Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czas wolny

Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]

Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Wyróżniamy 5 „tradycyjnych” zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak. Mamy też zmysły „dodatkowe”, do których należą: zmysł temperatury, równowagi, ułożenia ciała względem siebie i napięcia mięśniowego (propricepcja), zmysł odpowiadający za odmierzanie czasu i odczuwanie bólu (nocycepcja).
Jedne i drugie są potrzebne dorosłym i dzieciom, by lepiej rozumieć i orientować się w świecie. Dzięki nim możemy m.in. zobaczyć go, usłyszeć, docenić, a także określić, czy to, co się w nim znajduje jest bezpieczne czy nie. Aby jednak było to możliwe, narządy zmysłów, które pozwalają je odbierać i przetwarzać, muszą działać prawidłowo.

Co trzeba wiedzieć o zmysłach?

Wzrok

Dzięki niemu można rozpoznawać m.in. kolory, ich intensywność, kształty, orientować się w przestrzeni. Przy tym rodzice muszą pamiętać, że małe dziecko nie wie, że źle widzi. Maluchowi wydaje się, że jego wzrok jest dokładnie taki sam jak innych. Dlatego też bardzo ważne w rozwoju tego zmysłu jest to, by opiekun obserwował, jak dziecko ogląda przedmioty, czy rozpoznaje kolory, widzi wyraźnie itd.
I tak, trzeba pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia dziecko ogląda je z niewielkiej odległości, ale już 2-latek powinien widzieć mniej więcej tak jak dorosły. Tym samym, jeśli coś zaniepokoi rodzica, musi koniecznie skonsultować się ze specjalistą.

Słuch

To pierwszy zmysł dziecka, dzięki czemu odbiera ono dźwięki nawet będąc jeszcze w brzuchu mamy. Aby rozwijać go od początku, ważne jest, by w domu były obecne... dźwięki. Chodzi przede wszystkim o to, by nie było ani za cicho, ani za głośno. Jeśli nie będzie ich w ogóle, to gdy się pojawią, mogą wywołać lęk. Z kolei, jeśli będą np. za głośne, mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia słuchu. Trzeba pamiętać, że maluchy mają bardziej wrażliwy słuch niż dorośli – z początkiem życia jest on najlepszy i z wiekiem się stopniowo pogarsza.
Przy tym bardzo istotne jest, że jeśli dziecko np. w zabawie nie reaguje na poszczególne dźwięki, mimo że w okresie niemowlęctwa miało pozytywny wynik przesiewowego badania słuchu, należy zatroszczyć się o ten zmysł i w razie wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

Dotyk

Jest to tzw. zmysł pierwotny, bo właśnie dzięki niemu dziecko posiada odruchy, w tym takie, jak odruch ssania lub chwytania. Mówi się o tym, że dotyk jest szczepionką XXI wieku, gdyż właśnie przytulanie, bujanie, podnoszenie maluszka itd. sprawia, że czuje się on bezpiecznie, jego potrzeby są zaspokojone i dzięki temu, że jest blisko z opiekunem, wpływa to korzystnie na jego ogólny rozwój.
Ważne jest także to, by badać reakcję dziecka na mniej komfortowy dotyk. Oczywiście, nie chodzi o to, by zadawać mu ból, ale sprawdzać, jak reaguje, gdy pojawiają się bodźce intensywne, np. gdy się uderzy. Trzeba kontrolować, czy reakcja dziecka jest adekwatna do bodźca. Gdy zauważymy cokolwiek, co budzi wątpliwości, warto skonsultować się z pediatrą.

Smak

To zmysł, który rozpoznajemy dzięki ok. 10 tys. receptorów umieszczonych na języku. Trzeba pamiętać, że dla jego rozwoju istotne jest, by smaki potraw były wyraźne, bo dopiero wtedy możemy ich w pełni doświadczać. I oczywiście nie mamy na myśli popularnej soli, ale raczej zioła, które świetnie wzbogacają codzienne menu. Istotne jest także to, że dziecko poznaje jedzenie także przez kolory i faktury, co zachęca do jedzenia. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice dzieci, które nie są zbyt otwarte na nowe smaki.

Zapach

W nosie mamy wiele receptorów i każdy z nich rozpoznaje inne cząsteczki zapachowe. Odbieranie i przetwarzanie zapachu jest bardzo indywidualne. Dlatego też trzeba pamiętać, że to, co dla jednych jest przyjemne, dla innych może wcale takie nie być.
Bardzo ważne jest, że maluchy są bardzo wrażliwe na zapachy. Wiąże się to z tym, że szybko występuje u nich jakieś skojarzenie i tym samym reakcja, nierzadko negatywna, która powoduje, że dziecko np. czegoś nie chce, nie spróbuje, gdzieś nie wejdzie itd. Bądźmy zatem na to wrażliwi.

przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci?
Adobe Stock
Aktualności
Do żłobka i przedszkola tylko zaszczepione dzieci? W Senacie pracują nad projektem!
W Polsce spada wyszczepialność, najbardziej dotyczy to szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce. Aktualnie trwają prace nad projektem, który zakłada obowiązek przedstawienia podczas rekrutacji do przedszkola lub żłobka zaświadczenia o tym, że dziecko jest po obowiązkowych szczepieniach ochronnych.

Czy rodzice przed posłaniem dziecka do przedszkola lub żłobka będę zmuszeni, by przedstawić odpowiednie zaświadczenie o tym, że ich dziecko zostało zaszczepione? Trwają prace nad projektem. Pod obywatelską inicjatywą „Szczepimy się, bo myślimy” nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów. Teraz jednak przejęli ją senatorowie i zaproponują wniesienie do Sejmu projektu ustawy. Dotyczy ona zmiany ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a także ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Założenia projektu Projekt przewiduje, że jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do publicznego żłobka, przedszkola miałoby być okazanie zaświadczenia potwierdzającego, że dziecko ma obowiązkowe szczepienia ochronne lub zaświadczenie o przeciwwskazaniu do takich szczepień. Odpowiednie zaświadczenie miałby wydawać lekarz rodzinny. Przyjęcie projektu sprawiłoby, że możliwe byłoby wychwycenie osób, które unikają zaszczepienia swojego dziecka.  „Projekt jest dobry i bardzo ważny” „Projekt jest dobry i bardzo ważny, szczególnie w momencie epidemii oraz gdy zaszczepialność jest na bardzo niskim poziomie” - powiedziała senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Komisji Zdrowia. „Od wielu lat mówimy, jak ważna jest edukacja zdrowotna, która była wypychana na boczne tory przez wiele lat. Teraz mamy tego efekt. Niestety, ruchy antyszczepionkowe nie zrodziły się ot tak, tylko powstały dlatego, że społeczeństwu brakuje tej edukacji” - dodała. Poparcie projektu Projekt zyskuje poparcie wśród senatorów i samorządów. „Taka regulacja jest pożądana. Ważne jest tylko, żeby doprecyzować, czy te szczepienia miałyby być wymogiem, czy zaleceniem” - zaznaczył przewodniczący komisji samorządu senator Zygmunt Frankiewicz. W Polsce spada wyszczepialność Obecnie w naszym kraju wyszczepialność wynosi ok. 90 procent, jest...

Nauczyciele w Szwecji nie poprawiają błędów
Adobe Stock
Aktualności
Nauczyciele nie poprawiają błędów, żeby NIE ZNIECHĘCIĆ uczniów do nauki. Słusznie?
Mama jednego z uczniów w szkole w Goeteborgu zauważyła, że większość niekompletnych lub błędnych równań jej dziecka nie została poprawiona. Nauczyciel jednak odpowiedział, że to powszechna technika pedagogiczna.

Mama pierwszoklasistki poinformowała gazetę „Goeteborgs-Posten”, że po sprawdzeniu zeszytu dziecka, zauważyła, że niemalże wszystkie zadania są niekompletne lub źle rozwiązane. Nauczyciel odpowiedział jej jednak, że to częsta metoda nauczania u wielu pedagogów. Kobieta udała się więc do dyrektora, który odpowiedział, że „matematyka jest przedmiotem, w którym zadania można wykonać prawidłowo lub błędnie, ale z tego powodu wielu uczniów traci chęć do nauki”. Zdaniem dyrektora szkoły, rolą nauczyciela jest nie tylko „poprawianie i pokazywanie błędów”, ale też „dbałość o zainteresowanie przedmiotem”. Szwedzcy nauczyciele nie poprawiają blędów? Po artykule zainicjowanym przez zdenerwowaną mamę, w Szwecji wybuchła debata na temat metod nauczania. Isak Skogstad, polityk działający przy resorcie edukacji, nazwał postępowanie nauczycieli „prawdziwą zdradą uczniów”. Zdaniem polityka, metody, który opierają się na zapewnianiu dziecku komfortu, zamiast realnego nauczania, należą do lat 90. Eksperci podkreślają także, że „pedagogika, która boi się konfliktów, opiera się na błędnym przekonaniu, że wszystko musi być zabawne i stymulujące". W rzeczywistości jednak „trudne kroki trzeba powtarzać nudnymi powtórzeniami” i nie da się tego obejść. Źródło: RMF24 Zobacz też: Zmiany w szkole 2021: brak podwyżek dla nauczycieli, mniejsze wymagania dla uczniów Jedynka za brak kamerki na sprawdzianie? Ten nauczyciel ma więcej wątpliwych pomysłów... Rodzice na lekcjach zdalnych: OSZUKUJĄ i piszą za dzieci klasówki! Nauczyciel: „Co z nami jest nie tak?”

Memy na Dzień Babci i Dziadka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Memy na Dzień Babci i Dziadka - urocze i śmieszne obrazki
Te memy na Dzień Dziadka i Babci, czyli zdjęcia z humorystycznym komentarzem, to połączenie tradycji z nowoczesnością. Na pewno spodobają się i dziadkom, i wnukom. Miłego oglądania! 

Memy na Dzień Babci i Dziadka to oryginalny sposób, by pokazać, że myślimy o nich w ich święto. To świetna okazja, by przypomnieć kultowe powiedzonka babci i dziadka , pomyśleć, za co ich kochamy oraz czego możemy się od nich nauczyć. To także idealny czas, by skierować swoje myśli ku ukochanym dziadkom. Przedstawiamy urocze obrazki z dziadkiem i babcią w roli głównej.  Memy na Dzień Babci i Dziadka Wiadomo - babcia i dziadek są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania! I właśnie o tym mówi ten mem na Dzień Babci i Dziadka: Mem o babci i dziadku Czas spędzony z dziadkami to momenty dzielenia się sekretami, jedzenia cukierków oraz... spiskowania przeciw rodzicom! O tym właśnie mówi ten mem o dziadkach: Mem na Dzień Babci Babcie są wyjątkowe. W Dzień Babci powiedzcie im o tym memem: Mem na Dzień Dziadka Nie sztuką być tatą, bycie dobrym ojcem wymaga zaangażowania. A stąd już prosta droga do bycia fenomenalnym dziadkiem! Memy o babci Nikt tak wspaniale nie przytula, gotuje i rozśmiesza jak babcia. Dlatego właśnie możemy z dużą dozą pewności stwierdzieć, że babcie są boskimi wysłannikami! Memy o dziadku Historie opowiadane przez dziadków zostają z nami przez całe życie. Dlatego pytajmy i słuchajmy uważnie odpowiedzi. Zobacz także:  Zabawy na Dzień Babci i Dziadka –​ ruchowe, integracyjne, konkursy [10 PROPOZYCJI] Upominki na Dzień Babci i Dziadka: drobne prezenty na każdą kieszeń (od 7 zł!) ​ Książki o babci i dziadku – 12 wyjątkowych pozycji

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz