Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!
Trzeba przyznać, że rodzice mają fantazję, jeśli chodzi o dobór imienia dla dziecka. Urzędnik nie zawsze musi jednak godzić się na wpisanie danej propozycji do aktu urodzenia. Są imiona, których w Polsce nie można nadawać. Jakie?
W nadaniu dzieciom imion panują w Polsce dwie mody. Jedni rodzice chcą, by było ono jak najbardziej klasyczne, polskobrzmiące i wybierają tradycyjne, polskie imiona, a inni szukają tych wyrafinowanych, niepowtarzalnych, a często też dość dziwnych imion, bo uważają, że w ten sposób ich dzieci będą jeszcze bardziej unikatowe. Jesteście ciekawi, na jakie najbardziej oryginalne pomysły wpadają rodzice, wybierając imię dla nowo narodzonego maleństwa? Oto lista nietypowych imion dla chłopców i dziewczynek zgłaszanych w Urzędzie Stanu cywilnego w ostatnich latach!
Najbardziej nietypowe dziewczęce imiona rejestrowane w USC
Wśród rzadkich i absolutnie nietuzinkowych imion, jakie rodzice nadają dziewczynkom, są:
- Dzierżka;
- Hosanna;
- Legia;
- Poziomka;
- Malta;
- Mikołajka;
- Maciejka;
- Druzjanna;
- Truskawka;
- Nike;
- India;
- Damiana;
- Amiliana.
Zobacz także: Rodzice nazwali dziecko „Google”! Spodobało im się znaczenie
Najbardziej nietypowe chłopięce imiona rejestrowane w USC
Oryginalne imiona dla chłopców wybierane przez rodziców, to np.:
- Amsterdam;
- Dąb;
- Kermit;
- Milano;
- Pacyfik;
- Sokół;
- Wilk;
- Quentin;
- Szon;
- Tupak;
- Opieniek;
- Merlin.
Czy dziecko w Polsce może nosić dowolne imię?
Rodzice szukający unikatowych imion dla swoich dzieci muszą mieć świadomość tego, że nie każde zostanie zarejestrowane w USC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami imię nie może być:
- zdrobnieniem pełnego imienia (choć niektóre zdrobnienia stają się z czasem samodzielnymi imionami. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, np. w 2019 r. 68 dziewczynek otrzymało imię „Ola” jako forma oficjalna);
- ośmieszające lub nieprzyzwoite.
Nie można też nadawać dziecku więcej niż 2 imion. Dozwolone są jednak imiona, które nie wskazują jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisywane są do danej płci.
Ostateczną decyzję o tym, czy wybrane przez rodziców imię może zostać wpisane do aktu urodzenia dziecka, podejmuje kierownik właściwego USC.
Zobacz także: