rodzice, dziecko, zmęczenie
Fotolia
Mama

Polacy nie potrafią odpoczywać, a zwłaszcza młodzi rodzice

Oczekujemy od siebie wydajności na 200%, a nie inwestujemy nawet 10% w odpoczynek i ładowanie baterii. Nic dziwnego, że w połowie dnia padamy ze zmęczenia.
coach, Elzbieta Lange
Elżbieta Lange
Konsultacja merytoryczna

Mamy jeden z najdłuższych urlopów w Europie (wyprzedzają nas tylko Austriacy i mieszkańcy Malty), ale nie potrafimy korzystać z tego przywileju.
Na co dzień zapominamy o tym, by wygospodarować choć chwilę tylko dla siebie, np. na długą kąpiel, ćwiczenia, spokojne zjedzenie posiłku.
Potwierdziła to przeprowadzona w 2015 roku „Diagnoza zmęczenia Polaków - Bodymax”. Oto najważniejsze wnioski z badania.

Najpierw obowiązki

Jesteśmy coraz bardziej pogubieni w równoważeniu swoich zobowiązań zawodowych i rodzinnych. Ponad 33% respondentów nie było na urlopie w ciągu ostatniego roku, a ci, którym się to udało cieszyli się wolnymi dniami zaledwie przez tydzień. Bywało też tak, że w czasie przeznaczonym na odpoczynek, zdarzało im się myśleć o pracy, a nawet wykonywać zadania z nią związane. Elżbieta Lange – psychodietetyk i coach zdrowia, zwraca uwagę na to niepokojące zjawisko i podkreśla dobitnie, że zbyt długo ignorujemy sygnały, które wysyła nam organizm. Zbyt często przepracowujemy zmęczenie (niestety, w dosłownym tego słowa znaczeniu).
Co czwarta badana osoba pracuje 6 lub 7 dni w tygodniu, ponad 8 godzin! Efekt jest taki, że aż 64% ankietowanych Polaków odnotowuje zmęczenie kilka razy w tygodniu, 21% zmaga się z nim codziennie, a 15% już po przebudzeniu narzeka na brak sił na sprostanie wyzwaniom dnia.

Zobacz: Tak wygląda macierzyństwo - zabawne rysunki

Ambitne młode mamy

Przez wiele lat – zbyt pochopnie – za spadek aktywności obwinialiśmy lenistwo. Zmęczenie przypisywaliśmy ludziom starszym, znerwicowanym, walczącym z nadwagą, chorobami. Nie wypadało o nim mówić w kontekście osób realizujących się zawodowo, młodych, a jeszcze bardziej niepożądane, zakazane było to w języku ludzi sukcesu i rodziców, a zwłaszcza pracujących matek. W przypadku tych ostatnich marzenie o przysłowiowej chwili na regenerację… często nazywano, a raczej mylono, z egoizmem.

Łatwiej było usprawiedliwić zaniedbanie wobec siebie, niż przyznać się do tego, ze organizm nie radzi sobie z wielozadaniowością i delikatnie prosi o odpoczynek. Kiedy znaleźć na niego czas? Drzemka malucha to idealna okazja do tego, by i mama odsapnęła. Teściowa zajęła się dzieckiem? Skorzystaj z pomocy i wyjdź na spacer, spotkaj się z przyjaciółką, zamiast nadrabiać zaległości w sprzątaniu.

Poznaj: Domowy podział obowiązków

Zgubna wielozadaniowość

Okazuje się, że od lat 90. przyspieszyliśmy wiele swoich działań o ok. 10%. Według raportu portalu Live in the fast Lane mamy najwyżej pół godziny na zjedzenie wszystkich posiłków w ciągu dnia. Denerwujemy się, kiedy czekamy na coś dłużej niż 15 sekund. Przestaliśmy doceniać moc prostych rytuałów. 

coach, Elzbieta Lange
Pawlikowska Photography
komentuje Elżbieta Lange, psychodietetyk i coach zdrowia
„My - kobiety, lekką ręką rezygnujemy często z jednego z najskuteczniejszych wyzwalaczy dobrej energii, a może nawet antydepresantu – z aktywności fizycznej. Nie słuchamy tego, co podpowiada nam nasze zmęczone ciało. Chcemy być perfekcyjnymi matkami, żonami, pracownicami. Nie wychodzi nam tylko bycie życzliwą wobec siebie. Trzeba nam tu nieco poprzestawiać tryby regeneracji sił. Może potrafimy już lepiej zarządzać czasem pracy, ale zbyt często zapominamy o potencjale energii wygenerowanej z odpoczynku. Naukowcy tłumaczą, że to ewolucja nauczyła kobiety wielozadaniowości. To, co kiedyś pomagało przetrwać – zdolność wykonywania kilku czynności jednocześnie – dzisiaj stało się przekleństwem.”

Poznaj: 5 rzeczy, które szczęśliwe mamy robią inaczej

Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]

kobieta, meteopatia, pogoda, zmiany pogody
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy można być chorym na... pogodę?
Ból głowy, niczym nieuzasadnione rozdrażnienie, obniżenie formy psychicznej i fizycznej. Zwykle mając te objawy doszukujemy się jakiejś choroby, a tymczasem winna jest... pogoda.

Kiedyś człowiek był lepiej przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych - jego życie podporządkowane było cyklowi pór roku (wiosną zbierał siły na ciężką pracę latem i jesienią, a zimą odpoczywał). Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniło się tempo życia, ale potrzeby organizmu (do odpoczynku i regeneracji) pozostały te same.  Długotrwałe zmęczenie , stres, zła dieta sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na zmieniającą się pogodę - zmiany ciśnienia, temperatury, nagłe załamania pogody . W przypadku niektórych osób, nawet niewielki skok ciśnienia może zaburzenia w funkcjonowaniu. Co ciekawe, "na pogodę" chorujemy najczęściej jesienią i zimą (m.in. ze względu na częste zmiany frontów atmosferycznych).  Zobacz także: Dieta na dobry humor Jak rozpoznać meteopatę? U meteopatów, czyli osób, które reagują na zmiany pogody, mogą pojawić się dolegliwości somatyczne, np.: bóle głowy,  zawroty,  mdłości,  ogólna ociężałość,  bóle w stawach,  pogorszenie wzroku,  zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej,  zaburzenia snu (bezsenność lub nasilona potrzeba snu),  potliwość,  przyspieszona praca serca,  dolegliwości żołądkowe. Dolegliwości somatyczne mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia , przejawiające się w formie apatii, zdenerwowania, poczucia beznadziei, braku motywacji, mniejszej koncentracji.  Jak leczyć meteopatę? W przypadku meteopatii tabletki przeciwbólowe są nieskuteczne. Specjaliści zalecają raczej odpoczynek i regenerację sił. Aby zlikwidować ból głowy, należy położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wprowadzić się w stan relaksacji (warto sobie powtarzać, że ból jest coraz mniejszy). Pomocne będą również ćwiczenia oddechowe i joga.   Przyjemnym zabiegiem - relaksującym - jest też...

Fotolia.pl
Mama
Pomiędzy karierą a rodziną - znajdź czas tylko dla siebie
Coraz częściej obecne i przyszłe mamy chcą równocześnie realizować się w sferze zawodowej i w życiu rodzinnym. Jak spełniać się w obu sferach i mieć czas na wypoczynek? – opowiada Izabela Surmacz, doradca kariery i trener Biura Karier Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Projekt macierzyństwo Współczesne mamy często stawiają sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Są niezależne, zdeterminowane, chcą sprostać wielu wyzwaniom i oczekiwaniom wyznaczanym sobie i tym, które stawia przed nimi najbliższe otoczenie. Dynamiczne tempo życia, potrzeba szybkiego powrotu do pracy , pracowanie aż do „dnia porodu ” to scenariusz, który łączy wiele kobiet. - Ten wielozadaniowy tryb życia, powoduje że mamy nie mają czasu na to, aby spokojnie przygotować się do nowej roli. – uważa Izabela Surmacz. - Prosto z pracy jadą na salę porodową, a potem przechodzą do realizacji kolejnego „zadania”  albo „projektu”, który nazywa się macierzyństwo . Nie są same. Wspiera je promowany w telewizji model fitness-mamy i biznes-mamy , która miesiąc po porodzie jest w świetnej kondycji, a dwa miesiące później już wraca do pracy.   Przepracowana mama Współczesne mamy często odczuwają wewnętrzny konflikt pomiędzy swoimi priorytetami związanymi z karierą i rodziną . Coraz bardziej propagowany trend rodzicielstwa bliskości zwraca jednak uwagę wielu rodzin na potrzebę i wartość poddania się naturalnemu rytmowi życia, kiedy etap oczekiwania i narodzin, a następnie bycia z dzieckiem, wychowywania, nie jest postrzegany jako „zadanie do wykonania" czy też jako hamulec rozwoju zawodowego. - Coraz bardziej dochodzi do świadomości zapracowanych mam , jak ważny jest też ich własny wypoczynek i znalezienie w natłoku codziennych zajęć czasu na relaks – uważa trener Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.    Na pełnym baku zajedziesz dalej, czyli naucz się odpoczywać…  - Samochód bez paliwa, bez energii w którymś momencie po prostu się zatrzymuje - uważa Izabela Surmacz. - Podobnie dzieje się gdy człowiek w odpowiednim momencie nie zauważy, że jest przeciążony obowiązkami,...

Seks, współżycie, para w łóżku, kobieta i mężczyzna, seks na zdrowie, zalety seksu
Fotolia
Starania o dziecko
Seks, czyli przyjemne z pożytecznym
Mało kto podczas uprawiania seksu myśli o tym, że w ten sposób wzmocni swoją odporność, wygładzi zmarszczki i przedłuży życie o kilka lat. Owszem, to nieromantyczne, może trochę interesowne, ale za to skuteczniejsze niż wiele drogich kremów :)

Często słyszysz, że seks to zdrowie? Teraz dowiesz się jakie dokładnie są jego zalety. Buddyjscy mnisi twierdzą, że stosunek częściej niż co dwa tygodnie to „wykradanie” energii potrzebnej też do innych celów niż seksualne. Medycyna mówi co innego. Seks przedłuża życie Uczeni z Rutgers University w New Jersey dowiedli, że uprawianie seksu 3 razy w tygodniu przez większą część życia przedłuża je o 10 lat. Tymczasem połowa Polaków kocha się tylko raz w tygodniu, a 30% uprawia seks co 2-3 dni. To i tak dość, by skorzystać z dobrodziejstw współżycia i podreperować własne (i partnerki/partnera) zdrowie. Jak to działa? Seks zamiast liftingu Godzina spędzona w łóżku z ukochanym poprawia urodę lepiej niż trzy godziny u kosmetyczki! Co prawda jeszcze niedawno tłumaczono, że to sprawka dobroczynnego wpływu spermy na organizm kobiety, że wygładza ona cerę, dodaje kolorków, a nawet rozwesela! Pora zweryfikować te rewelacje. Od lat znany jest przecież skład męskiego nasienia i wiadomo, że nie ma w nim żadnych substancji, które mogłyby działać w taki rewelacyjny sposób. Owszem, skóra po seksie jest bardziej elastyczna, jędrna, gładka, ma lepszy kolor, ale dzieje się tak nawet wtedy, gdy para używa prezerwatywy , a wiec nie chodzi o kontakt ze spermą. Podczas kontaktu seksualnego poprawia się krążenie i ukrwienie tkanki podskórnej... także na twarzy. Jeśli mamy udany seks, wydziela się też więcej serotoniny, która odpowiada za nasz dobry nastrój . To ona sprawia, że poza gładką cerą na naszej twarzy częściej wtedy widać promienny uśmiech. Seks może zmniejszać ryzyko zawału Niektórzy sądzą, że orgazm osłabia serce. To bzdura! Przecież seks to zdrowie. Zdaniem wielu kardiologów, seks jest wręcz doskonałym lekiem nasercowym. Aż pięciokrotnie podnosi zawartość oksytocyny we krwi. Hormon ten reguluje temperaturę ciała i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj