Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kwiatowe imiona
Fotolia
Imiona

Kwiatowe imiona - najpiękniejsze imiona dziewczęce inspirowane kwiatami!

Kwiatowe, roślinne i owocowe imiona dla dziweczynek są piękne, dźwięczne i... pachnące! Ale skąd się wywodzą i co znaczą? Czy Dalia ma imieniny w polskim kalendarzu? A Kalina?

W języku polskim nie brakuje uroczych imion kwiatowych i roślinnych, a niektóre z nich w ostatnich latach odzyskują popularność. Pora przywrócić wszystkie! Zobacz, jakie kwiatowe imiona dla dziewczynek lub te pochodzące od owoców i roślin możesz wybrać dla córki i zainspiruj się! Z takim imieniem twoja córka z pewnością będzie miała życie usłane różami (lub innymi kwiatami)! Chcesz nadać dziecku imię żeńskie, które brzmi się jak twój ulubiony kwiat? Świetny pomysł!

Spis treści: 

  1. Kwiatowe imiona dla dziewczynek
  2. Owocowe imiona żeńskie
  3. Imiona dla dziewczynek inspirowane roślinami

Kwiatowe imiona dla dziewczynek

Oto 13 imion żeńskich, które pochodzą od nazwy kwiatu. Prawda, że śliczne? Imiona żeńskie pochodzące od kwiatów są również bardzo oryginalne. Jeśli chcesz sprawdzić dokładne znaczenie tych imion i dowiedzieć się, jakie cechy charakteru mają noszące je osoby, sprawdź naszą Księgę imion dla dzieci.

Dalia

  

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

 

Dalia to imię pochodzenia arabskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat dalia lub od słowa, które oznacza winorośl. Dalia obchodzi imieniny 29 października.

Hiacynta

 

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia
 
Hiacynta to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od postaci mitologicznej - Hyakinthosa. To z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazywamy hiacyntami. Hiacynta obchodzi imieniny 30 stycznia i 20 lutego.

Malwina

 

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Kowalewscy

Pochodzenie imienia Malwina nie jest do końca jasne, ale nam jednoznacznie kojarzy się z malwami! Imieniny Malwiny obchodzone są 4 lipca.

Róża

 

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Kowalewscy

Róża to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego, od wyrazu rosa, czyli „róża”. Imieniny Róży, królowej kwiatów, są 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia i 13 grudnia.

Wioleta / Wioletta / Wiola

      

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Wioleta i Wioletta to imiona żeńskie pochodzenia włoskiego. Włoska Violetta, której jest spolszczeniem, stanowi zdrobnienie włoskiego imienia Viola, z łac. „fiołek”. Imieniny Wiolety obchodzimy 29 października.

Liliana / Lilianna

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Liliana i Lilianna to imiona dla dziewczynek pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa „lilia”. Liliana i Lilianna imieniny obchodzą 14 lutego i 4 września.

Hortensja

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Kowalewscy

Hortensja to starorzymskie imię żeńskie, pochodzące od formy męskiej Hortensjusz. Imię Hortensja oznacza dziewczynę pochodzącą z rodu Hortensjuszy. Nazwa tego rodu wywodzi się od łacińskiego słowa hortus, oznaczającego „ogród” (hortensius = ogrodnik). I wyraźnie kojarzy się z pięknymi hortensjami! Hortensja imieniny obchodzi 11 stycznia.

Owocowe imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek mogą być również inspirowane owocami. Takie owocowe imiona od razu kojarzą nam się z cudownym zapachem, wspaniałym smakiem i orzeźwieniem, a nasze myśli kierują się w stronę lata.

Malina

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Malina to imię żeńskie, które prawdopodobnie jest zdrobnieniem imienia Magdalena, powstałym na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich bądź w Skandynawii. Nam kojarzy się przede wszystkim z owocami. Imieniny Maliny obchodzimy 24 sierpnia.

Jagoda

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Kojarząca się z owocami, Jagoda powstała jako zdrobniała forma imion Jaga i Jadwiga. Imieniny Jagody obchodzone są 2 lipca i 31 maja.

Imiona dla dziewczynek inspirowane roślinami

Nie brakuje też imion żeńskich, które pochodzą ze świata roślin, ale nie są nazwami kwiatu, lecz krzewu, drzewa itp.

Flora

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Flora to najbardziej kwiatowe spośród imion dla dziewczynek, pochodzi bowiem od imienia rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. Flora obchodzi imieniny 11 czerwca, 29 sierpnia, 5 października, 24 listopada i 29 listopada. To samo pochodzenie ma też piękne imię Florentyna.

Kalina

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Kowalewscy

Imię Kalina powstało prawdopodobnie powstałe na gruncie wschodniosłowiańskim pod wpływem wyrazu kalina, nazwy roślin ozdobnych o pięknych białych kwiatach i czerwonych owocach. Imieniny Kaliny są 11 lipca.

Laura

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Anton Gorbachev

Imię Laura pochodzi od lauru – wieńca laurowego (wawrzynowego), symbolu zwycięstwa, uplecionego z gałązek wawrzynu szlachetnego. Laura obchodzi imieniny 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.

Ruta

Kwiatowe imiona dla dziewczynek
Fotolia

Imię Ruta pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy „wierna towarzyszka”. Angielski odpowiednik tego imienia to Ruth. Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) to roślina lecznicza, która wcale zwyczajna nie jest! W Polsce wierzono kiedyś, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła. Ruta imieniny obchodzi 1 września.

Zobacz także:

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

oryginalne imiona dla dziewczynek
Adobe Stock
Imiona
Oryginalne imiona dla dziewczynek. Wyjątkowe i unikatowe mają swój urok!
Oryginalne imiona dla dziewczynek też mogą być piękne! Niektórzy rodzice wybierają te najpopularniejsze, inni wolą imiona rzadko spotykane. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Oryginalne imiona dla dziewczynek zyskują na popularności. Choć na szczytach rankingów popularności imion żeńskich znajdziemy nie najdziwniejsze imiona dla dzieci, a klasyczne imiona (takie jak Zofia czy Maria , które czerpią z polskiej tradycji), rzadkie imiona spotykane są coraz częściej. Nie brakuje też angielskich imion żeńskich, a także imion znanych w innych krajach. Spis treści: Które imię żeńskie wybrać? Oryginalne imiona żeńskie polskie Oryginalne imiona żeńskie dla dziewczynek zagraniczne Oryginalne imię dla dziewczynki – propozycje redakcji  Rzadkie imiona dla dziewczynek Nietypowe imiona dla dziewczynek Jak wybrać imię dla dziewczynki? Które imię żeńskie wybrać? Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki , zastanów się, czy wolisz imiona tradycyjne, czy wolałabyś nadać córce imię oryginalne lub obcojęzyczne. Zastanów się, czy imię dla córki ma być popularne wśród jej rówieśniczek, czy raczej wolisz, żeby w jej klasie nie było drugiej dziewczynki o takim imieniu. Sporządźcie listę imion żeńskich , które wam się podobają i wykreślajcie te, co do których macie wątpliwości, które źle wam się kojarzą itd. A może chcecie nadać córce imię po kimś bliskim?  Oryginalne imiona żeńskie polskie Pięknym i niespotykanym imieniem dla dziewczynki może okazać się to o słowiańskim i lub staropolskim rodowodzie. W naszym języku brzmią one wyjątkowo dźwięcznie, łatwo zrozumieć również ich przekaz. Jest tak chociażby w przypadku takich imion jak: Bogumiła , Dobrochna, Miłosława (Miłochna), Mirosława Sława . Pięknym imieniem dla dziewczynki (jeśli nie pierwszym, to drugim) mogą okazać się również takie dawne imiona żeńskie jak: Bogna , Dąbrówka , Radochna Żywia . Do...

najciekawsze imiona dla dziewczynek 2017
Fotolia/kolaż Babyonline.pl
Imiona
Jakie imiona dla dziewczynek są najmodniejsze w 2017? [LISTA IMION]
Chcecie wiedzieć jakie imiona dla dziewczynek są najpopularniejsze w 2017 roku? Mamy swoje zdecydowane typy. Rok 2017 jest niewątpliwie rokiem… Klary Lewandowskiej. Czy na świecie pojawi się mnóstwo Klarek, Klarci i Klarysek?

Klara to imię, które znalazło się na 46. miejscu rankingu imion w Polsce z 2016 roku czyli było nadawane często, ale nie najczęściej. W zeszłym roku prym wiodły imiona takie jak: Zuzanna, Julia, Lena , a zaraz za podium znalazła się Maja (i myślę, że sporo osób znowu do tego imienia teraz wróci, bo... Pszczółkę Maję kochamy wszyscy i na zawsze) oraz tradycyjnie brzmiące Hanna i Zofia . Na 10. miejscu Natalia – to imię bliskie mojemu sercu, ponieważ tak ma na imię moja córka. Imiona same odnajdują ludzi? I rzeczywiście na placach zabaw, w żłobku i wśród znajomych, gdzie się nie obejrzysz, pełno nawoływań „Nataliaaaaaaa!” i małych, i dużych Natek. Przyznam, że wolałabym, by moja córka miała nieco bardziej oryginalne imię, ale co zrobić – ojciec się uparł (bo przecież „Natalia, Natalia w Bruklinie” oraz nie wiadomo dlaczego jeszcze*), a ja się tak przyzwyczaiłam myśleć w czasie ciąży o córeczce właśnie takim imieniem, że już nie było mowy o żadnej zmianie. Na drugie ma… Lena , bo takie ładne było. Dziecko więc ma dwa chyba najczęściej nadawane ostatnio imiona (Natalenka nawet mawialiśmy na początku).     Na szczęście jednak jakoś tak się utarło, że od maleńkości mówimy na córeczkę Nata i o ile w okresie noworodkowym i niemowlęcym nie było wiadomo czy to do niej pasuje, tak w wieku kilku latek wygląda na to, że jest wprost idealne. Bo to nie Natalia, ale Nata – „Jestem Nata!” jak sama mówi. Tak jak zresztą mama, nie żadna Weronika , ani Nika, a Wera i wszyscy tak do mnie mówią. Imiona chyba dopasowują się do człowieka, albo też same go odnajdują? No bo jak wyjaśnić, że ja miałam być Urszulą, a jednak jestem Werą? A Nata jest Natą i mimo początkowych wątpliwości nie wyobrażamy sobie, by było inaczej i inne imię lepiej się do tego nadawało. Znajdź imię dla...

zagraniczne imiona damskie
Fotolia
Imiona
Zagraniczne imiona damskie: nietypowe i oryginalne propozycje
Zagraniczne imiona damskie kuszą egzotycznym brzmieniem, oryginalnością. Są też po prostu ładne. Chcesz dać córce imię, które dobrze brzmi po polsku, ale sprawdzi się również za granicą? Oto lista spełniających ten wymóg zagranicznych imion dla dziewczynek.

Nadawanie zagranicznych imion - damskich i męskich, jest dopuszczalne w naszym kraju. I bardzo dobrze, bo świat nigdy nie stał przed nami otworem tak bardzo, jak teraz. Wybraliśmy 15 zagranicznych imion dla dziewczynek, które są rzadkie w Polsce, ale dzięki nim twoja córka będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Jeśli nie chcesz decydować się na polskie imiona , podczas podejmowania decyzji przyjrzyj się także  imionom włoskim lub poszukaj inspiracji wśród imion rosyjskich . Możesz też pokusić się o nadanie dziecku imienia rodem z Ameryki . Zastanów się także nad pomysłem nazwania córeczki  imieniem francuskim lub niemieckim . Nie musisz ograniczać się tylko do imion słowiańskich , eksperymentuj!  Najładniejsze zagraniczne imiona damskie Te zagraniczne imiona żeńskie są ładne, krótkie i łatwe w wymowie , sprawdź ich popularność obcojęzycznych imion dla dziewczynek w Polsce i w Stanach Zjednoczonych: Emma – imię pochodzenia anglosaskiego, nadal popularne w krajach anglojęzycznych. Od 2014 do 2018 roku było to jedno z najczęściej nadawanych imion w Stanach Zjednoczonych. W 2019 roku Emma znalazła się na drugim miejscu w top 10 najchętniej wybieranych imion w USA. W Polsce w 2020 roku imię to otrzymały 84 dziewczynki.  Zoe (wymowa: /ˈzoʊ.i/ ) – imię pochodzenia greckiego, popularne w wielu krajach. W Polsce dziewczynka o tym imieniu może być też nazywana Zoją . W 2020 roku to imię znalazło się na 96 miejscu w rankingu stu najpopularniejszych imion w UK. W Polsce zostało nadane 11 razy. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejsze było w 2012 (30 miejsce w rankingu popularnych imion).  Lea - imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od biblijnego Le'ah . W Polsce jest coraz popularniejsze i ma wielu sympatyków, w 2020 roku imię Lea otrzymało 65 dziewczynek. W USA największą popularnością cieszyło się w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj