Reklama

W ramach projektu „Gminne Punkty Opieki Dziennej” powstanie w województwie pomorskim siedem placówek, które będą pełniły funkcje żłobków. W ten sposób gminy chcą zaktywizować zawodowo młode mamy, które musiały zrezygnować z pracy na rzecz zajmowania się dzieckiem w domu.

Reklama

Które pomorskie gminy otworzą punkty opieki dziennej?

W sumie punkty żłobkowe powstaną w trzech gminach – w Lisewie, Chełmży i w Płużnicy. Dwa punkty będą zlokalizowane w Lisewie, dwa w Chełmży, a jeśli chodzi o gminę Płużnica, to tu opieka dzienna będzie sprawowana w Nowej Wsi Królewskiej, Płąchawach oraz w Płużnicy. Środki na ten cel, w tym na przysposobienie placówek i zatrudnienie opiekunów gminy otrzymały z projektu.
Według Agnieszki Dalke, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i promocji w Urzędzie Gminy Lisewo, te punkty opieki dziennej to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. - To forma żłobka, którego w gminie Lisewo nigdy nie było. Bardzo chętnie przystąpiliśmy do tego projektu, ponieważ zainteresowanie jest duże Przedszkola mamy od wielu lat, a żłobków dotąd nie było - przyznaje.

Zobacz też: Wracasz do pracy? TOP 5 ubrań, które musisz mieć w szafie!

Zasady działania Gminnych Punktów Opieki Dziennej

Każda z placówek będzie mogła przyjąć pod opiekę od trojga do pięciorga dzieci na czas maksymalnie 10 godzin dziennie. - W pierwszej kolejności skorzystać będą mogły osoby korzystające ze świadczeń z GOPS-u - wyjaśnia Agnieszka Dalke. Nie wyklucza też, że zostanie wprowadzone kryterium dochodowe. Ostateczny regulamin w tym zakresie nie jest jeszcze sporządzony.
Istotna informacja jest taka, że dla rodziców koszt pozostawienia dziecka w jednym z takich punktów przez pierwsze dwa lata będzie bardzo niski. Ma to być jedynie 50 zł wkładu własnego. Resztę potrzebnych środków gminy otrzymają z funduszy unijnych. W kolejnych latach już gminy i rodzice będą finansować działalność punktów.

Nabór dzieci do placówek

Dzieci będą mogły pozostawać pod opieką dziennych opiekunów w placówkach od lipca 2018 roku. Wcześniej, już od kwietnia będą odbywać się rekrutacje na opiekunów dziennych. Zanim ośrodki zostaną otwarte, każdy z nich będzie musiał przejść miesięczny kurs przygotowawczy, liczący w sumie 160 godzin szkolenia.

Czy myślicie, że takie Gminne Punkty Opieki Dziennej faktycznie zachęcą młode mamy do powrotu na rynek pracy? Czy wy, gdybyście miały taką możliwość, posłałybyście dzieci do podobnych placówek, a same wróciły do aktywności zawodowej? Piszcie w komentarzach!

mamotoja.pl/Adobe Stock

Źródło: Gazeta Pomorska

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama