Lato? Lekcje dla geniuszy
Ta pora roku kojarzy się z czasem wolnym od nauki. Ale umysł małego dziecka nie ma wakacji, intensywnie pracuje przez cały rok. Jadąc na urlop, też możesz rozwijać zdolności malucha, a przy okazji dobrze się bawić.
Gdy już zapakujecie walizki, włożycie je do bagażnika i zamkniecie drzwi domu na klucz, okazuje się, że teraz bez najmniejszych przeszkód możecie być ze sobą przez 24 godziny na dobę. Ten czas można wykorzystać na relaks, słodkie lenistwo, rozwijanie swoich pasji i zdolności własnego dziecka. Wakacje temu sprzyjają.
Podróże kształcą, czyli dziecko na wakacjach
Nie bój się, że dziecko nie skorzysta z wakacyjnego wyjazdu, tylko się umęczy albo rozchoruje. Nawet najmłodszy berbeć dowie się, że poza okolicą, w której zwykle spędza czas, jest jeszcze inny świat: z dużą wodą (jeziora, morze), z górami, z ciekawą architekturą (wieże, zamki, mosty), zwierzętami (wielbłądy, ale i krowy), a ludzie mogą mówić tam w nieznanym języku. Oczywiście turystyczne atrakcje lepiej maluchom dawkować. Ambitny maraton po kilku muzeach to mrzonka, ale zwiedzenie jednej ekspozycji, np. w muzeum historii naturalnej, może być ciekawym przerywnikiem.
Śpiewanie działa na myślenie
Nie masz pomysłu, czym zająć dziecko podczas długiej podróży? Zacznij śpiewać. To prosty i skuteczny sposób wpływania na rozwój dziecka. Melodię piosenki przetwarza prawa półkula mózgu (u osób praworęcznych), a tekst (lewa). Gdy dziecko śpiewa lub słucha śpiewu, współpracują ze sobą obie półkule, a to pobudza tworzenie się między nimi nowych połączeń. Im jest ich więcej, tym efektywniej pracuje mózg.
Wstęp do matury
Podobno brak talentu do matematyki ma korzenie w dzieciństwie. To wtedy kształtuje się wiedza o podstawowych pojęciach: liczbach, proporcjach, dodawaniu, mnożeniu, bryłach czy figurach. Przy braku dobrych podstaw trudno potem zrozumieć funkcje trygonometryczne czy logarytmy. Nie czekaj, aż dziecko pójdzie do przedszkola lub szkoły, bawcie się w matematykę także na wakacjach: liczcie mijane na spacerze drzewa, przelewajcie wodę z mniejszego wiaderka do większego (maluch pozna pojęcia „więcej”, „mniej”, „pełny”, „pół”, „ćwierć”), sprawdzajcie czas na ratuszowych zegarach.
Lekcja wyobraźni
Osoby z dużą wyobraźnią szybko rozwiązują problemy, tworzą nowe rozwiązania i idee. Warto dołożyć starań, by dziecko mogło ćwiczyć wyobraźnię. Choćby bawiąc się na plaży. Stawianie babek to tylko działanie odtwórcze, ale można zbierać kamyczki i doszukiwać się czegoś w ich kształtach lub podczas wylegiwania się na kocu, snuć historie o pochodzeniu znalezionej muszelki.
ZOBACZ TEŻ: 11 pomysłów na rodzinne wakacje
[CMS_PAGE_BREAK]
Zbieractwo czy kolekcjonerstwo
Wakacyjne podróże mogą obudzić w dziecku pasję, np. kolekcjonerską. Szyszki, kapsle, kamyki to tylko pozornie nikomu niepotrzebne śmieci. Maluchy potrafią zadziwić wiedzą na temat przedmiotów, które zbierają, np. przyrodniczą lub geograficzną. Dzięki pasji ćwiczą m.in. spostrzegawczość, pamięć, słownictwo i wymowę.
Dziś pytanie, dziś odpowiedź
Wokół tyle nowości, więc dziecko chce zadać ci wiele pytań. Dociekliwość to przecież podstawowa cecha dobrego naukowca. Nie zbywaj więc malucha byle czym, udzielaj dogłębnych odpowiedzi, i nie bój się serii pytań – nie dyktuje ich dziecięca złośliwość, są tylko dowodem na to, że malec jeszcze nie wszystko zrozumiał.
Ciągle w ruchu
Rano na plaży, po południu w lesie, a pod wieczór na placu zabaw. Boisz się, że maluch się przeforsuje? Wręcz przeciwnie. Dziecko, które ma okazję dużo się ruszać, lepiej się rozwija. Może wydawać się to dość dziwne, ale hasanie po placu zabaw, wspinanie się po drabinkach czy huśtanie w tajemniczy sposób wpływa na mózg dziecka – na tworzenie się w nim nowych połączeń. Dzięki nim maluch szybciej i lepiej będzie mógł myśleć.
Co potrafi zdolne dziecko:
- szybko zapamiętuje,
- prawidłowo kojarzy i rozumie,
- łączy odległe fakty,
- bystro obserwuje otaczającą rzeczywistość,
- jest dociekliwe, zadaje dużo pytań,
- ma oryginalne pomysły,
- wcześnie zaczyna czytać,
- woli samo rozwiązywać problemy,
- broni swoich poglądów,
- zna wiele pojęć jak na swój wiek,
- lubi gry słowne, bo ma bogate słownictwo,
- może mieć zdolności specjalne, np. plastyczne lub muzyczne.
ZOBACZ TEŻ: 8 lekcji na wakacje dla przyszłego przedszkolaka