuje się drugim największym wyzwaniem dla nowych mam – tę odpowiedź wybrało 30 proc. badanych. To ważne jednak, że nadal chcemy i próbujemy znaleźć czas dla naszych partnerów i mężów, a nie skupiamy się wyłącznie na swojej roli matki, dzięki temu być może uda nam się uniknąć kryzysu pierwszego dziecka!

Brak energii

Niewyspanie i zmęczenie w pierwszych miesiącach po porodzie zaskakują nawet najbardziej odporne z nas, nic więc dziwnego, że na trzecim miejscu - z 29 proc. głosów - znalazł się brak energii. Ale jak tu mieć siłę i energię, kiedy tak mało sypiamy? Bardzo istotne jest, aby angażować ojców naszych dzieci do pomocy w opiece i pielęgnacji nad dzieckiem oraz do wykonywania części obowiązków domowych.

Brak wiedzy na temat jak najlepszej opieki nad dzieckiem

Chcemy wiedzieć, jak opiekować się naszym dzieckiem w możliwie najlepszy sposób, ale brak odpowiedniej wiedzy jest dla nas sporą przeszkodą – tak twierdzi 29 proc. ankietowanych Polek. Gdzie sięgamy po tę wiedzę? Porad wychowawczych oraz informacji szukamy przed wszystkim u własnych matek (46 proc.), przyjaciół (37 proc.), partnerów i mężów (34 proc.) oraz w internecie (27 proc.). Teściów radzi się tylko 14 proc. Polek.

Zobacz także

Zachowanie dobrego samopoczucia związanego z wyglądem

Wyzwaniem okazuje się także akceptacja ciała po ciąży i porodzie. Rozstępy i dodatkowe kilogramy to coś, co sprawia, że początki macierzyństwa są trudne dla 28 proc. Polek. To naturalne, że nasze ciała po porodzie nie wyglądają tak samo jak przed ciążą. Powinnyśmy być dla siebie wyrozumiałe i łagodne, nasz organizm i nasze ciała wykonały ogromny wysiłek i wielką pracę, potrzebują czasu, by się zregenerować!

Kontakty towarzyskie

Kiedy zostajemy matkami wyzwaniem okazuje się też dla 19 proc. z nas utrzymanie kontaktów towarzyskich i spotykanie się ze znajomymi tak często, jakbyśmy tego chciały. Trudno wyjść z domu bez dziecka, a z nim nie zawsze możemy. Czasami też po prostu tęsknimy za chwilą tylko dla siebie i tylko z dorosłymi, co wcale nie czyni nas złymi matkami, a często tak właśnie się czujemy, kiedy robimy coś dla siebie, a nie dla dzieci.

Czy dla was te rzeczy także okazały się wyzwaniem po porodzie? A może coś innego było dla was trudniejsze? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach!

W badaniu "Być Mamą" wzięło udział ponad 14 000 mam z 15 krajów, w tym ponad 1000 z Polski. Celem badania było zbadanie, co dla kobiet z różnych części świata oznacza bycie mamą, jak oceniają siebie w tej roli oraz które cechy muszą w sobie rozwijać i pielęgnować, by jej sprostać. Badanie jest częścią kampanii "Dziękuję Ci Mamo", przeprowadzonej przez firmę Procter & Gamble w ramach Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama