Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żłobek
fotolia.com
Wychowanie

Punkt opiekuna dziennego - wrażenia matki pół roku później

Pół roku temu moja córka zaczęła chodzić do punktu opiekuna dziennego. To jedna z form opieki żłobkowej, która ma mnóstwo zalet i tylko jedną wadę.

Moja córka miała 14 miesięcy, kiedy zaczęła chodzić do punktu opiekuna dziennego. Jestem z tego rozwiązania tak zadowolona, że nie przeniosę dziecka do żłobka, mimo, iż w tym roku mam na to realne szanse.

Na punkt opiekuna dziennego zdecydowaliśmy się, ponieważ mojego dziecka za pierwszym razem nie przyjęto do żłobka. Zresztą, obawiałam się tradycyjnego żłobka z 25 dzieci w jednej grupie. Znajomi rodzice, których dzieci chodzą właśnie do żłobka, potwierdzają, że w tak licznej grupie dzieciaki non-stop zarażają się od siebie i często chorują.    

To, co miało być minusem, czyli obowiązek cotygodniowego dyżuru wolontariackiego, okazało się... przyjemnością.

Plusy punktu opiekuna dziennego

Największym plusem punktu opiekuna jest bez wątpienia mała grupa – jest w niej tylko 5 dzieci. W naszym punkcie są 2 grupy, czyli w sumie 10 dzieciaków. Chorób - siłą rzeczy mniej.

Drugi plus to bardzo dobry i częsty kontakt z opiekunkami. Panie – oprócz tego, że mają świetne podejście do dzieci – dokładnie wiedzą, jak minął dziecku dzień, w jakim było humorze, ile spało, ile zjadło itd. Wiedzą, które dziecko powiedziało nowe słowo, a które ładnie skorzystało z nocnika. 

Plus dla punktu również za ciekawe zajęcia dla dzieci. To zdecydowanie nie jest "przechowalnia", ale miejsce, gdzie dzieci uczą się piosenek, robią wydzieranki, chodzą na plac zabaw, a po wspólnej zabawie wspólnie sprzątają zabawki. Dzieci dobrze się rozwijają i uczą się przebywać z rówieśnikami.  

Pół plusa należy się także punktowi opiekuna dziennego za ładny i przestronny lokal. Tylko pół, ponieważ wiele innych warszawskich punktów mieści się w mniejszych mieszkaniach i wtedy jest ciasno. Stąd moja rada dla rodziców: jeżeli zamierzasz posłać dziecko do punktu opiekuna dziennego, najpierw umów się na obejrzenie go. 

Plusem są także niewygórowane opłaty. Przy pełnej frekwencji (w punkcie to całkowicie możliwe!) opłata wynosi ok. 250 zł za miesiąc. Jest to opłata wyłącznie za opiekę – jedzenie rodzice zapewniają we własnym zakresie. 

Minus opiekuna dziennego

Jedyny minus, który dostrzegam po 6 miesiącach, to godziny otwarcia punktu. Ponieważ nie ma tu wymogu, aby oboje rodzice pracowali, grupy działają tylko 8 godzin dziennie. To dobre rozwiązanie dla matek, które chcą wrócić na rynek pracy albo samozatrudnionych. Rodzice na pełnym etacie muszą prosić kogoś o pomoc.  

Kwestia cotygodniowego wolontariatu nie jest ani pozytywem ani negatywem. Jasne, że dla pracującego rodzica to kłopot, ale POD pozwala delegować na wolontariat przeszkolone osoby trzecie (które opłaca rodzic – jeden dyżur w tygodniu). Z drugiej strony dobrze jest raz w tygodniu samemu przyjrzeć się, jak moje własne dziecko funkcjonuje w swoim "żłobku", jak zaprzyjaźnia się z innymi dziećmi. Spędzanie tam czasu jest zwyczajnie przyjemne, wręcz relaksujące. 

Konieczność zapewnienia jedzenia i picia we własnym zakresie jest mniej kłopotliwa niż mogłoby się wydawać. Moja córka jest w wieku, kiedy je już prawie wszystko to, co dorośli. Wystarczy przełożyć część obiadu do słoika i gotowe!

Czytaj też: Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek

Będzie więcej żłobków na uczelniach

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?
Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie.  Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem. Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.  A może punkt opiekuna dziennego?  Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc.  Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje...

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Punkt opiekuna dziennego – trochę inny żłobek
Koniec urlopu macierzyńskiego, a ty wciąż zastanawiasz się co zrobić dzieckiem, kiedy już wrócisz do pracy? Alternatywą dla żłobka może być tzw. miniżłobek! Sprawdź jak uniknąć przeziębień, zwolnień lekarskich i stresu u dziecka!

Opiekunka czy żłobek? Punkt opiekuna dziennego! Moja córka ma 16 miesięcy , od dwóch z radością chodzi do tzw. miniżłobka. Na opiekunkę mnie nie stać, a zwykły żłobek w mojej dzielnicy cieszy się...mieszaną opinią. Od znajomej dowiedziałam się o wyjściu pośrednim – punkcie opiekuna dziennego. Jest to forma opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat organizowana przez gminy (w większych miastach dzielnice). Jej największą zaletą są małe grupy – maksymalnie 5-osobowe, którymi zajmuje się dwójka opiekunów. Opłata? Standardowa, jak za zwykły żłobek (ok. 200 zł miesięcznie).  Punkt opiekuna dziennego krok po kroku Pobyt w punkcie zaczęłyśmy od krótkiej wizyty adaptacyjnej. Moja córka obejrzała sale zabaw, kuchnię, łazienkę i sypialnię dla dzieci. Podobały jej się nowe zabawki i muzyka, którą panie włączały rano. Po godzinie spędzonej tam wiedziałam, że dziecko chętnie przyjdzie znów. Następnego dnia zostałyśmy też na drugie śniadanie. Wszystkie dzieci usiadły razem przy stoliku, podczas gdy mamy razem z paniami przygotowywały posiłek. Domowa atmosfera działała kojąco zarówno na początkujące w żłobku dzieci, jak i poddenerwowanych zbliżającą się rozłąką rodziców. Trzeciego dnia po śniadaniu moja córka poszła bawić się z panią i dziećmi, a ja zostałam w kuchni i pierwszy raz od miesięcy mogłam w spokoju poczytać gazetę. Adaptacja każdego dnia trwała o ok. pół godziny dłużej, aż po 2 tygodniach mogłam wyjść i bez lęku zostawić córkę w punkcie na kilka godzin. Teraz, kiedy ją odbieram, zazwyczaj nie chce wyjść.  Wady i zalety Czy w tej bajce są jakieś minusy? Tak, ale małe. Rodzice pracujący na pełen etat często nie decydują się na punkt opiekuna dziennego, ponieważ dziecko może w nim przebywać do ośmiu godzin dziennie. Niektórym nie odpowiada też to, że samemu trzeba dostarczyć jedzenie. Co prawda mamy...

dziewczynka z budzikiem
fotolia.com
Mama
Czas letni, czyli przestawiam zegarek, siebie i dziecko
Gdy nadchodzi moment zmiany czasu na letni, normalni ludzie po prostu przestawiają zegarki i wracają do swoich zajęć. Ale nie rodzice małych dzieci. Dla nich to dodatkowy prztyczek od losu prosto w zaspany nos. Jak to? Dzieci będą teraz dłużej aktywne?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Będą! Bo będzie więcej światła - na tym właśnie polega cała zabawa. Gdy w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca zmienimy godzinę z 2:00 na 3:00, „pośpimy godzinę krócej”. Jeżeli ktoś z rodziców organizuje pikietę pod hasłem „krócej się nie da!”, to z chęcią dołączę. Bo może i będzie więcej dnia i więcej światła, ale to przecież oznacza, że wieczory też będą jasne. A które dziecko zechce pójść spać, gdy jest jeszcze widno? Moje dzieci na pewno nie.  Żegnamy kąpiel, witamy plac zabaw O godz. 19 zazwyczaj zaganiam swoją wesołą dwójkę do kąpieli. Ale to się sprawdza jedynie jesienią i zimą, kiedy nie ma lepszej alternatywy. W kwietniu rozpoczyna się sezon, gdy mieszkam na placu zabaw. W zasadzie mogłabym tam rozbić namiocik i opuścić go dopiero w październiku. Oprócz penetrowania mojej torebki („Mamo, a masz tam coś do jedzenia? O! Portfel!”), dzieci nie znają lepszej formy spędzania czasu. Mają tam wszystko, co najlepsze - zjeżdżalnie, masę piachu i mnóstwo innych dzieci. Kto w takiej (re-we-la-cyj-nej!) sytuacji chciałby wracać do domu, żeby się kąpać?! Mamo, ja nie wstaję Światło, którego tak bardzo potrzeba zmęczonym rodzicom, to tylko połowa atrakcji, które niesie ze sobą zmiana czasu. Jeżeli mama lub tata sami opiekują się swoim dzieckiem, to pół biedy. Mogą wstać, kiedy chcą. Ja akurat mam już ten czas za sobą. Teraz muszę zdążyć do pracy, a wcześniej dostarczyć dzieci do szkoły i punktu opiekuna dziennego . Na konkretną godzinę. Tymczasem moja „konkretna godzina” wypada teraz o godzinę wcześniej! Zgroza!  Mój prędkonogi syn rano...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta