Reklama

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek. Wychowawczyni przedszkola w Kleosinie (woj. podlaskim) zjawiła się normalnie w pracy. W ciągu dnia dostała gorączki i po dwóch godzinach zwolniła się, by pójść do lekarza. Poszła do domu, skąd karetka zabrała ją na SOR. Kilka godzin później Sanepid poinformował dyrekcję placówki, że przedszkolanka zmarła.

Reklama

Co było przyczyną śmierci?

Początkowo lekarze i sanepid podejrzewali, że 48-letnia pracownica przedszkola zmarła z powodu zakażenia meningokokami, jednak ostatecznie zdiagnozowano zakażenie pneumokokami. Personel placówki i dzieci, które miały kontakt z kobietą, otrzymały leki. Zaniepokojeni rodzice boją się jednak o zdrowie swoich dzieci, mają poczucie, że uzyskali zbyt mało informacji, a środki podjęte przez przedszkole nie są wystarczające. Na stronie przedszkola zamieszczono komunikat Sanepidu z Białegostoku, w którym przytoczono rekomendację Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodka Układu Nerwowego. Wyjaśnia on, że człowiek jest jedynym rezerwuarem meningokoków, a bakterie te poza organizmem ludzkim szybko giną. W rezultacie nie ma potrzeby zamykania oraz dezynfekowania przedszkola. Mimo że lekarze twierdzą, iż ryzyko zakażenia dzieci było niewielkie, to rodzice nadal się obawiają.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które bardzo często występują w nosie i gardle u małych dzieci. Dziecko może się nimi zarazić wszędzie, szczególnie łatwo od innych dzieci w żłobku czy przedszkolu, ale także w domu. Warto wiedzieć, że większość małych dzieci jest nosicielami pneumokoków, a zakażenia nie powodują niepokojących objawów, jednak w sprzyjających okolicznościach (stan po przebyciu grypy lub innej wirusowej infekcji układu oddechowego) może rozwinąć się choroba: najczęściej zapalenie ucha środkowego, zatok lub płuc.
Zdarza się również, że bakterie przełamują obronę organizmu i przedostają się do krwi, powodując tzw. inwazyjną chorobę pneumokokową, np. zapalenie płuc połączone z zakażeniem krwi, zapalenie otrzewnej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie stawów, sepsę.

Kiedy zaszczepić dziecko przeciw pneumokokom?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz szczepień Czytaj więcej

Szczepienia przeciw pneumokokom należą do szczepień obowiązkowych, są podawane bezpłatnie dzieciom od 6 tyg. do 2 roku życia oraz dzieciom do ukończenia 5 roku życia z grup ryzyka wymienionych w Programie Szczepień Ochronnych. Najlepiej zacząć szczepienie w 6. tygodniu życia. Konieczne będą trzy dawki (każda w odstępie co najmniej 6 tygodni od poprzedniej), a w 2. roku - przypominająca. Jeżeli początek cyklu szczepień przypada na drugie półrocze 1. roku życia, dziecku podaje się dwie dawki plus przypominającą w 2. roku. Jeżeli zaczynamy cykl w 2. roku życia, podajemy dwie dawki w odstępie 2 miesięcy. W przypadku dziecka powyżej 2 lat podaje się tylko 1 dawkę. Zalecane jest rozpoczęcie szczepienia jak najwcześniej, ponieważ im młodsze dziecko, tym ciężej może u niego przebiegać choroba pneumokokowa.

Źródło: onet.pl, bia24.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama