Drewniany domek dla dzieci wydawał się dla wielu niezwykle atrakcyjną i łatwą do zdobycia nagrodą w jednym z konkursów na Facebooku. 14 tysięcy udostępnień i 10 tysięcy komentarzy pokazuje jak bardzo. Wystarczyło polubić stronę organizatora, udostępnić zdjęcie i napisać komentarz. W rzeczywistości, zamiast wygrać domek, zapisujesz się na subskrypcję, która kosztuje cię miesięcznie 80 zł. Jak to możliwe?

Reklama

Pierwsze podejrzenie pojawia się, gdy orientujemy się, że na stronie organizatora nie ma nawet podanego adresu www. Kolejne, gdy terminy zakończenia konkursu i ogłoszenia wyników są ciągle zmieniane (stare wyniki są usuwane).

Oszustwo w konkursach na Facebooku - na czym polega?

 1. Kliknięcie w link z listy zwycięzców przekieruje cię (jeśli jesteś zalogowana) do twojego profilu Fb. Sprawdź: https://www.facebook.com/profile.php?=7432645066541. Dzieje się tak, gdyż w linku nie ma fragmentu adresu („id”) co powoduje, że wczytywany jest domyślnie twój profil. Trafiasz więc na własny profil na liście wyników i myślisz: „Wygrałam!”.

 • Jako laureat jesteś proszona o wypełnienie formularza (musisz kliknąć w podany przez organizatora link). W następnych krokach zostaniesz poproszona o wpisanie numeru telefonu oraz przepisanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS.
 • Metoda weryfikacji „nagrody” to wysłanie wiadomości SMS o treści ag.otwieram na numer 92550.
 • Jeśli przeczytasz „regulamin”, a dokładnie zapis małą czcionką dowiesz się o koszcie usługi. Niestety, jak widać po ilości oszukanych osób (6 tysięcy w ciągu 3 dni) nie każdy to robi.

  Uwaga! Nie jest to jedyny konkurs na Fb, którego celem jest wyłudzenie pieniędzy od użytkowników.

  Zobacz także

  Udostępnij informację o oszustwie, by przestrzec znajomych!

  Zobacz też: Czarna seria w Ikei. Kolejne dziecko nie żyje

  Reklama

  Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

  Reklama
  Reklama
  Reklama