Imiona świętych nadawane są dzieciom wychowywanym w wierze katolickiej, po to, by dany patron czuwał nad nimi przez całe życie oraz by dziecko przejęło niektóre cechy świętego imiennika. Niekoniecznie „święte” musi być pierwsze imię. Czasami to właśnie drugie imię nadawane jest na cześć osoby uznanej przez Kościół za świętą.

Reklama

Wybierając dla dziecka imię świętego lub błogosławionego, warto wiedzieć, kim był patron, a także, jakie znaczenie ma jego imię. Takie kryterium wyboru imion przyświeca również młodzieży podczas wyboru imienia do bierzmowania.

Spis treści:

Żeńskie imiona świętych i ich znaczenie

Oto lista imion żeńskich, które nosiły święte kościoła katolickiego. Nie wszystkie mają znaczenie nawiązujące do Boga, gdyż pochodzą z różnych kultur: greckiej, rzymskiej, hebrajskiej, germańskiej. Oto święte imiona dla dziewczynek i ich znaczenie:

Więcej imion żeńskich wraz z ich pochodzeniem i znaczeniem znajdziesz w naszej bazie imion w części –Imiona żeńskie.

Zobacz także

Męskie imiona świętych i ich znaczenie

Oto lista świętych imion dla chłopców. One także mają różne pochodzenie, dlatego nie zawsze odwołują się do Boga. Czasami mają związek ze starożytnymi bogami.

Więcej imion męskich wraz z ich pochodzeniem i znaczeniem znajdziesz w naszej bazie imion, w części – Imiona męskie.

Dziwne imiona świętych

Powyżej wymieniliśmy dobrze znane imiona świętych kościoła katolickiego, które nie budzą zdziwienia. Niektórzy święci jednak nosili mniej oczywiste, a nawet można rzec - przedziwne imiona lub takie, które teraz niekoniecznie kojarzą się ze świętością.

  • Amator (imieniny 27 marca, 30 kwietnia, 1 maja) – imię pochodzi od włoskiego amo, które znaczy kochać. Św. Amator czczony w maju był biskupem miasta Auxierre. Wykorzenił w nim przesądy, wprowadził kult męczenników. Żył w IV wieku.
  • Aper (imieniny 15 września i 4 grudnia) – imię znaczy dzik. Święty Aper czczony w grudniu był księdzem we Francji. W VII wieku opuścił ją, aby żyć, modlić się i pokutować we własnoręcznie zbudowanej celi.
  • Bazyliszek (imieniny 22 maja) – imię znaczy mały król. Święty o tym imieniu zginął ścięty mieczem w IV wieku na terenie północno-wschodniej Azji Mniejszej.
  • Edda (imieniny 16 września) – germańskie imię będące zdrobnieniem od Hedwiga (odpowiednik naszej Jadwigi). Co ciekawe święty Edda był mężczyzną, opatem w Glastonbury i biskupem Winchester w VIII wieku.
  • Katulin (imieniny 16 lipca) – imię znaczy szczeniaczek. Święty Katulin żył w IV wieku. Był diakonem w Kartaginie.
  • Romulus (imieniny 24 marca, 6 lipca, 13 października, 1 listopada) – imię pochodzi od jednego z braci, którzy założyli Rzym. Św. Romulus czczony w lipcu zasłużył na świętość pobożnym życiem, a wiódł je w IV wieku w Fiesole – mieście, którego jest patronem.
  • Lucyfer (imieniny 20 maja) – imię znaczy niosący światło. Św. Lucyfer był biskupem Cagliari – miasta na Sardynii. Długo żył w niezgodzie z Bogiem, ale na koniec się z nim pojednał.

Innymi dziwnymi imionami świętych są: Answer, Wandregizel, Kukufas, Gudula, Wiborada, Etelburga, Afra, Baldomer, Chlodwald i Homobonus. Nie podejrzewamy jednak, abyście ze względu na ich dziwne brzmienie chcieli nadać je swoim dzieciom. Mamy rację?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama