Lekarze alarmują: spada odporność dzieci, a rodzice lekceważą objawy
Dziecko kaszle i siąpi nosem, a ty nie jesteś pewna, co mu dolega. To niekoniecznie jest przeziębienie.
Przyszła jesień, a wraz z nią infekcje wirusowe u dzieci. Ich pierwszym sygnałem są katar i kaszel. Ale takie same objawy występują w przypadku alergii i czasami trudno się połapać co dziecku dolega. A to ważne, aby nie przegapić diagnozy, bo nieleczona alergia to poważna sprawa i ryzyko przewlekłej choroby.
Rośnie liczba alergii u dzieci
Jak alarmują lekarze pediatrzy w Łodzi rośnie liczba dzieci z alergiami. Rodzice z młodszymi dziećmi coraz częściej zgłaszają się do nich z objawami alergii pokarmowych, a w przypadku starszych dzieci - z alergiami ze strony układu oddechowego. To choroba, którą można nabyć w każdym wieku, ale można też się z nią urodzić.
– Obserwuję wzrost liczby uczuleń wśród dzieci. U młodszych są to najczęściej alergie pokarmowe, zaś u dzieci w wieku przedszkolnym występują alergie wziewne – mówi łódzki pediatra z przychodni Medyceusz dr Joanna Kupś–Rzepecka.
"Dopiero po kilku wizytach trafiliśmy do alergologa"
Ustalenie, czy to przeziębienie, czy też jednak alergia nie jest proste i zajmuje czasu. – Syn długo miał katar i kichał, a my myśleliśmy, że to zwykła infekcja gardła, przeziębienie czy zapalenie oskrzeli – mówi pani Katarzyna z Łodzi. Po kilku wizytach u pediatry trafiła z synkiem do alergologa.
Lekarze przestrzegają, aby nie lekceważyć objawów alergii, bo może to mieć poważne skutki zdrowotne, jak w przypadku każdej choroby przewlekłej. Testy alergiczne pomogą wykryć alergię Dlatego pediatrzy radzą, aby rodzice uważniej obserwowali swoje dziecko i w razie wątpliwości zrobili badania.
– Badania na alergię można wykonać w każdym wieku, ale trzeba pamiętać, że im dziecko młodsze, tym częściej wynik badania będzie negatywny, co jednak nie wyklucza alergii – tłumaczy dr Kupś–Rzepecka. Dlatego badanie warto ponowić po kilku latach.
Objawy alergii pojawiają się tylko po kontakcie z alergenem, który dziecko uczula. W wykryciu go pomoże test skórny lub test z krwi, a jeśli nie są ono jednoznaczne, lekarze często korzystają z tzw. testów prowokacyjnych, polegających na podawaniu choremu alergenu i obserwowaniu reakcji organizmu.
Mleko i kurz – najczęstsze alergeny
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
alergie krzyżowe Czytaj więcejDzieci najczęściej źle reagują na białko mleka krowiego, jajka, ryby, cytrusy, orzechy, kakao, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych lub ich ślinę, kurz i jad pszczeli. Zdiagnozowanie alergii nie jest proste, ponieważ objawy mogą być również objawami infekcji i to właśnie z nimi często alergie są mylone przez rodziców.
Testy pokazały, że syn pani Katarzyny jest uczulony na pyłki brzozy, żyta, topoli, trawy, roztocza i pleśnie. Ma także bardzo wysoki poziom uczulenia na sierść kota. Kobieta dodaje, że dopiero po otrzymaniu wyników badań zaczęli bardziej zwracać uwagę na otoczenie syna. – Znacznie częściej ścieramy kurze, wietrzymy pościel, unikamy zakurzonych i zawilgoconych pomieszczeń. W okresie najwyższego stężenia pylenia staramy się, by unikał otoczenia drzew, na które jest uczulony i oczywiście szerokim łukiem omijamy koty – mówi mama chłopca.
Zobacz też: Jak pielęgnować skórę dziecka z alergią?
5 objawów alergii u niemowlęcia
Jeżeli podejrzewasz, ze twoje dziecko może mieć alergię, na te dolegliwości powinnaś zwrócić szczególną uwagę:
- problemy żołądkowe - kolki, ulewania, wymioty, biegunki, zaparcia; u blisko 30 proc. niemowląt pierwsze objawy alergii dotyczą przewodu pokarmowego;
- wysypka na skórze, dziecko ma suchą, zaczerwieniona skórę, zwłaszcza na policzkach, wyglądającą jak lakierowana;
- katar u niemowlęcia;
- nawracające infekcje dróg oddechowych, często przebiegające bez gorączki;
- nadpobudzliwość i nerwowość dziecka; swędząca skóra, bolący brzuszek, katar wywołują u dziecka niepokój.
Ostry atak alergii - wstrząs anafilaktyczny
Najbardziej niebezpieczną dla życia dziecka formą reakcji alergicznej organizmu jest wstrząs anafilaktyczny. Chociaż zdarza się on jedynie u 1-3 proc. ludzi, to jeżeli masz alergiczne dziecko, koniecznie musisz wiedzieć, jak się on objawia i co robić, gdy się pojawi.
Dzieci reagują najczęściej wstrząsem anafilaktycznym na pokarmy, ale jego przyczyną mogą być m.in.:
- ukąszenia owadów,
- niektóre leki, w tym antybiotyki (zwłaszcza penicylina).
Objawy wstrząsu anafilaktycznego:
- dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka;
- wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha;
- na twarzy dziecka (często także na całym ciele) pojawia się obrzęk i pokrzywka (czerwone plamy);
- ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno.
W takiej sytuacji liczy się każda minuta, dlatego natychmiast wezwij pogotowie. Czekając na lekarza:
- posadź dziecko przy stole, tak aby oparło ramiona na blacie i pochyliło się;
- jeżeli chce się położyć, podłóż coś pod jego kolana, żeby miało nogi wyżej niż głowa;
- nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę, bo może stracić przytomność; jeżeli tak się zdarzy, natychmiast przystąp do reanimacji dziecka.
Uwaga! Dla dziecka alergicznego, u którego już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, zawsze miej przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną – kupuje się ją w aptece na receptę przepisaną przez lekarza.
Źródło: dzienniklodzki.pl
Zobacz też:
- Jak zapobiec alergii pokarmowej u dziecka? Najnowsze wytyczne
- Alergia - 10 faktów i mitów
- Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?