Z roku na rok rośnie liczba chorujących na krztusiec. Ten "śmiertelny kaszel" atakuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Lekarze apelują, że najlepszym rozwiązaniem, chroniącym przed tą chorobą zakaźną jest szczepienie.

Reklama

Nawet lekarze o tym nie mówią przyszłym mamom

Młoda, przyszła mama przypomniała w swoim poście innym ciężarnym o zalecanych szczepieniach. "Zaszczepiłam się szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. To szczepienie jest zalecane w ciąży w 27-36 tygodniu, a mało kto o tym wie, nawet lekarze nie informują ciężarnych" – napisała kobieta.

Dziecko otrzyma przeciwciała

Podkreśliła, że w ciągu około 2 tygodni szczepionka wytworzy przeciwciała, które przejdą przez łożysko do dziecka w brzuchu. "Bardzo polecam, bo to szczepienie chroni noworodka i małe niemowlę, zanim uzyska ono ochronę z własnych szczepień" – zaznaczyła.

Podkreśliła, że pierwsze szczepienie niemowlaka na krztusiec wypada w 6-8 tygodniu życia, ale trzeba przejść cykl szczepień, aby dziecko uzyskało pełną ochronę.

Szczepienia zalecane przez Państwowy Zakład Higieny

Pani Krystyna poinformowała, że pod koniec września zaszczepi się na grypę. "To druga szczepionka, którą zaleca się kobietom w ciąży" – dodała. Kobieta do postu dołączyła linki na strony Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i jego zaleceń dotyczących szczepień oraz innych organizacji zajmujących się szczepionkami, które wyliczają "priorytetowe" szczepienia w okresie ciąży.

Zobacz także

Pod postem pojawiło się niemal 800 komentarzy! Zarówno od zwolenników, jak i przeciwników szczepień. Niektóre z nich to niestety dosyć obraźliwe słowa, niepoparte wiedzą merytoryczną.

"Trzeba tłumaczyć, argumentować"

"Brawo dla Pani!! Gdybym wiedziała o takiej możliwości szczepień, na bank bym je wykonała - dokładnie jak Pani!!!" – napisała mama.

"Popieram. I osobiście polecam pacjentkom. Mam nadzieję na jak największą świadomość zagadnienia w społeczeństwie" – dodała inna kobieta.

"Wspaniale, bardzo, bardzo się cieszę, że ludzie nie tylko wciąż się szczepią, ale też podejmują próby odwrócenia proepidemicznej propagandy. Trzeba tłumaczyć, argumentować, przypierać do muru danymi (tymi prawdziwymi, zweryfikowanymi, nieanegdotycznymi). Musimy dać radę, zwłaszcza, że problem antybiotykooporności robi się coraz większy" – napisała jedna z mam.

Czy to reklama szczepień?

Ale pojawiły się także głosy przeciwne.

"Zaszczepiła się pani i ogłasza to całemu światu. Pani decyzja, pani sprawa. Celem pani postu jest wywołać burzę w internecie? Czy to reklama szczepień, czy autopromocja?" – padł komentarz.

Jeden ze wpisów przestrzegała także przyszłą mamę przed szczepieniem się przeciw grypie. "Niech Pani się zastanowi nad tą szczepionką przeciw grypie. Niech Pani przeczyta uważnie ulotkę. Wiele kobiet szczepiących się przeciw grypie w ciąży poroniło. Poza tym grypa prawdziwa nie jest aż tak powszechna, jak się uważa" – napisano.

Dlaczego warto szczepić się przeciw krztuścowi i grypie?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

kalendarz szczepień Czytaj więcej

Jak pisałyśmy w mamotoja.pl na podstawie rozmowy z członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii Joanną Stryczyńską-Kazubską, istnieją szczepienia, które nie są zalecane w ciąży i wykonuje się je tylko w wyjątkowych sytuacjach. W okresie ciąży nie podaje się szczepionek zawierających żywe drobnoustroje. Istnieje natomiast szereg szczepionek, które są w ciąży nie tylko bezpieczne, ale wręcz zalecane dla ochrony zdrowia kobiety i jej potomstwa.

Dane pokazują, że kobieta ciężarna chorująca na grypę jest częściej narażona np. na przedwczesny poród, a nawet zgon. Wiadomo również, że najwięcej ciężkich powikłań i zgonów w przebiegu krztuśca ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka, a najczęstszym źródłem zakażenia krztuścem jest matka. Zgony w przebiegu krztuśca dotyczą 2 proc. dzieci w wieku poniżej 1 miesiąca, 0,9 proc. pomiędzy 1-2 miesiącem życia oraz 0,4 proc. w 2-3 miesiącu.

Najważniejszym celem szczepienia przeciw krztuścowi kobiety ciężarnej jest ochrona jej dziecka. Wiadomo, że szczepienia przeciw krztuścowi podane w 3. trymestrze ciąży powoduje przekazywanie wytworzonych przez matkę przeciwciał dziecku. Zwiększa to jego ochronę przed krztuścem w okresie noworodkowym i niemowlęcym, czyli w czasie, w którym jeszcze samo nie zostało zaszczepione.

Zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi preparatem Di-Te-Per w 3. trymestrze ciąży – od 27. tygodnia ciąży do 36. tygodnia ciąży.

Szczepienie przeciw grypie to również metoda ochrony dziecka w pierwszych miesiącach życia. Kobietom ciężarnym zaleca się szczepienie przeciw grypie bez względu na trymestr ciąży, najszybciej jak to jest możliwe, jeśli nie podano go przed okresem ciąży w bieżącym sezonie.

Napiszcie w komentarzach, czy szczepiłyście się w ciąży przeciw krztuścowi i grypie?

Źródło: kobieta.pl

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama